Przewodnik dla turystów Ukraina
Kraje

Ukraina

Ukraina to Polakom kraj bliski, związany z Polską kulturowo i historycznie. Są tam zachwycające zabytki, piękna przyroda i luksusowe kurorty. Niestety obecnie na Ukrainie trwa wojna. Trzeba mieć nadzieję, że szybko się skończy i będzie tam można podróżować bez żadnych obaw.

Ukraina – ciekawe miejsca do zobaczenia

Ukraina to kraj rozległy i dość zróżnicowany. Przed wojną chętnie wyjeżdżało tam wielu Polaków:

  • Kijów – stolica i największe miasto kraju nad rzeką Dniepr. Jest tam sporo zabytków wpisanych na listę UNESCO.
  • Lwów – miasto, w którym nie brakuje śladów polskiej kultury i historii. Warto zobaczyć piękną starówkę, liczne świątynie i kamienice. 
  • Czernichów – stare miasto na Rusi Kijowskiej.
  • Odessa – popularny kurort nad Morzem Czarnym z piękną operą.
  • Pasmo Czarnohory – na zachodzie kraju, w Karpatach.
  • Twierdza w Kamieńcu Podolskim z XIV wieku. 

Ukraina jest niepodległym krajem dopiero od roku 1991. Oficjalnym językiem jest tam język ukraiński, ale posługuje się nim jedynie ponad 50% mieszkańców. Reszta mówi po rosyjsku.

Ukraina – przygotowanie do podróży

Duża część Ukrainy znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. W przypadku Krymu jest to klimat podzwrotnikowy morski. 

Polacy do przekroczenia granicy potrzebują paszportu. Wiza nie jest konieczna. Wymagane są jednak odpowiednie środki finansowe. Dla osób zmotoryzowanych przygotowany został specjalny przewodnik dla kierowców na Ukrainie.

Ukraina – ubezpieczenie turystyczne

Obecnie na Ukrainie wprowadzony jest stan wojenny. MSZ odradza podróże do tego kraju. 

Ukraina jest krajem, w którym z roku na rok notuje się coraz więcej zachorowań na AIDS i gruźlicę. Sporym problemem jest odra. Oczywiście nie obowiązuje tam karta EKUZ. Koszty leczenia trzeba pokryć z własnej kieszeni. Zresztą wyposażenie publicznych placówek jest bardzo złe. Zatem należy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne uwzględniające także ubezpieczenie bagażu czy assistance.

Najważniejsze informacje:

  • Ukraina to piękny kraj pełen wspaniałych zabytków. Z pewnością zwiedzić warto Lwów, Kijów czy Odessę.
  • Turyści z Polski do przekroczenia granicy z Ukrainą potrzebują jedynie paszportu. Obecnie jednak także podróże są odradzane z uwagi na trwającą tam wojnę.
  • Na Ukrainie nie obowiązuje karta EKUZ. Dodatkowo państwowa służba zdrowia jest w opłakanym stanie. Dlatego przed wyjazdem należy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

W którym roku powstała Ukraina jako państwo?
Ukraina to państwo dość młode, bo powstało po rozpadzie ZSRR w roku 1991.
Co warto zwiedzić na Ukrainie?
Dla Polaków najważniejszy jest Lwów, który kiedyś należał do Polski. Zwiedzić warto też stolicę Kijów czy duży port Odessę.
Jakie dokumenty są sprawdzane na granicy z Ukrainą?
Polacy nie muszą mieć wizy, a jedynie ważny paszport. Przydać się może ubezpieczenie zdrowotne.