Przewodnik dla turystów Wyspy Kanaryjskie
Kraje

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie to dla wielu osób kierunek marzeń, jeśli mowa o wakacyjnych wyjazdach. Słońce świeci tam przez 300 dni w roku. Są ładne plaże i ciepła woda w oceanie. Można zakochać się w architekturze kolonialnej i nie tylko.

Wyspy Kanaryjskie – przygotowanie do wyjazdu

Gdzie leżą Wyspy Kanaryjskie? Znajdują się 108 km do Maroka. Należą do Hiszpanii. To dwie autonomiczne prowincje – Santa Cruz de Tenerife oraz Las Palmas. To na tych wyspach znajdują się dwa największe miasta regionu. 

Wyspy Kanaryjskie tworzy siedem dużych wysp. Są to Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera oraz El Hierro. Jest też sześć mniejszych wysp, ale nie są one zamieszkane przez cały czas. 

Wyspy Kanaryjskie to tereny mocno zróżnicowane – górskie, plaże wulkany, klify czy jaskinie. W zasadzie każda pora roku jest dobra, aby je odwiedzić. Najzimniejszym miesiącem jest luty, ale i tak średnia temperatura nie spada poniżej 19 stopni Celsjusza. Najcieplej jest latem od czerwca do września. 

Polacy potrzebują w tym przypadku dowodu osobistego lub paszportu. Dodatkowa wiza jest potrzebna jedynie przy pobytach długich, które przekraczają 90 dni. Na miejscu wypożyczyć można samochód. Do tego potrzebne jest prawo jazdy. Tutaj pomocny może być przewodnik dla kierowców na Wyspach Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie – ubezpieczenie turystyczne

Udając się na Wyspy Kanaryjskie, nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych szczepień. Warto jednak wyrobić kartę EKUZ do Hiszpanii. Niestety w przypadku prywatnych placówek zdrowotnych nie obowiązuje. Dlatego dobrze jest zadbać o dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, w tym OC prywatne NNW czy ubezpieczenie bagażu. W szczególności powinny o tym pomyśleć osoby, które mają w planach aktywny wypoczynek.

Wyspy Kanaryjskie – co warto zobaczyć na poszczególnych wyspach?

Na Wyspach Kanaryjskich przez niemal cały rok jest słonecznie. Są tam liczne plaże czy tereny wulkaniczne. Można nurkować i uprawiać windsurfing. 

  1. Teneryfa – to największa wyspa całego archipelagu. Ma pochodzenie wulkaniczne. Znajduje się tam najwyższy szczyt Wysp Kanaryjskich – Pico de Teide – 3718 m n.p.m. To również najwyższy szczyt całej Hiszpanii. Wokół znajduje się Park Narodowy Teide. Na jego terenie w roku 1964 postawiono pierwszy teleskop. Teneryfa to raj dla miłośników plażowania, imprezowania czy pieszych wędrówek. Można tam podziwiać wysokie na 600 metrów klify Los Gigantes. Dla osób, które lubią zwiedzać gratką jest Garachico – miejscowość z XV wieku założona przez bankiera Cristobala de Ponte. W roku 1706 miasto częściowo zniszczyła lawa z wulkanu Teide. Najważniejsze atrakcje Teneryfy to miejscowość Santa Cruz de Tenerife, miasteczka ze smoczymi drzewami Los Realejos, kolonialne miasto La Orotava, Bazylika Matki Bożej Candelaria czy Arona. 
  2. Fuerteventura – druga największa wyspa archipelagu. Najwyższe wzniesienie ma 807 metrów – to Pico de la Zarza. Są tam liczne plaże i ogromny ogród botaniczny Oasis Park. Atrakcją jest skansen Ecomuseo La Alcogida. Ciekawie prezentuje się też Park Krajobrazowy Dunad de Corralejo z licznymi wydmami.
  3. Gran Canaria – to wyspa bardzo różnorodna. Dla aktywnych turystów rajem są Park wodny Aqualand Maspalomas czy park rozrywki Holiday World Maspalomas. Szlaków trekkingowych jest 2000 km. Stolica to Las Palmas de Gran Canaria z zabytkową starówką La Vegueta. Odwiedzić warto Katedrę św. Anny.
  4. Lanzarote – wyspa o wulkanicznym charakterze, z których niektóre są nadal czynne. Zachwyca przede wszystkim Narodowy Park Timanfaya. Piękny kolor ma jezioro Charco de los Clicos. Warto zobaczyć też ostre skały Los Hervideros. 
  5. La Palma – najmłodsza wyspa archipelagu. Ma charakter wulkaniczny – świadczy o tym słynny Szlak Wulkanów. Stolica zachwyca swoją architekturą kolonialną. W parku archeologicznym Belmaco zobaczyć można rysunki naskalne z okresu neolitu. Wpłynąć warto do jaskini Cueva Bonita de Tijarafe. 
  6. La Gomera – to niewielka wyspa z 600 km szlaków trekkingowych. W Parku Narodowym Garajonay znajduje się las wawrzynowy, który trzeba zobaczyć.
  7. El Hierro – niewielka wyspa z lasem jałowcowym El Sabinar. Nie ma tam ładnych plaż, ale warunki do nurkowania są idealne. 

Najważniejsze informacje:

  • Wyspy Kanaryjskie to archipelag położony u zachodnich wybrzeży Afryki - należący do Hiszpanii. Składa się z siedmiu wysp m.in. Teneryfy i Gran Canarii.
  • Na Wyspach Kanaryjskich zawsze jest ciepło. Nawet zimą przeciętna temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.
  • Park Narodowy Teide na Teneryfie, ogród botaniczny i zoologiczny na Fuerteventurze, czy stolica Las Palmas de Gran Canarię to największe atrakcje turystyczne Wysp Kanaryjskich.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Która z Wysp Kanaryjskich jest najlepsza?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda z wysp jest warta odwiedzenia. To nie tylko raj dla miłośników plażowania, ale i miejsce idealne do imprezowania czy zwiedzania.
Ile jest Wysp Kanaryjskich?
Wszystkich wysp jest 13, ale zazwyczaj wymienia się siedem największych: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera oraz El Hierro.