Przewodnik dla turystów Włochy
Kraje

Włochy

Włochy – krzywa wieża w Pizie, pełna kanałów Wenecja, rzymskie Koloseum, Toskania. To tylko niektóre z miejsc wartych zobaczenia w tym kraju. Italia wśród turystów z Polski jest bardzo popularna i trudno się temu dziwić.

Włochy – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Porę wyjazdu trzeba uzależnić od tego, co jest celem urlopu. Plażowicze i miłośnicy pływania w morzu powinni wakacje we Włoszech zorganizować w lipcu lub sierpniu. Jest tam wtedy najcieplej. Z drugiej strony nad morzem jest ciepło w zasadzie od maja do września. Osoby, które lubią zwiedzanie Italię odwiedzić mogą o każdej porze roku. Można się tam udać poza sezonem, gdy turystów jest o wiele mniej. Zapaleni narciarze wyjazd muszą zaplanować w okresie od grudnia do kwietnia. Mowa oczywiście o północy kraju. Do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą dodatkowo zabrać ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców we Włoszech.

Włochy – ubezpieczenie turystyczne

Włochy to kraj ciepły, ale nie znajduje się w tej samej strefie klimatycznej, co Tunezja czy Egipt. Nie trzeba się więc przed wyjazdem poddawać żadnym dodatkowym szczepieniom. Trzeba jednak uważać np. odwiedzając latem tereny na południu kraju. Dotyczy to głównie osób starszych i chorych przewlekle. Włochy należą do UE, a więc na terenie kraju można skorzystać z karty EKUZ we Włoszech. Niestety i tak część wizyt lekarskich może być dodatkowo płatna. Warto więc zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Nieocenione bywa też ubezpieczenie bagażu.

Włochy – największe atrakcje turystyczne 

Włochy są rajem dla turystów. Jest tam tyle ciekawych miejsc, że nie da się wszystkich wymienić. 

 1. Bazylika św Piotra – miejsce wielu pielgrzymek i najważniejszy obiekt w Rzymie. Zachwyca od wewnątrz i od zewnątrz. Wiele osób odwiedza Włochy, po to aby zwiedzić właśnie ten obiekt.
 2. Pompeje – ruiny starożytnego miasta w zachodniej części Półwyspu Apenińskiego. Pamiętają one wybuch wulkanu Wezuwiusz, którego pył zasypał miasto na 1500 lat.  Dzisiaj Pompeje to jedna z największych atrakcji Włoch. 
 3. Werona – średniowieczne miasto, które pokochało wielu artystów. Dzisiaj kojarzy się dramatem Szekspira “Romeo i Julia”.  
 4. Mediolan – włoska stolica mody. 
 5. Mirabilandia – nieopodal Rimini. Największy park rozrywki w kraju. 
 6. Wezuwiusz – doskonale wszystkim znany i zarazem niebezpieczny wulkan. To jego wybuch pogrzebał Pompeje. Jego wysokość to 1281 m n.p.m. 
 7. Jezioro Garda – jezioro w północnej części Włoch nieopodal Alp. 
 8. Dolomity – piękne pasmo górskie które warto odwiedzić o każdej porze roku. 
 9. Opera La Fenice w Wenecji – miejsce kultowe dla miłośników włoskiej kultury.
 10. Arena di Verona – starożytny amfiteatr, który może konkurować z rzymskim koloseum. Czasem organizowane są tam widowiska operowe. 
 11. Galeria Uffizi – miejsce to znajduje się we Florencji. Podziwiać tam można dzieła Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rafaela czy Botticellego. 

Sekrety włoskiej kuchni

Włochy słyną z doskonałej kuchni, która ogromną popularnością cieszy się w zasadzie na całym świecie. Wymienić trzeba na pewno pizzę, tortellini czy spaghetti bolognese. Włoska kuchnia to także:

 • bruschetta – grzanka z czosnkiem, sałatką z pomidora i bazylii,
 • gnocchi – kluseczki podawane z różnymi sosami,
 • tiramisu – deser kawowy składający się z biszkoptów nasączonych kawą i likierem, serka mascarpone i gorzkiego kakao,
 • zuppa di pesce – zupa rybna z kilku gatunków ryb,
 • panuozzo – kanapka z ciasta pizzowego z pomidorami, oliwkami, szynką, serem mozzarella i cebulą.

Odwiedzając Włochy, warto zabrać ze sobą na pamiątkę m.in. suszone pomidory, włoskie sery np. gorgonzolę, wino czy kawę.

Najważniejsze informacje:

 • Do wjazdu do Włoch potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Kierowcy przy sobie muszą mieć także prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny.
 • Bazylika św. Piotra, Pompeje czy rzymskie Koloseum to tylko niektóre z zabytków, z których słyną Włochy. W tym kraju z pewnością nikt nie będzie się nudzić.
 • Włochy słyną z doskonałej kuchni. Pizza, spaghetti bolognese, bruschetta czy tiramisu to tylko niektóre z włoskich potraw, które są świetnie każdemu znane.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co jest potrzebne, aby przekroczyć włoską granicę?
Przy sobie trzeba mieć jedynie dowód osobisty. Kierowcy muszą też pamiętać o polisie OC, dowodzie rejestracyjnym auta i prawie jazdy. Warto zadbać o kartę o EKUZ, ale nie wszystkie usługi medyczne są we Włoszech darmowe. Przydaje się więc również ubezpieczenie turystyczne.
Co warto zobaczyć we Włoszech?
Włoskich zabytków i miejsc wartych odwiedzenia nie sposób wymienić. Najważniejsze z nich to Bazylika św. Piotra, Pompeje, Jezioro Garda rzymskie Koloseum, Werona czy Mediolan.
Z czego słynie włoska kuchnia?
Włoska kuchnia jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Wspomnieć tutaj trzeba o pizzy, spaghetti bolognese czy tiramisu.