Przewodnik dla turystów Tanzania
Kraje

Tanzania

Tanzania to kraj, który turystom ma całkiem sporo do zaoferowania. To tam znajduje się najwyższy szczyt Afryki czy najpiękniejszy Park Narodowy na tym kontynencie. Z czego jeszcze słynie Tanzania? Jak przygotować się na taką podróż?

Tanzania – przygotowanie do wyjazdu

Polacy, którzy chcą odwiedzić Tanzanię muszą mieć przy sobie paszport i wizę upoważniającą do jednorazowego wjazdu. Można ją uzyskać na przejściach granicznych – w tym na dużych lotniskach. Wiza ważna jest przez 90 dni i kosztuje 50 dolarów. Osoby, które w kraju chcą pozostać dłużej, muszą uzyskać specjalne zezwolenie na pobyt. Dla osób, które mają w planach wynajęcie auta, przygotowano przewodnik dla kierowców w Tanzanii

Czy Tanzania to bezpieczny kraj? MSZ odradza podróże do pasa granicy z Mozambikiem. Tam grasują ekstremistyczne ugrupowania terrorystyczne. Zagrożenie terroryzmem jest spore także na Zanzibarze – wyspie należącej do Tanzanii. Na turystów czekają też inne zagrożenia np. kradzieże kieszonkowe.

Tanzania – ubezpieczenie turystyczne

W Tanzanii nie obowiązuje EKUZ. Poza tym państwowe placówki medyczne stoją raczej na kiepskim poziomie. Lepiej wygląda to w przypadku placówek prywatnych. Mimo to w trudniejszych przypadkach pacjenci trafiają do RPA lub Kenii. 

W Tanzanii istnieje też spore zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Zachorować można na cholerę, dengę, malarię itd. Dlatego dobre ubezpieczenie turystyczne to podczas takiego wyjazdu podstawa. Zresztą wcale nie są to wysokie koszty. Dodatkowo polisa powinna obejmować assistance, NNW czy ubezpieczenie bagażu

Tanzania – najważniejsze informacje

Dawniej Tanzania nosiła nazwę Tanzanika. Wywodziła się ona od słów tanga (żagiel) i nyika (jasna równina) pochodzących z języka suahili. Tak Brytyjczycy po I wojnie światowej nazwali te ziemie odebrane Niemcom. Wcześniej była to Niemiecka Afryka Wschodnia. 

W roku 1964 Tanganikę połączono z Zanzibarem. Dzisiaj tworzą one Zjednoczoną Republikę Tanzanii. Kraj ten znajduje się na wschodnim wybrzeżu Afryki. Graniczy z Rwandą, Ugandą, Kenią, Malawi, Burundi, Demokratyczną Republiką Konga, Zambią oraz Mozambikiem. Z sąsiadami Tanzania dzieli trzy jeziora – Wiktoria, Malawi i Tanganika. 

Mieszkańcy Tanzanii porozumiewają się głównie w języku suahili. Drugim językiem urzędowym jest język angielski. To pozostałość po brytyjskim okresie kolonialnym. W granicach kraju mieszka 120 grup etnicznych.

 ⅓ mieszkańców Tanzanii wyznaje islam. Podobnie jest z chrześcijaństwem – są to wyznania rzymskokatolickie, luterańskie metodystyczne i baptystyczne. Reszta wyznaje wierzenia ludowe. 

Tanzania – co trzeba zobaczyć?

Jakie są największe atrakcje turystyczne Tanzanii?

  1. Kilimandżaro – najwyższy szczyt całej Afryki i góra, która wcale nie jest technicznie trudna do zdobycia. Mierzy 5895 metrów. Można ją zdobyć o każdej porze roku, ale najlepiej wybrać porę suchą. 
  2. Park Narodowy Serengeti – bezdrzewna równina zamieszkana przez miliony zwierząt. Obserwuje się tam co rok Wielką Migrację, gdy zwierzęta ruszają do Parku Narodowego Masai Mara w Kenii. Zobaczyć tam można lwy, słonie nosorożce, lamparty i bawoły. 
  3. Zanzibar – wyspa znajdująca się 15 km od kontynentu afrykańskiego. Obecnie cieszy się wśród turystów ogromną popularnością.

Najważniejsze informacje:

  • Tanzania to kraj położony w Afryce - na jej wschodnim wybrzeżu. Obejmuje część kontynentalną i wyspiarską - Zanzibar.
  • Tanzania to miejsce popularne wśród turystów. Największe atrakcje to Zanzibar, najwyższy szczyt Afryki Kilimandżaro oraz Park Narodowy Serengeti.
  • Turyści odwiedzający Tanzanię muszą mieć przy sobie ważny paszport i jednorazową wizę. Warto zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Tanzania jest bezpieczna?
Zdania na ten temat są podzielone. MSZ odradza zbliżanie się do granicy z Mozambikiem. Na Zanzibarze jest też zagrożenie terrorystyczne. Normą są kradzieże kieszonkowe. Dodatkowo w Tanzanii istnieje dość duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne.
Z czego słynie Tanzania?
Tanzania to jeden z najciekawszych krajów Afryki. Znajduje się tam najwyższy szczyt kontynentu - Kilimandżaro czy słynny Park Narodowy Serengeti. Do Tanzanii należy też popularna wśród turystów wyspa Zanzibar.