Przewodnik dla turystów Szwajcaria
Kraje

Szwajcaria

Szwajcaria to piękny kraj pełen gór i wyżyn. Dlatego cieszy się wśród turystów coraz większą popularnością. Nie ma dostępu do morza, ale nie dla każdego jest to wada. Co warto wiedzieć przed podróżą do Szwajcarii?

Szwajcaria – co należy wiedzieć przed wyjazdem?

W Szwajcarii nawet latem nie jest upalnie. W lipcu i sierpniu temperatura wynosi nieco ponad 20 stopni Celsjusza. W regionach górskich jest oczywiście chłodniej. Szwajcaria należy do strefy Schengen. Dlatego do wjazdu do tego kraju potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Nie jest wymagana dodatkowa wiza. W przewodniku dla kierowców w Szwajcarii można wyczytać, że kierowcy muszą mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i polisę OC. Nie trzeba wyrabiać natomiast Zielonej Karty. Należy jednak pamiętać o wykupieniu winiety do Szwajcarii, bo poruszanie się po autostradach nie jest darmowe.

Szwajcaria – ubezpieczenie turystyczne

Szwajcarska opieka medyczna stoi na wysokim poziomie, a więc nie należy także do najtańszych. Lokalne placówki służby zdrowia honorują kartę EKUZ w Szwajcarii. Niektóre miejsca wymagają opłacenia kosztów leczenia, które potem są zwracane. 

Jednak czasem karta EKUZ to za mało. Sporo dopłacić trzeba nawet za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. EKUZ nie zwalnia też z kosztów transportu medycznego. Nie zapewnia bezpłatnej akcji ratunkowej w górach. Dlatego należy zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Przydatne często jest dodatkowe ubezpieczenie bagażu

Szwajcaria – atrakcje turystyczne

Szwajcaria to wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia:

 • Zamek Chillon – sporych rozmiarów zamek z czasów średniowiecza. Znajduje się na jednym z brzegów Jeziora Genewskiego. 
 • Most Kapellbrucke – pierwszy drewniany most w Europie. Łączy on dwa brzegi rzeki Reuss w Lucernie. Konstrukcję zdobią malowidła. 
 • Katedra św. Piotra w Beauvais – budowla utrzymana w stylu gotyckim. Słynie z najwyższego na świecie sklepienia w stylu gotyckim. W jednej z kaplic znajduje się zegar astronomiczny. 
 • Wodospady Trummelbach – wpisane na listę UNESCO podziemne wodospady o wysokości 140 metrów. W ciągu sekundy transportują 20 000 litrów wody. Pozyskiwana jest ona z pobliskiego lodowca. 
 • Szwajcarski Park Narodowy – pełen malowniczych krajobrazów.
 • Wąwóz rzeki Aare – warto wybrać się na spacer który trwa około 45 minut. 

Szwajcaria uchodzi za raj dla turystów. Jest tam sporo zabytków i miejsc, w których można uprawiać sport. Najpopularniejsze parki rozrywki to Swissminiatur, Alpamare czy Jungfrau Park. 

Szwajcaria słusznie kojarzy się też z jodłowaniem. Będąc na miejscu warto odwiedzić lokalne muzea czy galerie sztuki np. Muzeum Sztuki  w Bazylei, Galerię sztuki Kunsthalle Bern czy Museum of Fine Arts Bern.

Z czego słynie szwajcarska kuchnia?

Większość osób kuchnię szwajcarską kojarzy z lokalnymi serami. Jednak w Szwajcarii warto też spróbować:

 • fondue – sos serowo-winny z przyprawami, w którym macza się kawałki mięsa, ziemniaków i chleba,
 • marroni – jadalne kasztany, 
 • maluns – gniecione, odsmażane ziemniaki z mlekiem i serem,
 • wahe – ciasto ze słodkimi lub słonymi dodatkami,
 • brazeli – ciastko w formie andruta,
 • rosti – danie narodowe Szwajcarii w formie ziemniaczanego placka z cebulą, boczkiem i serem. 

Najważniejsze informacje:

 • Szwajcaria to ciekawy kierunek na wakacyjny wyjazd. Najlepiej udać się tam latem. W lipcu i sierpniu temperatura sięga 20 stopni Celsjusza.
 • W Szwajcarii obowiązuje EKUZ, ale i tak za niektóre usługi medyczne trzeba słono zapłacić. Dlatego wcześniej dobrze jest wykupić ubezpieczenie turystyczne.
 • Szwajcaria słynie z pięknej przyrody. Zobaczyć warto na pewno podziemne Wodospady Trümmelbach i malowniczy wąwóz rzeki Aare. Atrakcje dla miłośników zabytków to z kolei Zamek Chillon i Katedra w Beauvais.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Dlaczego Szwajcaria nie ma stolicy?
Ten fakt może wiele osób zaskoczyć. Szwajcaria nie ma stolicy, bo nie chciano urazić żadnego z kantonów z których się składa. Siedziba rządu znajduje się w Bernie i to właśnie to miasto jest nieoficjalną stolicą kraju.
Czy w Szwajcarii jest drogo?
Szwajcaria to kraj piękny, ale i jednocześnie drogi. Trzeba się na to przygotować podczas planowania podróży.
Co warto zobaczyć w Szwajcarii?
Szwajcaria to przede wszystkim piękna przyroda. Zobaczyć warto podziemne wodospady Trümmelbach i malowniczy wąwóz rzeki Aare. W miastach jest sporo zabytków. Wspomnieć tutaj trzeba np. o okazałym zamku Chillon na brzegu Jeziora Genewskiego.