Przewodnik dla turystów Wietnam
Kraje

Wietnam

Wietnam to kierunek idealny na wakacje dla tych osób, które mają dość Włoch, Grecji czy Egiptu. Jak przygotować się na wyprawę do Azji Południowo-Wschodniej? Czy rzeczywiście warto odwiedzić Wietnam?

Wietnam – ubezpieczenie turystyczne

Oczywiście Wietnam nie należy do UE, a więc nie obowiązuje tam karta EKUZ. Opieka zdrowotna jest tam więc dla obywatelki Polski płatna. Warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Musi ono obejmować koszty leczenia, NNW podróżne, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu.

Wietnam – przygotowanie do wyjazdu

Aby udać się do Wietnamu trzeba zadbać o  wizę. Jest ich kilka rodzajów – sporo zależy od celu i długości podróży. Zazwyczaj najlepszym wyborem jest wiza jednorazowa. Można się o nią ubiegać nawet na granicy Wietnamu, ale lepiej zrobić to przed wyjazdem, zwłaszcza że wniosek złożyć można przez internet. Co ciekawe, turyści podlegają w Wietnamie obowiązkowi meldunkowemu, ale ta kwestia należy po stronie zapewniającej nocleg. 

W Wietnamie jest ryzyko wystąpienia tajfunów. Problemem są liczne kradzieże kieszonkowe oraz chaotyczny ruch uliczny. Tutaj sporo cennych informacji dostarcza przewodnik dla kierowców w Wietnamie

Opieka medyczna w tym kraju stoi na dość niskim poziomie. W Wietnamie zachorować też można na choroby tropikalne np. malarię. Dlatego przed wyjazdem warto pomyśleć o odpowiednich szczepieniach – na zapalenie wątroby typu A i B, cholerę, dur brzuszny, wściekliznę, błonicę, tężec, krztusiec i grypę.

Wietnam – najważniejsze informacje

Wietnam znajduje się w dwóch strefach klimatycznych. Na północy panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, a na południu równikowy wilgotny odmiany monsunowej. Na północy kraju jest chłodniej. Wyróżnia się tam cztery pory roku. Południe jest bardziej egzotyczne. Od maja do września trwa pora deszczowa. Występują wtedy deszcze monsunowe. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnimi temperaturami na poziomie 14 stopni Celsjusza.

Wietnam – krótka historia

Wietnam to kraj o naprawdę długiej historii liczącej minimum 2000 lat. W III wieku p.n.e. Wietnamczyków podbili Chińczycy. Jednak przez kolejne lata mieszkańcy Wietnamu nie wyrzekli się swojej narodowości. Spod chińskiej dominacji uciekli dopiero w wieku X. 

Przez kolejne wieki walczyli z najeźdźcami. Trzy razy odparli najazdy mongolskie. Ścierali się również z Chińczykami. Złoty wiek Wietnam przeżywał od XV do XVII wieku. Powiększył wtedy swoje terytorium. 

Z czasem do Azji zaczęli docierać Europejczycy. W XIX wieku Wietnam zajęli Francuzi i włączyli go w skład swojego imperium kolonialnego. Niepodległość kraj ten odzyskał dopiero w wieku XX. 

Oczywiście wspomnieć trzeba również o wojnie ze Stanami Zjednoczonymi w drugiej połowie XX wieku. Zakończyła się ona zwycięstwem komunistycznych władz Wietnamu.

Wietnam – największe atrakcje

Hội An to miasto bezpiecznego lądowania. Przed laty był to duży port, czego ślady widać do dzisiaj. Świetnie zachowało się centrum z unikatowym układem urbanistycznym, W roku 1999 miejscowość wpisano na listę UNESCO. Znajduje się tam jedyny na świecie kryty most z buddyjską świątynią.

Cao Bang to górzysty region przy granicy z Chinami. Nie jest polecany turystom, a szkoda. Są tam piękne krajobrazy i dzika przyroda. Można zobaczyć zwyczajne życie Wietnamczyków. Szczególnie efektowny jest wodospad Ban Gioc. 

Odwiedzić trzeba oczywiście stolicę kraju i drugie największe miasto Wietnamu – Hanoi. To miejsce kolorowe i bardzo ciekawe. Wysokie, nowoczesne biurowce sąsiadują ze starożytnymi świątyniami i starymi cytadelami. Symbolem Hanoi jest Train Street – wąska ulica z kolorowymi straganami, które muszą się zwinąć podczas przejazdu pociągu.

Najważniejsze informacje:

  • Polacy, którzy chcą udać się do Wietnamu potrzebują wizy. Na szczęście wyrobić ją można przez internet.
  • Będąc w Wietnamie warto zwiedzić przede wszystkim Hội An, Cao Bang i stolicę – Hanoi. Wietnam to kraj o ciekawej kulturze i dzikiej przyrodzie.
  • Wietnam jest zróżnicowany pod względem klimatu. Północ jest chłodniejsza. Występują tam cztery pory roku. Na południu wyróżnia się tylko porę deszczową i suchą. Zjawiskiem normalnym są deszcze monsunowe.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kiedy najlepiej jechać do Wietnamu?
W Wietnamie zazwyczaj jest ciepło, nawet w czasie tamtejszej zimy. Na podróż najlepiej wybrać porę suchą, aby uniknąć monsunowych, ulewnych deszczy.
Czy w Wietnamie jest drogo?
Wietnam jest krajem tańszym niż Polska. Znajduje się jednak w Azji, a więc trzeba zakupić w tym przypadku dość drogie bilety lotnicze.
Jakie dokumenty są potrzebne osobom podróżującym do Wietnamu?
Podstawa to paszport i wiza - wyrobić ją można przez internet. Należy również zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.