Przewodnik dla turystów Tunezja
Kraje

Tunezja

Tunezja to kraj popularny wśród turystów z Polski. Jednocześnie jest to państwo nieco odmienne od Francji czy Grecji. To chyba ta inność przyciąga wiele osób. Poza tym jest tam zawsze doskonała pogoda. Czego chcieć więcej? Czy Tunezja to dobre miejsce na wakacyjny wyjazd?

Tunezja – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Tunezja to kraj, w którym panują wyższe temperatury niż w Polsce. Trzeba więc obowiązkowo ze sobą zabrać nakrycie głowy czy krem z filtrem UV. Najcieplej jest tam w okresie od maja do września. Temperatury przekraczają wtedy 30 stopni Celsjusza. Ciepło jest również w kwietniu czy listopadzie. to dobry czas na zwiedzanie. Tunezja nie odstrasza nawet w zimie, bo średnie temperatury nie spadają tam poniżej 10 stopni Celsjusza.

 Polacy do przekroczenia granicy potrzebują jedynie ważnego przez minimum 3 miesiące paszportu. Sam dowód osobisty to za mało, ale nie trzeba ubiegać się o wizę. Kierowcy powinni zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Tunezji.

Tunezja – ubezpieczenie turystyczne

Tunezja to kraj dość egzotyczny, ale przed wyjazdem nie trzeba się w zasadzie na nic szczepić. Rozważyć można ewentualnie szczepienie przeciwko durowi brzusznemu, wściekliźnie czy tężcowi. 

Oczywiście w Tunezji nie obowiązuje EKUZ. Dlatego należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Idealnie, gdy obejmuje ono prywatne OC assistance, NNW czy ubezpieczenie bagażu

Tunezja – co zwiedzić?

Tunezja to miejsce idealne nie tylko dla miłośników plażowania, ale i zwiedzania. 

  1. Meczet Sidi Ukby – jedna ze starszych świątyń muzułmańskich na świecie. Znajduje się niedaleko Tunisu w Kairuanie. Budowla ma ciekawy dziedziniec z niemal 400 kolumnami. 
  2. Amfiteatr w Al-Dżamm – jeden z najstarszych budynków tego typu na świecie. Zbudowany został na planie elipsy i pochodzi z III wieku naszej ery. Mieścił nawet 35 tysięcy osób. 
  3. Kartagina – antyczne miasto, które upadło w roku 146 p.n.e. Wciąż prowadzi się tam wykopaliska archeologiczne. 
  4. Sahara – największa pustynia świata zlokalizowana na południu kraju. Można się tam wybrać na zorganizowaną wycieczkę.
  5. Park Narodowy Aszkal – obszar ten znajduje się przy jedynym słodkowodnym jeziorze w całym regionie. Jest tam sporo ciekawych gatunków zwierząt i roślin. 

Bardzo ciekawa jest tunezyjska kultura. Tunezyjczycy w większości wyznają islam. Muszą więc modlić się pięć razy dziennie i przestrzegać ramadanu. Tunezja to jednak kraj, który ma też bardziej nowoczesną odsłonę.

Jeśli mowa o lokalnej kuchni to oparta jest ona na kaszy kuskus, baraninie jagnięcinie, rybach, owcach morza i harissie. To pikantna pasta przygotowywana z chili, kolendry, kminku, czosnku oraz oliwy. Tunezja to raj dla miłośników ostrych potraw.

Najważniejsze informacje:

  • Tunezja to popularny kierunek wyjazdów wakacyjnych dla turystów z Polski. Najcieplej jest tam w okresie od czerwca do sierpnia. Temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza.
  • Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport. Wiza nie jest wymagana.
  • Na terenie Tunezji znajduje się największa pustynia świata Sahara. Zwiedzić warto również stary amfiteatr Al-Dżamm czy ruiny Kartaginy.
  • Tunezyjska kuchnia oparta jest w dużej mierze na pikantnych przyprawach, kaszy kuskus oraz baraninie i jagnięcinie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Tunezji?
Do przekroczenia granicy z Tunezją jest potrzebny ważny przez minimum 3 miesiące paszport. Wiza nie jest wymagana.
Kiedy najlepiej jechać do Tunezji?
Dla miłośników plażowania najlepsza pora na wyjazd to oczywiście lato, a więc okres od czerwca do sierpnia. Zwiedzić ten kraj można również późną wiosną czy jesienią.
Na co trzeba uważać w Tunezji?
Tunezyjski klimat jest cieplejszy od tego panującego w Polsce. Trzeba się więc przygotować na naprawdę wysokie temperatury. Dobry krem z filtrem, luźne ubrania i nakrycia głowy to w tym przypadku podstawa.