Przewodnik dla turystów Tajwan
Kraje

Tajwan

Tajwan wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z dużymi  napięciami politycznymi, ale jest to jednocześnie miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów. Dawna Formoza – tak nazywali Tajwan Portugalczycy, jest azjatyckim tygrysem gospodarczym. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Tajwan – ubezpieczenie turystyczne

Tajwan nie leży w Europie i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Należy więc wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia w razie zachorowania lub wypadku.  W przypadku tak dalekich podróży ma to ogromne znaczenie.

Na Tajwanie opieka medyczna na szczęście stoi na naprawdę wysokim poziomie, ale nie jest tania. Ubezpieczenie musi więc opiewać  na wysoką kwotę. Dobrze, gdy polisa obejmuje także ubezpieczenie bagażu czy NNW. 

Przed wyjazdem na Tajwan nie są wymagane żadne szczepienia. Z drugiej strony na wyspie występują tropikalna gorączka Denga, świnka, odra, różyczka czy japońskie wirusowe zapalenie mózgu.

Tajwan – najważniejsze informacje

Tajwan – Republika Chińska to największa wyspa archipelagu o tej samej nazwie. Składa się w praktyce z 168 niewielkich wysepek. Żyje tam 24 mln osób. Jest to jeden z najgęściej zaludnionych obszarów  świata. 

Na Tajwan dostać się można na podstawie ważnego przez minimum 6 miesięcy paszportu. Trzeba też wyrobić sobie wizę lub kartę pobytu. Dla kierowców przygotowano przewodnik dla kierowców na Tajwanie. 

Tajwan to kraj dość zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu. Są tam góry i lasy, a także niziny. Na północy panuje klimat podzwrotnikowy wilgotny, a na pozostałej części kraju wilgotny zwrotnikowy. W okresie zimowym sporo pada. Tajwan najlepiej odwiedzić wiosną lub jesienią, gdy nie jest zbyt upalnie. Temperatura sięga 25 stopni Celsjusza. Tajwan jest terenem aktywnym sejsmicznie. Zjawiskiem normalny są tam niewielkie trzęsienia ziemi. Latem pojawiają się tajfuny.

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów na Tajwan, a więc trzeba się liczyć z przesiadką. Na samej wyspie sieć połączeń autobusowych i kolejowych jest doskonale rozwinięta. Kierowcy muszą mieć międzynarodowe prawo jazdy.

Jakie są największe atrakcje Tajwanu?

Zacząć  trzeba od Tajpej. To stolica kraju łącząca w sobie tradycję z nowoczesnością. Znajduje się tam bardzo wysoki biurowiec Taipei 101 z windą osiągającą prędkość 60 km/h. Jest tam również ogromne zoo czy sporo świątyń. Przenocować można w słynnych hotelach kapsułowych.

Najstarszym miastem Tajwanu jest Tainan. Dawniej było ono stolicą kraju. Dzisiaj jest dalej ważnym ośrodkiem kulturalnym. Pod względem zabudowy Tainan jest mniej nowoczesny niż Tajpej. Kolejne historyczne miasto to Lukang. 

Na północ od stolicy znajduje się Park Narodowy Yangmingshan obejmujący tropikalny las i wygasły wulkan. Ciekawym miejscem jest również Wąwóz Taroko w parku narodowym o tej samej nazwie. Wąwóz ma 20 km długości, a jego dnem płynie rzeka. 

Na Tajwanie są jeszcze dwa ważne parki narodowe – Alishan, w którym uprawia się zieloną herbatę oraz Kenting – idealny dla miłośników nurkowania czy surfowania.

Najważniejsze informacje:

  • Tajwan to niewielkie państwo wyspiarskie zlokalizowane u wybrzeży Chin. Mieszka tam 24 miliony osób i jest to jeden z najgęściej zaludnionych terenów świata.
  • Aby udać się do Tajwanu trzeba mieć przy sobie ważny paszport oraz wizę. Zadbać trzeba o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
  • Miasta Tajpej, Tainan i Lukang, a także parki narodowe Yangmingshan i Taroko to największe atrakcje turystyczne Tajwanu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Do kogo należy Tajwan?
Chińska Republika Ludowa uważa Tajwan za swoją 23. - autonomiczną prowincję. Tajwan jako osobny kraj uznaje jedynie kilkanaście państw na świecie. Polska nie jest jednym z nich.
Jakich dokumentów potrzebują osoby, które chcą udać się na Tajwan?
Podstawa to ważny paszport i wiza. Przydatne jest dobre ubezpieczenie turystyczne.
Co zwiedzić na Tajwanie?
Zacząć trzeba od stolicy Tajpej, która łączy w sobie nowoczesność z tradycją. Inne ważne ośrodki miejskie Tajwanu to Lukang i Tainan. Warto także odwiedzić lokalne parki narodowe np. Yangmingshan i Taroko.