Przewodnik dla turystów Wielka Brytania
Kraje

Wielka Brytania

Wielka Brytania to kraj starych zamków, szkockich wrzosowisk, Big Bena i Sherlocka Holmesa. Tam żaden turysta z pewnością nie będzie się nudzić. Wielka Brytania przyciąga swoją różnorodnością. Jak przygotować się na taką podróż?

Wielka Brytania – co trzeba zwiedzić?

Wielka Brytania to kraj, który zdecydowanie warto odwiedzić wiele razy. W ciągu tygodnia trudno jest bowiem zwiedzić wszystko, co trzeba zobaczyć. 

Historia Wielkiej Brytanii jest bardzo bogata, co widać doskonale po ostałych się do czasów dzisiejszych zamkach. Zacząć trzeba oczywiście od Londynu i Pałacu Buckingham. Mieszka tam brytyjska rodzina królewska. 

Stolica ma do zaoferowania znacznie więcej. W opactwie Westminster od XI wieku odbywają się koronacje brytyjskich władców. Zobaczyć trzeba słynnego Big Bena – wieżę zegarową z XIX wieku. Obowiązkowym punktem wycieczki jest zwodzony most na Tamizie Tower Bridge. Sporą popularnością cieszy się także Tower of London z roku 1078. 

Warto zajrzeć do dwóch najlepszych na świecie uniwersytetów – Oxford i Cambridge. Z Londynu można tam dojechać w ciągu 1,5 godziny. 

Jeśli mowa o zamkach to zdecydowanie przoduje tutaj Walia. Na listę UNESCO wpisany został zamek Caernarfon w Walii czy szkocki zamek Glamis. Uchodzi on za miejsce nawiedzone. Warto też wspomnieć o zamku Eilean Donan czy dostępnym jedynie latem zamku Ballindalloch. 

Obowiązkowo trzeba zahaczyć  stolicę Szkocji – Edynburg. Są tam gotyckie kościoły, wąskie uliczki i słynny zamek na wzgórzu. To największa budowla tego typu w całej Wielkiej Brytanii. 

Wśród najważniejszych obiektów sakralnych wymienić trzeba:

 • Stonehenge – budowla megalityczną niedaleko miejscowości Salisbury w południowej Anglii, 
 • Katedra w Canterbury – gotycka budowla wpisana na list UNESCO, mieści się tam siedziba duchowej głowy Kościoła Anglii, 
 • Katedra w Yorku – duża katedra gotycka z Wielkim Wschodnim Oknem,
 • Katedra w Durham – budynek w stylu romańskim.

Dawniej tereny Anglii należały do Imperium Rzymskiego. Do dzisiaj w miejscowości Bath podziwiać można stare łaźnie rzymskie, które powstały w latach 60-70. naszej ery. Na północy kraju ostały się pozostałości Muru Hadriana. To budowla obronna z II wieku. 

Wspomnieć należy o miejscowości Stratford-upon-Avon, z której pochodził sam William Szekspir. 

Wielka Brytania to także piękna przyroda. Zacząć trzeba od pagórkowatej, pełnej lasów i wrzosowisk Szkocji. Znajduje się tam słynne na całym świecie jezioro Loch Ness, w którym mieszkać ma potwór. W północno-zachodniej Anglii mieści się Park Narodowy Lake District. 

Odwiedzić warto las Sherwood kojarzący się z postacią Robina Hooda czy słynącą z pięknych widoków Dolinę Wensleydale. Przepływa przez nią rzeka Ure. Na północy kraju znajduje się najciemniejsze miejsce Anglii – las Redesdale i wodospad Hindhope. Na południu na turystów czeka natomiast Park Narodowy Dartmoor i wąwóz Lydford Gorge. 

Kolejne atrakcje przyrodnicze Wielkiej Brytanii to Dolina Swaledale, nizina The Fns wąwóz nad rzeką Avon czy Forest of Dean. 

Wśród najważniejszych muzeów wymienić trzeba:

 • Muzeum Londynu,
 • Muzeum Muzyki,
 • Muzeum Brytyjskie
 • Muzeum Historii Naturalnej,
 • National Museum of Scotland. 

Fani Sherlocka Holmesa powinni odwiedzić jego muzeum przy Baker Street. Z kolei miłośnicy przygód Harry’ego Pottera w Londynie mają całe mnóstwo atrakcji. Wejść można m.in. na peron 9 i ¾.

Tajemnice brytyjskiej kuchni

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o angielskim śniadaniu. Kojarzy się ono z jajkami i plastrami bekonu. Czasem serwowane są także parówki, pomidory czy fasolka w sosie pomidorowym. O godzinie 17 pije się z kolei słynną angielską herbatkę. 

Angielska kuchnia to pieczone mięsa np. jagnięcina i wołowina oraz apple pie – ciasto z jabłkami. Sporo zależy od danego regionu kraju. W Szkocji na śniadanie jada się również słodkie chlebki i owsiankę. Płatki owsiane są podawane nawet z cebulą czy whisky. Ten ostatni trunek jest zresztą symbolem Szkocji. 

Wielka Brytania – przygotowanie do wyjazdu

Wielka Brytania to kraj, który zdecydowanie fascynuje turystów. Jednocześnie od końca 2020 roku nie należy już do UE i warto o tym pamiętać. 

Pogoda w Wielkiej Brytanii niestety nie rozpieszcza. Zimy są dość łagodne, ale lata chłodne. Temperatury sięgają od 6 do 22 stopni Celsjusza. Sporo również zależy od danego regionu. Nie bez powodu mówi się, że angielska pogoda jest deszczowa. Na najlepsze warunki można tam liczyć w okresie od czerwca do sierpnia. 

Przekraczając granicę z Wielką Brytanią trzeba mieć przy sobie paszport. Wyjątkiem są tutaj osoby, które mają status osiedlonych lub tymczasowo osiedlonych. One mogą do końca 2025 roku wlecieć do kraju na podstawie dowodu osobistego. 

Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem dla kierowców w Wielkiej Brytanii. Muszą mieć oni przy sobie prawo jazdy i polisę OC

Wielka Brytania – ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ w Wielkiej Brytanii to w tym przypadku zdecydowanie za mało. Zadbać należy o dobre ubezpieczenie turystyczne. Wtedy nie trzeba się martwić ewentualnym transportem medycznym do kraju. Cena takiej polisy nie jest zresztą wysoka. Dodatkowo zaleca się jej rozszerzenie np. o OC prywatne, NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

 • Wielka Brytania nie należy już do Unii Europejskiej. Dlatego podróżujące w tym kierunku osoby muszą mieć przy sobie ważny paszport.
 • Wielka Brytania to kraj, który ma turystom sporo do zaoferowania. Warto odwiedzić każdy jego region. Są tam piękne zamki, ciekawe muzea i zachwycająca przyroda.
 • Pogoda w Anglii i całej Wielkiej Brytanii jest dość kapryśna. Najlepiej jechać tam latem, gdy stosunkowo rzadko pada i jest dość ciepło.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jaka jest różnica między Anglią a Wielką Brytanią?
Wielka Brytania składa się z kliku państw - Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej oraz Walii.
Co warto zobaczyć w Wielkiej Brytanii?
Wielka Brytania to kraj, który ma sporo do zaoferowania. Są tam ciekawe muzea, zachwycające zamki, piękna przyroda czy słynne ośrodki naukowe. Podczas takiej podróży nikt na pewno nie będzie się nudzić.
Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy z Wielką Brytanią?
Od momentu, gdy Wielka Brytania wystąpiła z UE do przekroczenia granicy potrzebny jest ważny paszport. Do roku 2025 nie dotyczy to osób, które mają status osiedlonych lub tymczasowo osiedlonych w Wielkiej Brytanii. One potrzebują jedynie dowodu osobistego.