ośrodek narciarski Jurgów Ski
Ośrodki narciarskie

Jurgów Ski

Na pewno dla wielu osób jedyną wizytówką Podhala jest Zakopane. Jednakże w ostatnich latach rola innych tatrzańskich kurortów zdaje się nieustannie rosnąć. Dlatego warto patrzeć na ten region przez nieco szerszy pryzmat. Dotyczy to także uprawiania sportów zimowych. Naturalnie w Zakopanem oraz innych popularnych tatrzańskich miejscowościach można odnaleźć liczne ośrodki narciarskie. Jednak ich popularność może stanowić pewną wadę, gdyż automatycznie oznacza ona większy ruch na stokach. Jeżeli więc komuś to przeszkadza, warto zastanowić się nad nieco mniej znanymi alternatywami. Na Podhalu taką alternatywą może być np. ośrodek Jurgów Ski. Jak sama nazwa wskazuje, mieści się on w malowniczym Jurgowie. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten ośrodek i co trzeba o nim wiedzieć? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Gdzie na narty w okolicach Jurgowa?

Jurgów mieści się nieopodal granicy polsko-słowackiej. Jest więc to kurort położony na samym końcu Podhala. Jednak mimo tego w okolicach Jurgowa można odnaleźć całe mnóstwo ośrodków narciarskich. Dlatego żaden turysta nie będzie mieć wyboru ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do uprawiania swojej ulubionej dyscypliny.

W samym Jurgowie najlepszą alternatywą będzie wspomniana już stacja Jurgów Ski. Niemniej turyści mają do wyboru również kurorty zlokalizowane w pobliskich miejscowościach. Przykładem będzie Białka Tatrzańska i Kotelnica, czyli największy ośrodek narciarski na Podhalu. Oprócz tego turyści mogą udać się także do Bukowiny Tatrzańskiej lub Czarnej Góry. Mnogość dostępnych opcji jest więc tutaj aż nadto widoczna.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Jurgowa

Trzeba przyznać, że Jurgów ma specyfikę typową dla większości kurortów podhalańskich. Jest to raczej niewielka mieścina, w której życie kręci się wokół aktywności górskich oraz zimowych. Z tego względu głównymi atrakcjami są tutaj szlaki turystyczne oraz trasy narciarskie. Jedynym znanym zabytkiem jest w zasadzie dawna remiza strażacka, w której znajduje się historyczne wyposażenie gaśnicze.

Na szczęście liczne atrakcje można znaleźć w innych tatrzańskich miastach. Tutaj na pierwszy plan ponownie wychodzi Zakopane ze swoją słynną Wielką Krokwią, Gubałówką i muzeami. Z kolei Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska i Szaflary mogą zaoferować turystom dostęp do basenów termalnych.

Kamery na stokach narciarskich w Jurgowie – gdzie sprawdzić online?

Dla większości turystów kamery zainstalowane w popularnych miejscach stanowią po prostu rodzaj dodatkowej atrakcji. Jednak ich znaczenie jest dużo ważniejsze dla narciarzy i snowboardzistów. Miłośnicy sportów zimowych mogą bowiem skorzystać z kamer w celu sprawdzenia warunków panujących na stokach.

Stacja Jurgów Ski to bardzo nowoczesny ośrodek narciarski, a symbolem tego jest między innymi obecność sieci kamer online. Dlatego w przypadku tej stacji sprawdzenie warunków pogodowych i śnieżnych nie będzie stanowić problemu. Wystarczy tylko uruchomić transmisję obrazu z wybranej kamery. Takie transmisje są dostępne na stronie internetowej ośrodka. Wystarczy tylko wejść w ten link.

Trasy narciarskie w okolicy Jurgowa

Atrakcje, kamery oraz inne aspekty na pewno są istotne dla turystów. Niemniej jednak znacznie ważniejszym czynnikiem jest sam charakter danego ośrodka narciarskiego. Tutaj liczą się przede wszystkim wyciągi oraz dostępne trasy. Zatem jak pod tym względem wypada Jurgów Ski?

Stacji Jurgów Ski na pewno nie można nazwać małym ośrodkiem. Mieści się tutaj bowiem kilka tras narciarskich. Co więcej, są one zróżnicowane pod względem poziomu trudności. Zacznijmy jednak od początku. Na terenie tego ośrodka można znaleźć: dwie kolejki krzesełkowe, cztery wyciągi talerzykowe oraz dwie taśmy.

Obydwie kolejki krzesełkowe prowadzą na szczyt miejscowego zbocza, który jest początkiem kilku tras. Amatorzy mocnych wrażeń na pewno zwrócą uwagę na trasę numer 5. Jest to stosunkowo stromy stok, który doskonale nada się do agresywnej jazdy slalomowej. Pobliska trasa numer 3 to z kolei stok dla osób średnio zaawansowanych. Na wierzchołku zbocza mieści się również malownicza trasa numer 2 i polana oznaczona numerem 6. Tutaj dzieci oraz osoby początkujące mogą spokojnie szlifować swoje umiejętności.

Trasy dla początkujących można znaleźć także w drugiej części ośrodka. W tej części widnieje kilka mniejszych wyciągów, które prowadzą do łagodnych tras. Obok nich znajduje się z kolei najdłuższy wyciąg talerzykowy. On prowadzi do początku trasy numer 1, czyli długiego stoku o dosyć niewielkim nachyleniu.

Na terenie ośrodka widnieją nawet punkty gastronomiczne oraz toalety. To wszystko sprawia, że stacja Jurgów Ski jest świetnie przygotowana do obsługi ruchu turystycznego.

Najlepsze hotele i noclegi w Jurgowie

W porównaniu do wielu tatrzańskich kurortów Jurgów stanowi dość niewielką miejscowość. Tym samym wybór miejsc noclegowych nie jest tutaj aż tak bogaty. Jeśli ktoś czytał teksty zamieszczone na naszym blogu, dobrze wie o tym, że zazwyczaj rekomendujemy obiekty położone blisko stoków. Niemniej w przypadku Jurgowa pojawia się pewien problem.

Mianowicie ośrodek Jurgów Ski mieści się w pewnej odległości od zabudowań miejskich. W jego przypadku nie ma więc mowy o znalezieniu noclegu tuż przy stoku. Turystom pozostają więc do wyboru dwie alternatywy.

Pierwszą będą noclegi w samym Jurgowie. Dominują tutaj kwatery prywatne oraz całe domki do wynajęcia. Jeżeli chodzi o noclegi z nieco wyższym standardem, rekomendacją może być np. 3-gwiazdkowy Spiski Dworek.

Natomiast drugą opcją będzie znalezienie noclegu w pobliskich miastach. Na szczególną uwagę zasługują Białka oraz Bukowina Tatrzańska. W tych miejscowościach znajdują się liczne kwatery prywatne i bardziej luksusowe hotele. Tym samym każdy będzie mógł tam znaleźć noclegi o ściśle określonym standardzie. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do lektury naszych artykułów poświęconych tym miastom, w których opisaliśmy najciekawsze propozycje zakwaterowania.

Jurgów Ski skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Wizyta w innych tatrzańskich miastach może być dobrym pomysłem nie tylko przy szukaniu noclegów. Warto bowiem zaznaczyć, że stacja Jurgów Ski należy do systemu Tatra Super Ski. Jest to inicjatywa zrzeszająca największe ośrodki narciarskie w Polsce i na Słowacji. Program ten ma bez wątpienia kilka naprawdę ciekawych założeń. Jednym z nich są jednolite ceny i fakt, że karnet Tatra Super Ski zachowuje ważność na wszystkich zrzeszonych stacjach.

Dzięki temu posiadacze takich karnetów zyskują naprawdę duże możliwości. Jednego dnia mogą oni jeździć w Jurgowie, aby następnego dnia udać się do Białki Tatrzańskiej lub Zakopanego.

Sam cennik karnetów Tatra Super Ski jest bardzo złożony. Ich ceny zależą np. od aktualnego momentu sezonu (tzw. sezon niski, wysoki lub top). Wszystkich dostępnych opcji nie sposób byłoby przytoczyć w ramach jednego tekstu. Dlatego poniżej prezentujemy fragment cennika Tatra Super Ski, który obejmuje sezon wysoki (09.01-12.03):

Okres ważności karnetuNormalnyUlgowy*
4 godziny135,00 zł125,00 zł
1 dzień155,00 PLN145,00 PLN
2 dni295,00 PLN275,00 PLN
3 dni425,00 PLN395,00 PLN

Pełną wersję cennika można odnaleźć na stronie internetowej Jurgów Ski oraz na stronach innych ośrodków zrzeszonych w systemie. Cennik jest dostępny pod tym linkiem.

Najważniejsze informacje:

  • Jurgów Ski to całkiem duży ośrodek narciarski zlokalizowany w Jurgowie, czyli tuż przy granicy polsko-słowackiej. Nie jest on tak popularny w porównaniu do innych tatrzańskich ośrodków. Jednak dzięki temu panuje tutaj mniejszy ruch, a turyści mogą liczyć na większą swobodę.
  • Kompleks składa się z czterech długich tras o różnym stopniu trudności. Gratką dla fanów mocniejszych wrażeń będzie czarna trasa numer 5. Z kolei pozostałe osoby mogą wybrać łagodniejsze trasy oznaczone numerami 1, 2 oraz 3.
  • Trasy oznaczone numerami: 4, 6, 7 i 8 są idealne dla początkujących oraz dzieci. Szeroki wybór takich stoków sprawia, że ośrodek Jurgów Ski staje się bardzo atrakcyjną propozycją dla adeptów sportów zimowych. Takie osoby powinny jednak pamiętać o tym, aby przed wyjazdem na stok kupić ubezpieczenie na narty i snowboard.
  • W samym Jurgowie można znaleźć dość ograniczony wybór obiektów noclegowych. Jeśli więc komuś zależy na większym wyborze, powinien zapoznać się z ofertą pobliskiej Białki lub Bukowiny Tatrzańskiej.
  • Ceny karnetów w ośrodku Jurgów Ski wynikają z cennika systemu Tatra Super Ski.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Jurgów Ski to dobra stacja dla rodzin z dziećmi?
Z całą pewnością tak. Działają tutaj specjalne wyciągi dla dzieci, które prowadzą na początek kilku łatwych tras. Co więcej, przy ośrodku pracują profesjonalni instruktorzy, dzięki czemu młodzi sportowcy będą mogli szkolić się pod ich okiem. Ważne jest jednak to, aby kupić dziecku dedykowane ubezpieczenie na ferie zimowe. Taka polisa zagwarantuje pomoc w sytuacji nieprzewidzianego wypadku.
Dlaczego warto kupić karnet w ośrodku Jurgów Ski?
Zakup takiego karnetu będzie opłacalny ze względu na to, że Jurgów Ski należy do programu Tatra Super Ski. Dlatego też zakupiony karnet zachowa ważność także w innych stacjach zrzeszonych w strukturach tego systemu. To zaś oznacza, że jego posiadacze będą mogli swobodnie jeździć np. na wyciągach Kotelnicy.
Czy w pobliżu stacji Jurgów Ski można znaleźć obiekty noclegowe?
Niestety nie. Stacja Jurgów Ski jest położona w pewnej odległości od zabudowań miejskich. Toteż turyści muszą poszukać noclegu w samym centrum Jurgowa. Alternatywnie warto sprawdzić również noclegi w pobliskiej Bukowinie i Białce Tatrzańskiej.