ośrodek narciarski Kasprowy Wierch
Ośrodki narciarskie

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to jedno z tych miejsc, które przyciąga turystów niezależnie od panującej pory roku. Z tego względu słynny Kasprowy od lat stanowi jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Co więcej, każdy może obcować z tym szczytem na swój własny sposób. Latem ambitni turyści z dobrą kondycją mogą samodzielnie wejść na Kasprowy Wierch. Pozostałym osobom pozostaje skorzystanie ze znanej kolejki linowej, która istnieje już od niespełna 90 lat! Życie na Kasprowym Wierchu nie zamiera nawet zimą, kiedy to pojawiają się tutaj doświadczeni narciarze i snowboardziści. To właśnie przez ich pryzmat spojrzymy na jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich szczytów. Jakie trasy narciarskie można znaleźć na Kasprowym Wierchu? Ile kosztuje karnet na miejscowych wyciągach? Zapraszamy do lektury naszego poradnika dla narciarzy oraz snowboardzistów.

Kasprowy Wierch – gdzie sprawdzić kamery na stokach?

Śnieg na Kasprowym Wierchu w większości przypadków utrzymuje się przez cały sezon zimowy. Dlatego obecność pokrywy śnieżnej jest tutaj praktycznie pewna. Mimo tego turystom z pewnością przyda się możliwość sprawdzenia warunków panujących na szczycie. W tym celu wystarczy po prostu skorzystać z serwisu kamer online PKL. Takie kamery pozwolą na skontrolowanie zarówno poziomu pokrywy śnieżnej, jak i warunków panujących na szczycie.

Na pewno dużą zaletą serwisu PKL jest szeroki wybór kamer online. Mieszczą się one w kilku różnych punktach, dzięki czemu zapewniają możliwość lepszej obserwacji szczytu. Jeżeli jednak ktoś nie chce skorzystać ze strony PKL, wcale nie musi tego robić. Niektóre kamery znajdujące się na Kasprowym Wierchu są obsługiwane przez TOPR. Dlatego na stronie internetowej TOPR-u również można znaleźć obraz rejestrowany przez kamery.

Kasprowy Wierch – trasy narciarskie

Na pewno Kasprowy Wierch to coś więcej niż tylko ośrodek narciarski. To także jedyne w Polsce miejsce, gdzie można posmakować narciarstwa w prawdziwym wydaniu wysokogórskim. Z tego względu Kasprowy Wierch stanowi niezwykle popularne miejsce dla skitourowców. Takie osoby wyruszają stąd w trasy na inne tatrzańskie szczyty. My jednak skupimy się na trasach dla narciarzy i snowboardzistów.

Zasadniczo na Kasprowym Wierchu są dostępne dwie trasy zjazdowe. Pierwsza z nich biegnie od stacji kolejki aż do Hali Gąsienicowej. Jej długość wynosi ponad 1500 metrów, a różnica wysokość to mniej więcej 350 metrów. Druga trasa kończy się dopiero przy Hali Goryczkowej. Jest to jeszcze dłuższa nartostrada, gdyż ma ona ponad 2 kilometry długości!

Na pewno dla wielu osób jest to coś oczywistego, jednak mimo wszystko musimy to zaznaczyć. Obydwie trasy na Kasprowym Wierchu są długie i mają wymagających charakter. Dlatego z pewnością nie jest to dobre miejsce dla początkujących oraz średnio zaawansowanych osób. Zjazd z Kasprowego Wierchu to wyzwanie dla tych najbardziej doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Dlatego przy okazji zachęcamy wszystkich do zakupu ubezpieczenia na narty i snowboard. Taka polisa przyda się zwłaszcza przy tak trudnych wyzwaniach sportowych.

Kasprowy Wierch – cennik biletów. Ile kosztuje wyciąg narciarski?

Zasadniczo narciarze i snowboardziści tylko jeden lub dwa razy będą korzystać z głównej kolejki na Kasprowy Wierch. Wynika to z faktu, że na Hali Gąsienicowej oraz Goryczkowej znajdują się mniejsze wyciągi krzesełkowe. Dzięki nim narciarze i snowboardziści po zakończeniu zjazdu mogą wrócić na początek trasy. Dlatego warto w tym miejscu skupić się na cenach karnetów.

Na pewno turyści odwiedzający Zakopane i Tatry słyszeli już o programie Tatra Super Ski. Jednak nie obejmuje on ośrodków obsługiwanych przez kolejki, które należą do PKL. Toteż Kasprowy Wierch nie należy do systemu Tatra Super Ski.

Wobec tego ceny lokalnych karnetów zostały przygotowane w oparciu o odrębny cennik. Oto jego fragment:

NORMALNY 16 – 64ULGOWY 5-15, 65+
4 -godzinny*od 139 złod 115 zł
1 dzień*od 159 złod 129 zł
ZAKUP W DNIU REALIZACJI
4 -godzinny*159 zł135 zł
1 dzień*179 zł149 zł

W tym miejscu trzeba jednak podkreślić kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, podane wyżej ceny dotyczą karnetów kupowanych online. Ceny w miejscowych biletomatach lub zwykłych kasach będą zdecydowanie wyższe. Po drugie, na Kasprowym Wierchu można kupić także tzw. Skipass Ekspresowy. Jednak jest to najdroższa alternatywa dla turystów. Po trzecie, kaucja za wydanie karty karnetowej to 10 złotych. Trzeba więc doliczyć ten koszt do reszty wydatków.

Pełen cennik oraz wszystkie najważniejsze informacje na temat zakupu karnetów można znaleźć na stronie internetowej ośrodka.

Najważniejsze informacje:

  • Kasprowy Wierch to najwyżej położona stacja narciarska w Polsce. Jest to jedyna stacja o charakterze wysokogórskim i zarazem bardzo popularny punkt dla skitourowców.
  • Ośrodek narciarski na Kasprowym Wierchu obejmuje dwie trasy zjazdowe. Pierwsza z nich ma 1500, a druga ponad 2000 metrów długości. Te nartostrady biegną odpowiednio do Hali Gąsienicowej oraz Hali Goryczkowej. Tam na narciarzy i snowboardzistów czekają kolejki krzesełkowe, które umożliwią powrót na początek trasy.
  • Rzecz jasna duży stopień nachylenia tras oraz wysokogórski charakter stacji sprawia, że na Kasprowym Wierchu powinni pojawiać się tylko doświadczeni narciarze i snowboardziści.
  • Cena miejscowych karnetów obejmuje jeden wjazd w dwie strony główną kolejką, a także czasowe przejazdy mniejszymi wyciągami.
  • Kasprowy Wierch nie należy do systemu Tatra Super Ski. Toteż kupione karnety są ważne wyłącznie na terenie tego kompleksu, a za ich wydanie trzeba zapłacić kaucję.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy trasy na Kasprowym Wierchu są trudne?
Wysokogórski charakter całego ośrodka oraz duże nachylenie tras zjazdowych musi budzić respekt. Z tego względu Kasprowy Wierch na pewno nie jest dobrym ośrodkiem dla osób początkujących. Tacy narciarze oraz snowboardziści powinni najpierw zdobyć umiejętności i spore doświadczenie na trudnych trasach. Dopiero później umiejętności te można zweryfikować poprzez wizytę na Kasprowym Wierchu.
Ile kosztuje karnet narciarski na Kasprowym Wierchu?
Lokalny skipass dla dorosłych narciarzy i snowboardzistów może kosztować od 139 do nawet 199 złotych. Wszystko zależy od wybranego wariantu karnetu oraz miejsca jego zakupu. Jedynie dzieci i osoby powyżej 65. roku życia mogą liczyć na ulgowe ceny takich karnetów.
Czy Kasprowy Wierch to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi?
Przez pryzmat zwiedzania na pewno tak. Widok z Kasprowego Wierchu naprawdę zostaje w pamięci, a przy tym na szczyt można dostać się wygodną kolejką. Jeżeli jednak chodzi o sporty zimowe, warto wybrać inny zakopiański ośrodek narciarski. Jednocześnie o bezpieczeństwo młodych narciarzy pomoże wtedy zadbać dedykowane ubezpieczenie na ferie zimowe.