ośrodek narciarski Długa Polana i Zadział
Ośrodki narciarskie

Długa Polana i Zadział (Nowy Targ)

Nowy Targ jest dla wielu turystów tylko przystankiem na drodze do Zakopanego oraz okolicznych miejscowości. Inni traktują z kolei to miasto jako bazę wypadową w Tatry. Takie podejście nie jest do końca zasadne, ponieważ sam Nowy Targ również ma sporo do zaoferowania. Dość powiedzieć, że w sezonie zimowym zatrzymuje się tutaj całkiem liczne grono narciarzy i snowboardzistów. Ich celem wcale nie są zakopiańskie kurorty, ale ośrodki położone właśnie w Nowym Targu. Liczba mnoga jest celowa, ponieważ mieszczą się tutaj dwa dosyć popularne kompleksy narciarskie. Pierwszy nich to Długa Polana, a drugi to kompleks Zadział. W tym tekście rzucimy nieco więcej światła na obydwa te ośrodki. Przedstawimy pokrótce ich charakterystykę oraz wskażemy na najważniejsze zalety. Zapraszamy do lektury.

Gdzie na narty w okolicach Nowego Targu?

Okolice Nowego Targu są wręcz idealnym miejscem dla wszystkich wielbicieli sportów zimowych. Mnogość ośrodków narciarskich na Podhalu może bowiem przyprawić o zawrót głowy. Aby nie być gołosłownym, przedstawimy teraz krótkie wyliczenie wybranych propozycji.

W samym Nowym Targu działają dwa dość popularne ośrodki narciarskie. Co więcej, obydwa są zlokalizowane bardzo blisko siebie. Długa Polana to bardzo kameralny kompleks narciarski, który oferuje dostęp do dwóch dłuższych tras oraz krótkiej oślej łączki. Co ciekawe, to właśnie to miejsce jest bazą wypadową na Turbacz. Dlatego na Długiej Polanie pojawiają się także narciarze biegowi.

Jeśli chodzi o Zadział, tutaj także można odnaleźć kameralne warunki do uprawiania sportów zimowych. Główny stok ma długość 550 metrów i jest to dobre miejsce dla początkujących oraz średnio zaawansowanych osób.

Rzecz jasna kameralny charakter wspomnianych ośrodków Długa Polana i Zadział nie musi być odpowiedni dla każdego. Na szczęście w pobliżu Nowego Targu można znaleźć liczne alternatywy dla narciarzy. Wystarczy choćby udać się do Czarnej Góry, gdzie działa popularny ośrodek Koziniec Ski. Więcej informacji na jego temat można znaleźć w oddzielnym artykule.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Nowego Targu

Nowy Targ oferuje turystom nie tylko możliwość uprawiania sportów zimowych. Jest to również atrakcyjna miejscowość pod kątem innych aktywności turystycznych. Co więc warto zobaczyć w Nowym Targu?

Na pewno Nowy Targ jest miejscem, które można odkrywać na kilka sposobów. Tak naprawdę wszystko zależy od upodobań turystów. Jeżeli ktoś jest amatorem zwiedzania, warto polecić mu np. zwiedzenie kilku miejscowych kościołów. W Nowym Targu mieszczą się wyjątkowe obiekty sakralne, takie jak: Kościół św. Anny, Kościół św. Katarzyny. Poza nimi warto udać się również do miejscowego Muzeum Podhalańskiego oraz Muzeum Drukarstwa.

Z kolei amatorom sportu warto polecić nieco inne atrakcje. W ich przypadku ciekawą alternatywą może być wizyta na Miejskiej Hali Lodowej, gdzie swoje mecze rozgrywa drużyna hokejowa Podhale Nowy Targ. Co istotne, hala jest otwarta także dla turystów, ponieważ regularnie odbywają się tutaj ogólnodostępne ślizgawki. Natomiast w celach regeneracji można udać się do jednego z licznych obiektów termalnych, które znajdują się w pobliskich miejscowościach. Może to być np. Gorący Potok lub Termy Szaflary.

Kamery na stokach narciarskich w Nowym Targu – gdzie sprawdzić online?

W ostatnich latach sporą popularność zdobyły tzw. pogodowe prognozy narciarskie. Są to nieco bardziej rozbudowane prognozy pogody, które kładą nacisk na warunki śnieżne. Dzięki temu mogą one być cennym źródłem informacji dla narciarzy oraz snowboardzistów. Jednak takie informacje zawsze warto poprzeć własnymi obserwacjami. Dlatego dobrą alternatywą mogą być kamery online zainstalowane na stokach narciarskich.

Co istotne, kamery online można znaleźć zarówno na Długiej Polanie, jak i w ośrodku Zadział. Wystarczy tylko zajrzeć na strony internetowe ośrodków narciarskich Długa Polana i Zadział . W przypadku Długiej Polany widok z kamery można zobaczyć po wejściu w zakładkę „Kamery”, która jest obsługiwana przez interfejs systemu Tatra Super Ski. Natomiast na platformie ośrodka Zadział transmisja z kamery online jest dostępna bezpośrednio na stronie głównej.

Trasy narciarskie w okolicy Nowego Targu

Nie bez powodu obydwa nowotarskie ośrodki zostały już w tym tekście określone jako kameralne. Rzeczywiście nie są to szczególnie rozbudowane kompleksy. Jednak ma to również swoje atuty. Takie ośrodki będą bowiem idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie większy spokój oraz swobodę podczas jazdy. Aby zapewnić sobie równie wysokie bezpieczeństwo, warto dodatkowo kupić specjalne ubezpieczenie na narty i snowboard.

Długa Polana to ośrodek narciarski, w którym mieszczą się dwie trasy narciarskie. Dłuższa z nich ma kolor niebieski, co oznacza, że jest przeznaczona dla osób początkujących jako łatwy stok. Z kolei krótsza trasa została oznaczona kolorem czerwonym. Dlatego warto ją polecić osobom z nieco większym doświadczeniem. Jeśli chodzi o dzieci, mogą one korzystać z zielonego wyciągu oraz pobliskiej łagodnej trasy.

Ośrodek Zadział obejmuje tylko jeden wyciąg orczykowy oraz jedną szeroką trasę. Nie jest ona szczególnie wymagająca, dlatego będzie to idealne miejsce do stawiania pierwszych kroków w świecie narciarstwa lub snowboardingu. Co więcej, tuż przy ośrodku działa profesjonalna szkoła narciarsko-snowboardowa. Dzięki niej kursanci mogą doskonalić swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów.

Obydwa wspomniane ośrodki można więc polecić osobom, które szukają spokojnego miejsca z większą ilością wolnej przestrzeni. Jeśli ktoś stawia na trudne trasy, warto polecić mu inne ośrodki. Przykładem może być zakopiańska Harenda, gdzie znajduje się czarna trasa z homologacją FIS.

Najlepsze hotele i noclegi w Nowym Targu

Jeśli ktoś decyduje się na spędzenie zimowego urlopu w Nowym Targu, warto polecić mu kwatery położone nieopodal stoków. Tutaj godnym polecenia obiektem jest między innymi Pensjonat pod Długą Polaną. Jak sama nazwa sugeruje, mieści się on dosłownie obok tego wyciągu. Dzięki temu turyści będą mogli błyskawicznie dotrzeć na stok. Dodatkowo w pobliżu mieszczą się również inne obiekty (np.: Hotel Góralski Raj oraz prywatne pensjonaty i apartamenty).

Dużo szerszy wybór noclegów można znaleźć w centrum miasta. Ponadto Nowy Targ praktycznie z każdej strony jest otoczony innymi miejscowościami o charakterze turystycznym. Jeżeli więc nawet miejscowe noclegi nie będą spełniać wymagań, znalezienie pobliskiej alternatywy nie powinno być problemem.

Nowy Targ skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Ostatnim ważnym aspektem dla narciarzy i snowboardzistów są ceny karnetów narciarskich. Z tego względu warto przyjrzeć się temu, jakie skipassy mogą zakupić osoby, które spędzają urlop w Nowym Targu.

Jeżeli chodzi o ośrodek Długa Polana, należy on do dużego systemu Tatra Super Ski. Jest to nowa inicjatywa zrzeszająca najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Polsce i na Słowacji. Jednym z jej najważniejszych elementów są jednolite stawki karnetów na wszystkich stacjach. Jednak istnieją także wyjątki od tej reguły. Na Długiej Polanie narciarze oraz snowboardziści mogą bowiem kupować zarówno karnety Tatra Super Ski, jak i tzw. karnety lokalne.

Wspomniane karnety lokalne będą dobrą alternatywą dla osób, które planują jednorazowe wyjście na ten stok. Taki skipass w zależności od wybranego wariantu oraz momentu sezonu może kosztować odpowiednio:


NISKI SEZON
1.12-24.12
27.02-19.03
WYSOKI SEZON
9.01-26.02
TOP SEZON
25.12-8.01
2 godziny55 zł60 zł65 zł
4 godziny70 zł80 zł85 zł
1 dzień „no-limit”90 zł100 zł100 zł
4 godziny od 16:0055 zł60 zł65 zł

Cennik (wraz z uwzględnionymi karnetami Tatra Super Ski) jest dostępny na stronie internetowej ośrodka.

Natomiast ośrodek Zadział nie należy do wspomnianego systemu. Toteż w tym przypadku narciarze i snowboardziści mogą kupować karnety tylko na wybrany dzień. Ich ceny są jednak identyczne:


NISKI SEZON
1.12-24.12
27.02-19.03
WYSOKI SEZON
9.01-26.02
TOP SEZON
25.12-8.01
2 godziny55 zł60 zł65 zł
4 godziny70 zł80 zł85 zł
1 dzień „no-limit”90 zł100 zł100 zł
4 godziny od 16:0055 zł60 zł65 zł

Dodatkowo w obydwu ośrodkach można kupić tzw. karnety punktowe i wykorzystać je wyłącznie na określoną liczbę przejazdów.

Najważniejsze informacje:

  • W Nowym Targu mieszczą się dwa popularne ośrodki narciarskie. Pierwszym z nich jest kompleks Długa Polana, a drugim ośrodek Zadział.
  • Obydwa lokalne ośrodki narciarskie mają dość kameralny charakter. Z jednej strony oznacza to niewielki wybór tras i wyciągów. Jednak z drugiej strony ma to swoje zalety, albowiem na takich stokach panuje większy spokój.
  • Przy obydwu wyciągach działają ośrodki szkolenia narciarzy oraz snowboardzistów. To w połączeniu z łagodnym charakterem lokalnych stoków tworzy idealne warunki do nauki.
  • W pobliżu obydwu wyciągów można znaleźć kilka miejsc oferujących noclegi. Jeśli jednak ich standard nie będzie komuś odpowiadać, można poszukać czegoś w pobliżu centrum Nowego Targu lub w kilku pobliskich miejscowościach.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Nowym Targu działają jakieś ośrodki narciarskie?
Choć Nowy Targ nie jest tak popularny w porównaniu do innych podhalańskich miast, tutaj również można odnaleźć wyciągi narciarskie. Są to ośrodki Długa Polana i Zadział. Mają one dość zbliżoną charakterystykę. Jako łagodne stoki o kameralnym charakterze są one idealnymi miejscami do nauki oraz sportowego odpoczynku.
Czy Nowy Targ to odpowiednie miejsce dla rodzin z dziećmi?
Łagodny charakter nowotarskich stoków narciarskich sprawia, że jest to wyjątkowo dobra alternatywa dla rodzin z dziećmi. Na pewno nie ma tutaj aż tylu turystów, co pozytywnie wpływa na komfort nauki narciarstwa lub snowboardingu. Co więcej, przy obydwu stokach działają szkółki, dzięki czemu znalezienie instruktorów nie będzie problemem. Warto jednak pamiętać o tym, aby zapewnić młodemu adeptowi sportów zimowych dodatkową ochronę. Pomóc w tym może dedykowane ubezpieczenie na ferie zimowe.
Co w Nowym Targu można robić po zakończeniu dnia spędzonego na stoku?
W Nowym Targu poza stokami narciarskimi działa także bardzo dobre lodowisko oraz inne obiekty sportowe. Ponadto turyści mogą szybko dojechać do pobliskich miejscowości, w których działają słynne termy. Jest więc to doskonałe miejsce na odpoczynek.