ośrodek narciarski Kazimierz Dolny
Ośrodki narciarskie

Kazimierz Dolny

Wyjazd na narty lub snowboard dla większości osób oznacza po prostu podróż do południowej części Polski. Najbardziej obleganym obszarem w sezonie zimowym staje się województwo małopolskie, a w szczególności Podhale. Rzeczywiście można tam znaleźć mnóstwo świetnych ośrodków narciarskich, ale i całe mnóstwo turystów. Ogromny ruch sprawia, że niektóry wolą poszukać nieco mniej oczywistych alternatyw. Taką alternatywą z pewnością jest województwo lubelskie, które na pierwszy rzut oka zupełnie nie kojarzy się ze sportami zimowymi. Jednak można tutaj znaleźć np. stację narciarską Kazimierz Dolny. Jakie są jej zalety i na co mogą liczyć amatorzy sportów zimowych? Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu o tej stacji oraz jej okolicach.

Gdzie na narty w województwie lubelskim?

Obecność stacji narciarskim w województwie lubelskim już sama w sobie wydaje się nietypowa. Niemniej takie zaskoczenie może być jeszcze większe, kiedy ktoś uświadomi sobie, że nie jest to jedyny taki ośrodek.

Stacja narciarska Kazimierz Dolny jest zlokalizowana w miejscowości o tej samej nazwie. Z kolei dosłownie tuż obok Kazimierza mieści się stacja NART-SPORT oraz stok narciarski Parchatka. Tym samym mieszkańcy województwa lubelskiego mają do wyboru nie jeden, ale trzy ośrodki narciarskie. Jak więc widać, wcale nie trzeba jechać na Podhale, aby móc zasmakować zimowej rozrywki.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Kazimierza Dolnego

Nie tylko stacja narciarska jest godna uwagi osób, które odwiedzają Kazimierz Dolny. Choć może się to wydawać dość niepozorne miasto, jest tu parę naprawdę interesujących miejsc do zobaczenia. Oto kilka propozycji.

Jeśli ktoś lubi długie spacery, celem jednego z nich może być miejscowa Góra Trzech Krzyży. Jest to symboliczne miejsce, z którego rozpościera się naprawdę piękny widok. Dlatego na pewno warto o nim pamiętać. Kolejnym godnym polecenia miejscem dla spacerowiczów będzie Wąwóz Korzeniowy Dół. Wąwóz w Polsce to dość rzadkie zjawisko terenowe i choćby z tego względu zasługuje ono na uwagę.

W kategorii zabytków warto wymienić Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym. Jest to dosyć obszerny kompleks ruin o dużej wartości historycznej. Z kolei rodzice podróżujący wraz z dziećmi powinni koniecznie zabrać swoje pociechy do miejscowych Magicznych Ogrodów.

Kamery na stokach narciarskich w Kazimierzu Dolnym – gdzie sprawdzić online?

Jedną z najważniejszych zalet tatrzańskich kurortów narciarskich jest stosunkowo duża pewność, że warunki w sezonie zimowym będą sprzyjające. Wszakże to właśnie w górach każdej zimy pada najwięcej śniegu. Natomiast warunki w pozostałej części kraju mogą już być zupełnie inne. Z tego względu możliwość samodzielnego sprawdzenia panujących warunków jest na wagę złota.

Taką możliwość zapewniają kamery online, które aktualnie znajdują się niemal we wszystkich większych ośrodkach narciarskich. Dzięki nim narciarze i snowboardziści mogą się przekonać, czy w danym kompleksie można liczyć na dobre warunki.

Jeżeli chodzi o Kazimierz Dolny, na terenie ośrodka mieści się jedna kamera. Aby uzyskać dostęp do rejestrowanego przez nią obrazu, należy wejść na stronę internetową kompleksu. Widok z kamery jest dostępny na stronie głównej lub po wejściu w zakładkę w bocznym interfejsie.

Trasy narciarskie w okolicy Kazimierza Dolnego

Jeśli warunki okażą się sprzyjające, amatorzy sportów zimowych mogą wyruszyć na stoki. Co jednak czeka ich już na miejscu? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tej części artykułu, która jest poświęcona trasom narciarskim.

W Kazimierzu Dolnym działa kilka wyciągów orczykowych. Natomiast samych tras jest tutaj aż siedem. Trzeba jednak przyznać, że nie są to szczególnie długie trasy. Najdłuższa trasa niebieska ma bowiem długość 590 metrów. Natomiast najkrótsza zielona trasa dla dzieci ma długość raptem 110 metrów.

Na plus trzeba zaliczyć to, że wszystkie trasy są regularnie ratrakowane i mają zainstalowane oświetlenie. Być może niektórzy będą teraz sceptycznie podchodzić do niewielkiej długości tras. Należy jednak pamiętać o tym, że w pobliżu Kazimierza Dolnego nie ma wysokich gór, które umożliwiłyby tworzenie nartostrad. Dlatego według nas miejscowy ośrodek zasługuje na polecenie.

Stacja narciarska Kazimierz Dolny zapewnia możliwość doskonałej zimowej zabawy. Od samych turystów zależy jednak to, czy będzie ona bezpieczna. Aby tak faktycznie było, należy zachowywać stałą ostrożność na stoku i jednocześnie zastanowić się nad zakupem specjalnej polisy. Najlepszym rozwiązaniem dla osób dorosłych będzie ubezpieczenie na narty i snowboard. Z kolei dzieci mogą zyskać ochronę dzięki ubezpieczeniu na ferie zimowe.

Najlepsze hotele i noclegi w Kazimierzu Dolnym

Na pierwszy rzut oka Kazimierz Dolny nie wydaje się typowym miastem turystycznym. Jednakże mimo tego lokalna infrastruktura stoi na naprawdę dobrym poziomie. Dość powiedzieć, że w pobliżu ośrodka narciarskiego mieszczą się liczne obiekty noclegowe.

Rzecz jasna symbolem tego miejsca jest luksusowy Hotel Król Kazimierz & Spa. Co ciekawe, mieści się on naprawdę blisko tego stoku i przez to jest dobrą alternatywą dla turystów. Nie trzeba chyba jednak dodawać, że ceny noclegów nie należą tutaj do najniższych. Jeżeli jednak ceny nie są dla kogoś przeszkodą, można mu także polecić Hotel Spichlerz.

Tańszą alternatywą mogą być z kolei pobliskie pensjonaty. W pobliżu stoku działają np.: Pokoje Gościnne na Górach, Villa Roma oraz Pokoje Pod Dębami.

Kazimierz Dolny skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Ceny noclegów są ważnym kryterium dla turystów. Jednak mają one równie duże znaczenie w przypadku karnetów narciarskich. Niestety, przy zakupie skipassów nie ma aż tylu możliwości na wybór tańszej alternatywy. Dlatego przed przyjazdem do ośrodka warto po prostu zaznajomić się z jego cennikiem.

Liczne ośrodki narciarskie mają niezwykle rozbudowane cenniki. Zarząd kompleksu w Kazimierzu Dolnym wybrał jednak odwrotne rozwiązanie. W tym ośrodku dostępne są bowiem tylko dwa karnety czasowe. Karnet 2-godzinny kosztuje 70 złotych, a 3-godzinny kosztuje 80 złotych.

Do tego turyści mogą także kupować pojedyncze przejazdy. Jeden wjazd orczykiem kosztuje 6 złotych, a w przypadku taśmy jest to koszt 5 złotych.

Tak naprawdę na tym kończy się cennik ośrodka. Mimo to zachęcamy do sprawdzenia tego cennika na stronie internetowej, gdyż przy okazji mieści się tam regulamin obiektu.

Najważniejsze informacje:

  • Ośrodek narciarski Kazimierz Dolny to jeden z kilku kompleksów w województwie lubelskim. Obok niego mieszczą się także dwie inne stacje narciarskie, czyli Parchatka oraz NART-SPORT.
  • Cały kompleks składa się z kilku wyciągów orczykowych, jednej taśmy oraz siedmiu tras zjazdowych. Nie są to szczególnie długie oraz skomplikowane trasy. Mimo tego poziom rozbudowania ośrodka zasługuje na uznanie.
  • Bardzo blisko kompleksu można znaleźć dwa luksusowe hotele, czyli Króla Kazimierza i Spichlerz. Jeżeli jednak ktoś stawia na tańsze noclegi, bliżej centrum miasta można znaleźć liczne kwatery prywatne.
  • Ośrodek Kazimierz Dolny ma bardzo prosty cennik. Są tutaj dostępne tylko dwa karnety na 2 lub 3 godziny. Kosztują one odpowiednio 70 oraz 80 złotych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak wygląda ośrodek narciarski Kazimierz Dolny?
Na terenie kompleksu można znaleźć kilka wyciągów orczykowych oraz siedem tras zjazdowych. Trasy te mają kilkaset metrów długości, a ponadto posiadają oświetlenie. Dzięki temu ośrodek jest czynny także po zachodzie słońca. Dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów przygotowano również specjalny wyciąg taśmowy.
Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?
Poza nartami Kazimierz Dolny ma naprawdę sporo do zaoferowania. Turyści mogą np. wejść na lokalną Górę Trzech Krzyży i podziwiać piękną panoramę. Niedaleko niej mieści się także charakterystyczny Wąwóz Korzeniowy Dół. Natomiast amatorom zwiedzania warto polecić choćby Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym.
Czy nieopodal ośrodka narciarskiego można znaleźć nocleg?
Tak i to naprawdę w bardzo wysokim standardzie. W sąsiedztwie ośrodka znajdują się bowiem dwa luksusowe hotele. Natomiast nieco bliżej centrum miasta można znaleźć kwatery prywatne oraz pensjonaty. Każdy będzie więc w stanie znaleźć taki nocleg, który odpowiada jego potrzebom oraz preferencjom.