ośrodek narciarski Kasina Ski (Kasina Wielka)
Ośrodki narciarskie

Kasina Ski (Kasina Wielka)

Kasina Wielka to urokliwa miejscowość położona w Małopolsce, a konkretniej w powiecie limanowskim. W ostatnich latach popularność Kasiny Wielkiej zauważalnie wzrosła. Przyczyniły się do tego dwa aspekty. Po pierwsze, swoje filmy realizowali tutaj dwaj genialni reżyserzy, czyli Steven Spielberg oraz Andrzej Wajda. Dzięki temu o Kasinie usłyszał niemal cały filmowy świat. Co więcej, to właśnie w Kasinie Wielkiej żyła rodzina Justyny Kowalczyk. Choć nasza wybitna biegaczka narciarska urodziła się w samej Limanowej, to Kasina Wielka była jej domem. Dlatego sama nazwa tej mieściny zagościła w świadomości wielu Polaków. Kasinę powinni poznać również narciarze i snowboardziści, ponieważ mieści się tutaj ośrodek Kasina Ski. Czy może on stanowić alternatywę dla innych małopolskich kurortów narciarskich? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do przeczytania naszego tekstu, w którym opiszemy ten ośrodek.

Gdzie na narty w okolicach Kasiny Wielkiej?

Pomimo swojej nazwy Kasina Wielka to dosyć mała mieścina. Dlatego można tutaj znaleźć tylko jeden ośrodek narciarski i jest nim wspomniany już kompleks Kasina Ski. Jednakże sam powiat limanowski oraz okoliczne powiaty oferują miłośnikom sportów zimowych naprawdę sporo możliwości.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że w samej Limanowej również mieści się ośrodek narciarski. Jest to kompleks Limanowa SKI, który opisaliśmy w naszym tekście. Oprócz tego sama Kasina Wielka znajduje się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Podhala. Tam można z kolei znaleźć całe mnóstwo różnych stoków narciarskich.Z tego względu żaden wielbiciel sportów zimowych nie powinien narzekać tutaj na brak wyboru.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Kasiny Wielkiej

Kasina Wielka bez wątpienia ma swój urok. Po zakończeniu dnia spędzonego na stokach turyści mogą zwiedzić okolice tego miejsca. Warto choćby udać się na lokalny zabytkowy dworzec, gdzie kręcono wspomniane we wstępie filmy. Oprócz tego w Kasinie Wielkiej znajdują się także zabytki w postaci kościołów oraz cmentarzy. Jest więc to spora gratka dla wszystkich pasjonatów historii regionalnej.

Oprócz tego Kasina Wielka stanowi również doskonałe miejsce pod kątem pieszych wycieczek. Lokalne szlaki turystyczne zapewnią możliwość spędzenia wielu spokojnych godzin w otoczeniu natury.

Jeśli jednak kogoś nie pociąga taka perspektywa, alternatywą pozostaje np. pobliska Rabka-Zdrój. Można w niej znaleźć zdecydowanie więcej restauracji, barów oraz innych typowych obiektów turystycznych. Dodatkowo warto wspomnieć także o samych kurortach tatrzańskich, gdzie uciech tego typu jest jeszcze więcej. W takich ośrodkach działają również słynne kompleksy basenów termalnych.

Kamery na stokach narciarskich w Kasinie Wielkiej – gdzie sprawdzić online?

W kwestii organizacyjnej warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Otóż stacja narciarska Kasina Ski należy do szerszych struktur ośrodków narciarskich spod znaku Pingwina. Inny ośrodek tego typu znajduje się np. w sercu śląskiej Wisły. Dlatego można tutaj liczyć na naprawdę dobre przygotowanie tras oraz samego ośrodka.

Stopień tego przygotowania jest widoczny na przykładzie kamer online. Takie kamery pozwalają narciarzom i snowboardzistom na sprawdzenie tego, jakie warunki panują na terenie ośrodka. Aby skorzystać z kamer Kasina Ski, wystarczy wejść w podany link. Prowadzi on do strony internetowej tego kompleksu, a konkretniej do zakładki z kamerami.

Trasy narciarskie w okolicy Kasiny Wielkiej

Ośrodek Kasina Ski oraz sama Kasina Wielka mają jedną wspólną cechę. Mianowicie są to raczej miejsca należące do grona tych bardziej kameralnych. Dobrze widać to na przykładzie samych tras narciarskich, których nie ma tutaj zbyt wiele.

Na terenie kompleksu Kasina Ski można znaleźć trzy trasy narciarskie oraz oślą łączkę. Te trzy trasy narciarskie mają swój początek w tym samym miejscu, czyli przy górnej stacji wyciągu. Warto tutaj dodać, że wyciąg krzesełkowy jest tylko jeden. Poza nim na terenie ośrodka mieści się jedna taśma dla najmłodszych użytkowników wspomnianej wyżej oślej łączki.

Wracając do tras zjazdowych, ich zaletą jest na pewno zróżnicowany stopień trudności. Jeden ze stoków ma nieco łagodniejsze nachylenie. To właśnie tutaj widnieje łatwa trasa numer 1. Drugi stok ma natomiast wyższe nachylenie i biegnie przez niego czerwona trasa numer 2. W połowie jej długości narciarze i snowboardziści muszą podjąć decyzję. Mogą oni zjechać wtedy na dolny fragment trasy 1, aby wrócić do stacji kolejki już łagodnym stokiem. Jednak mogą oni także jechać dalej i trafić na początek trudnej trasy numer 3. Jest to jedyna trasa oznaczona kolorem czarnym.

Jak widać, każdy znajdzie tutaj trasę adekwatną do swoich możliwości. Aby jednak pobyt w Kasina Ski był bezpieczny, zachęcamy wszystkich do zakupu ubezpieczenia na narty i snowboard.

Najlepsze hotele i noclegi w Kasinie Wielkiej

Kiedy ktoś porówna Kasinę Wielką do innych tatrzańskich kurortów, wybór noclegów wyda mu się mocno ograniczony. Jednak my postaramy się wskazać kilka ciekawych propozycji dla narciarzy i snowboardzistów.

Tradycyjnie zaczniemy od obiektów, które mają bardzo istotny atut w postaci lokalizacji. Pod tym względem trzeba koniecznie wspomnieć o ośrodku Agrorelax Kasina Wielka. Obiekt ten mieści się dosłownie obok wyciągu narciarskiego. Tym samym jego goście w ogóle nie będą musieli używać samochodu, aby dojechać na stok.

Nieco dalej można znaleźć również Kolorowy Domek, Pokoje na Wzgórzu oraz Apartamenty Kasina.

Trzeba więc obiektywnie przyznać, że wybór miejsc noclegowych nie jest tutaj szczególnie duży. Dla wielu osób może to być poważna przeszkoda. Dlatego takim turystom zalecamy poszukanie noclegu w pobliskich miastach. Nieco większy wybór oferuje już nawet Mszana Górna. Z kolei największym miastem w pobliżu Kasiny jest wspomniana Rabka-Zdrój.

Kasina Ski skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Cennik w ośrodku narciarskim Kasina Ski nie jest ustalany indywidualnie. Warto bowiem pamiętać, że stacja ta należy do systemu Pingwina. Toteż miejscowe ceny są ustalane na podstawie ogólnego cennika w strukturach takich stacji.

Poniżej prezentujemy krótki wyciąg z aktualnego cennika:

RODZAJ KARNETUDZIECKO DO 4 LATDZIECKO DO 8 LATJUNIOR DO 16 LATUCZEŃ/STUDENT DO 26 LAT,
SENIOR OD 60 LAT
NORMALNY
3-godzinny wieczorny1 zł **55 zł77 zł99 zł110 zł
4-godzinny wieczorny (student)1 zł **______________90 zł (tylko dla studentów)_______
4-godzinny1 zł **60 zł84 zł108 zł120 zł
Całodniowy (do 15:00)1 zł **70 zł98 zł126 zł140 zł

Jak widać, całodniowy karnet dla dorosłych kosztuje tutaj 140 złotych. Ta cena jest porównywalna ze stawkami obowiązującymi w niemal wszystkich tatrzańskich kurortach. Ponadto ośrodek Kasina Ski oferuje również możliwość zakupu innych karnetów. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z pełnym cennikiem ośrodka, który można znaleźć na jego stronie internetowej.

Najważniejsze informacje:

  • Kasina Ski to ośrodek narciarski zlokalizowany w Kasinie Wielkiej, która zyskała rozgłos za sprawą Justyny Kowalczyk oraz kręconych tutaj filmów. Jest to jeden z dwóch ważnych ośrodków narciarskich w powiecie limanowskim. Drugim jest kompleks Limanowa SKI.
  • Sam ośrodek Kasina Ski należy do systemu Pingwina. Ta sieć zrzesza w swoich szeregach kilka stacji narciarskich z całej Polski.
  • Na terenie kompleksu mieści się jeden główny wyciąg krzesełkowy oraz malutki orczyk dla początkujących. Jeśli chodzi o trasy zjazdowe, turyści mają do wyboru trzy alternatywy. Co ważne, każda z nich ma inny poziom trudności.
  • W Kasinie Wielkiej nie ma zbyt wielu miejsc noclegowych. Przy samym stoku mieści się Agrorelax Kasina Wielka, a nieco dalej można znaleźć kilka innych obiektów. Gdyby jednak ich standard komuś nie odpowiadał, jedyną alternatywą pozostają hotele w pobliskich miastach.
  • Całodniowy skipass w tym ośrodku kosztuje 140 złotych. Ceny w niczym nie odstają więc od stawek obowiązujących np. w Tatrach.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile ośrodków narciarskich działa w Kasinie Wielkiej?
Nazwa tej miejscowości może być dosyć myląca, ponieważ w rzeczywistości jest to niewielka mieścina. Dlatego działa tutaj tylko jeden ośrodek narciarski, czyli Kasina Ski. Główną konkurencją może być dla niego kompleks Limanowa SKI zlokalizowany w samej Limanowej.
Komu warto polecić ośrodek Kasina Ski?
Pomimo dość kameralnego charakteru ośrodek ten ma swoje zalety. Po pierwsze, jest on dobrze przygotowany do przyjęcia turystów. Po drugie, miejscowe trasy mają wysoki poziom zróżnicowania. Po trzecie, karnety Kasina Ski będą działać także na innych stacjach zrzeszonych w systemie Pingwina. To sprawia, że jest to bardzo ciekawy kierunek dla rodzin z dziećmi. Jeśli ktoś wybierze się tutaj na ferie, powinien pamiętać o zakupie ubezpieczenia na ferie zimowe.
Jakie obiekty noclegowe można znaleźć w Kasinie?
Wybór noclegów jest tutaj mocno ograniczony. Turyści mają do dyspozycji raptem kilka pensjonatów, w tym ośrodek Agrorelax Kasina Wielka zlokalizowany tuż przy stoku. Jedyną alternatywą dla takich obiektów będą hotele położone w miastach leżących nieopodal Kasiny.