Przewodnik dla turystów Zanzibar
Kraje

Zanzibar

Zanzibar w ciągu ostatnich kilku lat zyskał ogromną popularność wśród turystów z Polski. To szansa na egzotyczny wyjazd w dość atrakcyjnej cenie. Jak przygotować się do takiej podróży? Czy warto zakupić wcześniej ubezpieczenie turystyczne?

Z czego słynie Zanzibar?

Zanzibar to wyspa zwana Unguja. Znajduje się na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Tanzanii. Razem z sąsiadującą z nią Pembą tworzy jeden okręg administracyjny. Przez setki lat Zanzibar słynął przede wszystkim z eksportu przypraw. Znajdował się pod wpływami Arabów, Persów, Portugalczyków, a następnie sułtanatu Omanu. 

Na przełomie XIX i XX wieku o wyspę walczyli Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy. W roku 1963 udało się obalić sułtanat i Zanzibar wszedł w skład Tanzanii. Dzisiaj słynie z upraw goździków i palm kokosowych oraz z turystyki. 

Zanzibar to rajskie plaże i luksusowe hotele. Jego mieszkańcy żyją jednak bardzo skromnie. Mimo to są serdeczni i otwarci. Warto odwiedzić stolicę wyspy z wpisaną na listę UNESCO starówką. To tam urodził się Freddie Mercury. 

Zanzibar jest jednak przede wszystkim rajem dla miłośników surfingu, windsurfingu czy kitesurfingu. Wyspę w dużej mierze zamieszkują konserwatywni muzułmanie, ale są oni na ogół nastawieni pokojowo.

Zanzibar – ubezpieczenie turystyczne

Zanzibar to dla wielu osób  wymarzony kierunek na wakacyjny wyjazd. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby do takiej podróży się w odpowiedni sposób przygotować. Niezwykle ważne są szczepienie ochronne. Na Zanzibarze zachorować można na żółtą febrę i malarię – w  tym na bardzo groźną malarię mózgową. EKUZ w Tanzanii nie obowiązuje. Przed wyjazdem należy więc zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie turystyczne i rozszerzyć je np. o assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Turyści z Polski do przekroczenia granicy potrzebują nie tylko paszportu, ale i wizy. Wyrobić ją można przez internet lub na przejściu granicznym. Dla osób, które mają zamiar wynająć auto przygotowano specjalny przewodnik dla kierowców w Tanzanii.

Najważniejsze informacje:

  • Zanzibar to wyspa należąca do Tanzanii. Od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.
  • Zanzibar słynie z rajskich plaż. To raj dla miłośników windsurfingu czy kitesurfingu. Zwiedzić warto przed wszystkim stolicę wyspy - miasto Zanzibar. To tam urodził się słynny Freddie Mercury.
  • Turyści z Polski do przekroczenia granicy potrzebują paszportu i wizy, którą wyrobić można na przejściu granicznym. Przydać się może dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kiedy jest najlepsza pogoda na Zanzibarze?
W zasadzie na Zanzibarze zawsze jest świetna pogoda. Szczyt sezonu turystycznego przypada jednak na okres od czerwca do września. Wtedy jest tam dość tłoczno. Warto więc rozważyć wyjazd poza sezonem.
Z czego znany jest Zanzibar?
Od dobrych kilku lat Zanzibar cieszy się ogromną wręcz popularnością wśród turystów, także tych z Polski. To rajskie plaże i czyste wody, które przyciągają surferów. Mieszkańcy Zanzibaru są bardzo serdeczni. Na tej wyspie urodził się poza tym sam Freddie Mercury.