ośrodek narciarski Czarna Góra
Ośrodki narciarskie

Czarna Góra (Sienna)

Sienna to niewielka miejscowość położona w województwie dolnośląskim nieopodal Lądka-Zdroju. Jest to stosunkowo popularny turystycznie region, ale przez długie lata nie istniał on na narciarskiej mapie Polski. To jednak uległo zmianie w momencie powstania wyjątkowego ośrodka przy zboczu miejscowej Czarnej Góry. Od samego początku miała to być poważna inwestycja, ale sukces odniesiony przez ośrodek Czarna Góra Resort może zaskakiwać. Dość powiedzieć, że sama jego obecność doprowadziła do pojawienia się Sienny na narciarskiej mapie Polski. Dlatego w tym tekście przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje na temat wspomnianego ośrodka. Będzie to kompleksowa dawka wiedzy dla wszystkich narciarzy i snowboardzistów, którzy zamierzają odwiedzić ośrodek Czarna Góra Resort. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Kamery na stokach narciarskich w Czarna Góra Resort – gdzie sprawdzić online?

Starsi narciarze na pewno pamiętają czasy, kiedy wyjazd na zimowy urlop niósł ze sobą pewne ryzyko. Wynikało ono z braku możliwości wcześniejszego sprawdzenia warunków panujących na stoku. Co jasne, można było wtedy polegać na telefonach i uzyskiwaniu relacji od osób będących już na miejscu. Jednak z pewnością nie było to idealne rozwiązanie.

Dzisiaj jest już zupełnie inaczej. Praktycznie każdy większy kurort narciarski jest obecnie objęty kompleksowym systemem kamer online. Wszystko po to, aby zapewnić turystom możliwość szybkiego sprawdzenia warunków panujących na stoku. Dzięki temu turyści mogą sami szybko skontrolować, czy wybrany stok jest dobrze przygotowany do jazdy.

System kamer online może być obsługiwany przez władze miasta lub prywatne firmy. Jak więc to wygląda w przypadku opisywanego kompleksu? Czarna Góra Resort w Siennej to nowoczesny ośrodek i jako taki posiada własną sieć kamer online. Są one ogólnodostępne, dzięki czemu wszyscy zainteresowani turyści mogą szybko sprawdzić warunki na stokach Czarnej Góry. Serwis z kamerami online jest dostępny pod tym linkiem. Co ważne, obiekt Czarna Góra Resort oferuje dostęp do kilku różnych kamer. Jest to dodatkowe udogodnienie dla turystów, którzy mogą sprawdzić stan stoku narciarskiego na kilku wybranych odcinkach.

Przy sprawdzaniu kamer online warto od razu zastanowić się nad zakupem polisy na nadchodzący wyjazd. Rozwiązaniem dla osób dorosłych będzie dedykowane ubezpieczenie na narty i snowboard. Natomiast dla dzieci można kupić ubezpieczenie na ferie zimowe.

Trasy narciarskie Czarna Góra Resort

Co stało się źródłem sukcesu odniesionego przez kompleks Czarna Góra Resort? Na pewno trzeba tutaj wspomnieć o kwestii kluczowej dla wszystkich miłośników sportów zimowych, czyli o znakomitym przygotowaniu tras. Ośrodek Czarna Góra Resort dysponuje własną aparaturą do sztucznego naśnieżania i przygotowywania stoków. Toteż narciarze oraz snowboardziści mogą tutaj liczyć na dobre warunki niezależnie od pogody.

Ponadto Czarna Góra cieszy się sporą popularnością wśród snowboardzistów. Amatorzy jazdy na desce wskazują, że ukształtowanie miejscowych stoków sprzyja uprawianiu tej dyscypliny. To może zachęcać zarówno początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych snowboardzistów do odwiedzenia Siennej.

Według deklaracji zarządu lokalny ośrodek Czarna Góra Resort obejmuje blisko 60 hektarów powierzchni użytkowej. Jego centralnymi punktami są dwa szczyty położone w pobliżu Siennej, czyli Czarna Góra (1205 m n.p.m.) oraz Żmijowiec (1153 m n.p.m). Natomiast cały kompleks składa się z kilkunastu różnych tras!

Jeżeli chodzi o trasy dla najmłodszych, mieszczą się one na polanach. Ich płaskie ukształtowanie sprawia, że są to perfekcyjne miejsca do stawiania pierwszych kroków w narciarskim albo snowboardowym świecie. Co więcej, przy kompleksie działają liczne szkółki dla młodych adeptów sportów zimowych. Dzięki temu rodzice mogą skorzystać z pomocy doświadczonych instruktorów, którzy wdrożą malca w realia wybranej dyscypliny. Łatwe trasy dla dzieci, a także osób zupełnie początkujących są oznaczone symbolami: G, H, I, J, K, L, M, N.

Bardziej zaawansowani narciarze oraz snowboardziści mogą wybrać się na trudniejsze czerwone trasy. To w tej kategorii można znaleźć zdecydowanie najpopularniejszą trasę B, która jest oświetlona i prowadzi do niej szybki wyciąg Luxtorpeda. Trasa B umożliwia więc szusowanie nawet do późnych godzin wieczornych. Pozostałe trasy czerwone zostały oznaczone symbolami: C, D, E, F.

Uważni czytelnicy na pewno spostrzegli już, że brakuje jeszcze literki A. Właśnie tym symbolem została oznaczona jedyna trasa przeznaczona dla najbardziej zaawansowanych osób. Ma ona około 1600 metrów długości i gwarantuje solidną dawkę adrenaliny!

Najlepsze hotele i noclegi w Siennej oraz okolicach

Doskonałe warunki do jazdy na nartach lub snowboardzie są kluczowym czynnikiem dla fanów sportów zimowych. Jednak przy okazji każdego wyjazdu należy również zadbać o inne ważne kwestie. Jedną z nich jest zakwaterowanie. Dlatego w tej części tekstu pokrótce opiszemy bazę noclegową, którą można znaleźć w pobliżu Siennej.

Zacznijmy od najbardziej oczywistego rozwiązania, czyli ośrodków Biała Perła i Czarna Perła. Są to placówki partnerskie będące częścią kompleksu Czarna Góra Resort. Tym samym ich wielką zaletą jest lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie stoków. Jeżeli więc narciarze i snowboardziści wybiorą jeden z tych obiektów, będą mogli szybko dotrzeć na trasy. Z drugiej stronie w Siennej mieszczą się także prywatne wille i kwatery. Ich wadą jest z reguły niższy standard, choć mogą go zrekompensować niższe ceny za nocleg. Każdy turysta musi więc sam określić, jaka kwestia ma dla niego większe znaczenie. W pobliżu ośrodka Czarna Góra Resort mieszczą się np.: Pensjonat Złote Góry oraz Willa Puchaczówka.

W przypadku braku dostępności opisanych obiektów można zainteresować się hotelami położonymi nieopodal Siennej. Bazą wypadową mogą wtedy stać się np. Stronie Śląskie lub Stara Morawa. Obydwie te miejscowości znajdują się stosunkowo blisko Siennej. Dodatkowo w każdej z nich mieszczą się zarówno lepsze hotele, jak i tańsze pensjonaty oraz kwatery prywatne. Tak bogaty wybór sprawia, że narciarze nie muszą martwić się o znalezienie miejsc noclegowych.

Czarna Góra Resort skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Co prawda, nieopodal kompleksu Czarna Góra Resort mieszczą się również mniejsze wyciągi narciarskie. Jesteśmy jednak przekonani, że większość osób wybierze właśnie ten największy oraz najlepiej przygotowany ośrodek. Z tego względu skupimy się teraz na cenach skipassów w Czarna Góra Resort. Na jaki wydatek muszą przygotować się narciarze oraz snowboardziści?

Podobnie jak w wielu innych kurortach, ceny w ośrodku Czarna Góra Resort zależą od momentu sezonu. Może to być sezon wysoki (23.12-12.03) lub niski (przed 23.12 oraz po 12.03). W zależności od daty aktualny cennik wygląda następująco:

Rodzaj karnetuSezon wysokiSezon niski
2-godzinny90 złotych normalny/80 złotych ulgowy75 złotych normalny/60 złotych ulgowy
4-godzinny120 złotych normalny/110 złotych ulgowy100 złotych normalny/80 złotych ulgowy
Karnet na 2 dni285 złotych normalny/240 złotych ulgowy240 złotych normalny/220 złotych ulgowy
Karnet na 5 dni605 złotych normalny/530 złotych ulgowy555 złotych normalny/520 złotych ulgowy
Karnet aktywny przez 6 dowolnie wybranych dni795 złotych normalny/700 złotych ulgowy700 złotych normalny/640 złotych ulgowy

Dodatkowo narciarze i snowboardziści mogą zdecydować się na zakup karnetów punktowych. W ich przypadku przejazd wybranymi wyciągami będzie po prostu kosztować pewną liczbę punktów. Obecnie np. 30 punktów w ośrodku Czarna Góra Resort kosztuje 58 złotych. Pełen cennik wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem poszczególnych pozycji można znaleźć pod tym linkiem.

Najważniejsze informacje:

  • Ośrodek Czarna Góra Resort to jeden z najpopularniejszych punktów na narciarskiej mapie Polski, który mieści się poza Podhalem.
  • Sercem ośrodka są trasy wyznaczone na zboczach gór Czarna Góra (1205 m n.p.m.) oraz Żmijowiec (1153 m n.p.m).
  • Kompleks Czarna Góra Resort obejmuje kilkanaście tras o różnych poziomie trudności, które łącznie tworzą około 60 hektarów terenu.
  • W ośrodku mieszczą się także karczmy oraz hotele, dzięki czemu turyści mogą łatwiej zaplanować cały wypoczynek.
  • Karnetem obowiązującym w tym kompleksie jest skipass Czarna Góra Resort. Jego dzienne ceny zaczynają się od około 120 złotych, choć duży wpływ ma na nie aktualny moment sezonu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Czarna Góra Resort to jedyny ośrodek w Siennej i okolicach?
Nie. W samej Siennej oraz pobliskich miejscowościach mieszczą się również inne wyciągi. Jednakże Czarna Góra Resort to znacznie nowocześniejszy oraz bardziej rozbudowany kompleks. Dlatego większość osób z pewnością zdecyduje się na spędzenie zimowego urlopu właśnie w tym miejscu.
Jakie trasy narciarskie można znaleźć w ośrodku Czarna Góra Resort?
Ośrodek Czarna Góra Resort oferuje swoim gościom szeroki wybór tras o różnym poziomie trudności. Osoby początkujące mogą wybrać się na jedną z łatwych tras (trasy G, H, I, J, K, L, M, N). Dla osób bardziej zaawansowanych lepszym rozwiązaniem będą trudniejsze czerwone trasy (B, C, D, E, F). Z kolei amatorom szczególnie mocnych wrażeń można polecić najtrudniejszą czarną trasę A.