ośrodek narciarski Góra Kamieńsk
Ośrodki narciarskie

Góra Kamieńsk

Polska z pewnością należy do grona tych krajów, w których sporty zimowe mają się naprawdę dobrze. Liczne ośrodki narciarskie w południowej Polsce zapewniają możliwość uprawiania takich dyscyplin. Jednak trzeba przyznać, że w nieco gorszej sytuacji znajdują się mieszkańcy północnej i centralnej Polski. Dla wielu takich osób jedyną alternatywą jest po prostu wyjazd do jednego z kurortów w południowej części kraju. Z drugiej strony warto wspomnieć o innym, choć dużo mniej oczywistym rozwiązaniu. Przy uważnym sprawdzeniu mapy centralnej Polski można dość do wniosku, że nawet tutaj działają ośrodki
narciarskie. Przykładem może być Góra Kamieńsk, która mieści się w województwie łódzkim. Taka lokalizacja automatycznie sprawia, że ten ośrodek staje się ciekawą alternatywą dla mieszkańców centralnej Polski. Co może zaoferować turystom Góra Kamieńsk i jakie są zalety tego ośrodka? Zapraszamy do lektury.

Gdzie na narty w województwie łódzkim?

Narciarska mapa województwa łódzkiego jest, delikatnie mówiąc, bardzo uboga. Naprawdę trudno jednak dziwić się takiej sytuacji. Województwo łódzkie mieści się bowiem w strefie pomiędzy dwiema strefami nizinnymi. To z kolei oznacza brak wyższych gór, a co za tym idzie – brak możliwości uprawiania sportów zimowych. Praktycznie jedynym wyjątkiem od tej reguły jest Góra Kamieńsk.

Sama historia tego miejsca jest bardzo ciekawa. Otóż Góra Kamieńska (tak brzmi jej oficjalna i poprawna nazwa) nie jest naturalnym wzniesieniem. Powstała ona jako zwałowisko zewnętrzne, które wynikało z działalności pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”. Tak oto doszło do powstania sztucznego wzgórza, którego wierzchołek mieści się na wysokości ponad 400 metrów nad poziomem morza. To z kolei otworzyło możliwość stworzenia jedynego ośrodka narciarskiego w województwie łódzkim.

Gwoli ścisłości dodamy jeszcze, że w samej Łodzi mieści się ośrodek Łódź Ski Resort. Nie jest to jednak otwarty kompleks narciarski, a wewnętrzna hala ze sztucznymi stokami.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Góry Kamieńskiej

Sam Kamieńsk nie należy do grona turystycznych miast. Tak naprawdę życie zaczęło tutaj mocniej tętnić właśnie po powstaniu opisywanego ośrodka. Dlatego trzeba po prostu przyznać, że to Góra Kamieńska jest największą atrakcją tego regionu. Znajdujący się tutaj tor saneczkowy będzie idealną atrakcją dla tych najmłodszych osób. Rodzicom dzieci przypominamy także o możliwości zakupu ubezpieczenia na ferie zimowe.

Amatorzy zwiedzania oraz innych aktywności mogą z kolei zainteresować się pobliskimi miastami. Przykładem będzie choćby Radomsko. Mieści się tam Muzeum Regionalne imienia Stanisława Sankowskiego, Zabytkowa Zagroda Tatarska oraz MinoZoo.

Kamery na stokach narciarskich w Górze Kamieńskiej – gdzie sprawdzić online?

W dzisiejszych czasach ośrodki narciarskie robią dosłownie wszystko, żeby zachęcić turystów do przyjazdu. Przykładem takiej zachęty może być publikowanie informacji o warunkach panujących na miejscowych trasach. Do tego praktycznie we wszystkich ośrodkach można znaleźć kamery, które rejestrują obraz ze stoku i transmitują go online. Czy taka technologia pojawiła się również w Górze Kamieńskiej?

Jak najbardziej. Co prawda, turyści mają tutaj do dyspozycji tylko jedną kamerę, która mieści się przy dolnej stacji. Jednak dosyć kameralny charakter tego ośrodka sprawia, że nawet jedna kamera wystarczy do oceny warunków panujących na stokach. Wspomniana kamera jest obsługiwana za pomocą platformy LookCam. Transmitowany obraz można znaleźć w tym miejscu.

Trasy narciarskie w okolicy Góry Kamieńskiej

Dobra warunki pogodowe oraz śnieżne na pewno sprzyjają uprawianiu sportów zimowych. Jednak równie ważne znaczenie dla wszystkich amatorów takich dyscyplin ma dostępność lokalnych tras narciarskich. Dlatego w tej części tekstu warto odpowiedzieć na pytanie, jakie trasy znajdują się na terenie tego ośrodka?

Łącznie na terenie kompleksu mieszczą się trzy trasy. Dwie z nich mają swój początek przy górnej stacji kolejki. Trasa numer 1 biegnie łagodniejszym stokiem i dzięki temu będzie odpowiednia dla każdego. Natomiast trasa numer 2 ma już trochę wyższy poziom trudności ze względu na bardziej stromy charakter stoku.

Alternatywą dla obydwu tych tras będzie trasa numer 3. Ma ona swój początek przy orczyku talerzowym. Co więcej, jej dolny etap tworzy łagodną polanę do nauki, która jest obsługiwana przez króciutki orczyk. Ta część ośrodka będzie doskonałym miejscem do nauki podstawowych aspektów narciarstwa i snowboardingu. Wszystkim adeptom tych dyscyplin zalecamy także zakup stosownej polisy, która zapewni im wyższy poziom bezpieczeństwa. Szczególnie dobrym wyborem będzie dedykowane ubezpieczenie na narty i snowboard.

Najlepsze hotele i noclegi w Górze Kamieńskiej

Już w kilku miejscach opisaliśmy specyfikę Góry Kamieńskiej. Jest to kompleks położony w małej miejscowości, której nie sposób nazwać kurortem turystycznym. Z tego względu trzeba mieć w pamięci to, że wybór noclegów będzie tutaj mocno ograniczony.

Patrząc przez pryzmat lokalizacji, najbardziej logicznym wyborem wydaje się Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk. Jest to dość typowy OSiR, co oznacza dobrą lokalizację, ale zarazem przeciętny standard.Tym samym można polecić to miejsce jedynie osobom, dla których standard zakwaterowania nie jest priorytetem.

Gdzie jednak swoje kroki powinny skierować osoby, dla których standard ma większe znaczenie? W tym przypadku najlepszą alternatywą wydają się hotele położone w pobliskich miastach. Tutaj warto wspomnieć o kilku obiektach, takich jak: Hotel Wodnik, Hotel Solpark oraz Hotel Sport. Są to obiekty o standardzie 3-gwiazdkowym, a zatem oferują one nieco więcej udogodnień. Przy wyborze takiego obiektu warto także sprawdzić, czy dojazd na stoki nie będzie stanowić problemu.

Góra Kamieńsk skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Niedawno na stronie internetowej obiektu pojawiła się informacja o nowym cenniku. Wygląda on następująco:

Rodzaj KarnetuCodziennie
NormalnyUlgowy*
2-godzinny60,00 zł45,00 zł
4-godzinny100,00 zł80,00 zł
6-godzinny130,00 zł110,00 zł
Całodniowy150,00 zł130,00 zł
Całodniowy dla dzieci do 5 lat15,00 zł
Jednorazowy bilet testowy10,00 zł

Pełen cennik jest dostępny bezpośrednio na stronie internetowej ośrodka. Można go znaleźć pod tym linkiem.

UWAGA!

Na początku 2023 roku zarząd ośrodka poinformował o rozpoczęciu prac serwisowych. Podczas ich trwania ośrodek może być zupełnie zamknięty lub działać w dość ograniczonym zakresie. Dlatego zachęcamy turystów do tego, aby przed przyjazdem wejść na podaną stronę internetową ośrodka i sprawdzić jego aktualny status.

Najważniejsze informacje:

  • Ośrodek narciarski Góra Kamieńsk to pod wieloma względami wyjątkowe miejsce. Jest to przede wszystkim jedyny otwarty kompleks narciarski w województwie łódzkim.
  • Kompleks ten powstał na zboczach miejscowej Góry Kamieńskiej, która sama w sobie jest sztucznym wytworem. Jednakże dzięki temu miłośnicy sportów zimowych mogą tutaj uprawiać swoje ulubione aktywności.
  • Ośrodek Góra Kamieńsk oferuje dostęp do trzech tras narciarskich. Są one obsługiwane przez jedną kolejkę krzesełkową oraz dwa wyciągi orczykowe. Stopień trudności tras jest łatwy, choć zdarzają się także fragmenty o umiarkowanym poziomie trudności.
  • W pobliżu ośrodka można znaleźć OSiR oraz kilka mniejszych obiektów noclegowych. Jeśli więc komuś zależy na wyższym standardzie zakwaterowania, powinien poszukać noclegu w sąsiednich miastach.
  • Za całodniowy karnet narciarski w tym ośrodku trzeba zapłacić 150 lub 130 złotych. Jednak warto pamiętać o tym, aby przed przyjazdem sprawdzić, czy ośrodek jest czynny.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Góra Kamieńsk to jedyny ośrodek narciarski w województwie łódzkim?
Tak i nie. Tak, ponieważ jest to jedyny lokalny kompleks narciarski w tradycyjnym tego rozumieniu. Nie, gdyż w samej Łodzi działa halowy ośrodek Łódź Ski Resort. Można w nim jeździć na nartach oraz snowboardzie, ale jeśli chodzi o otwarty teren, Góra Kamieńsk pozostaje bezkonkurencyjna.
Co można znaleźć na terenie tego ośrodka?
Góra Kamieńsk to kompleks składający się z trzech tras, które są obsługiwane przez kolejkę krzesełkową oraz dwa orczyki. Ponadto na jego terenie mieści się także tor saneczkowy, czyli doskonała atrakcja dla całej rodziny. To wszystko powoduje, że można tutaj liczyć na dużą dawkę dobrej zabawy.
Czy ośrodek Góra Kamieńsk ma określony harmonogram działania?
Tak. Jednak w 2023 roku mają odbywać się tutaj prace modernizacyjne. Dlatego też przed przyjazdem do ośrodka warto sprawdzić, czy jest on czynny. Można to zrobić za pomocą strony internetowej tego kompleksu, na której znajdują się wszystkie najważniejsze informacje.