ośrodek narciarski Kotelnica

Podhale może wydawać się jednym wielkim ośrodkiem narciarskim. Rzeczywiście praktycznie w każdej podhalańskiej miejscowości znajduje się przynajmniej jeden kompleks tego typu. Nie znaczy to jednak, że ich charakterystyka zawsze jest taka sama. Niektóre ośrodki mogą zaoferować swoim gościom znacznie więcej, czego najlepszym przykładem jest Kotelnica. Ten ośrodek znajduje się w sercu Białki Tatrzańskiej i od lat był ważnym punktem na narciarskiej mapie Podhala. Jednakże ostatnie lata, a zwłaszcza potężne inwestycje w ten kompleks, jeszcze bardziej zwiększyły jego znaczenie. Dość powiedzieć, że obecnie Kotelnica może poszczycić się imponującym mianem największego ośrodka narciarskiego na Podhalu. W tym tekście dokładnie opiszemy cały kompleks oraz zwrócimy uwagę na jego najważniejsze atuty. Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem.

Kotelnica – gdzie sprawdzić kamery na stokach?

Wszelkie przymiotniki określające kompleks w Białce Tatrzańskiej mogą zaczynać się od NAJ. W końcu Kotelnica to największy ośrodek na Podhalu. Ze względu na sąsiedztwo luksusowego hotelu Bania jest on także najbardziej lukratywny. Jednocześnie można śmiało stwierdzić, że jest również najbardziej zaawansowany technologicznie. Zacznijmy jednak od początku.

Przez długie lata w Białce Tatrzańskiej istniały dwa dosyć duże ośrodki narciarskie – Kotelnica i Kaniówka. Kiedy jednak Kotelnica zaczęła się rozrastać, Kaniówka stała się częścią tego ośrodka. W ten sposób powstał ogromny kompleks, który zyskał miano największego na całym Podhalu. Przy okazji inwestorzy zadbali także o to, aby Kotelnica mogła imponować swoim nowoczesnym charakterem. Jednym z symboli tej modernizacji stała się sieć kamer monitorujących warunki na terenie kompleksu. Wszyscy turyści mogą uzyskać dostęp do obrazu z tych kamer za pomocą strony internetowej ośrodka.

Kotelnica – trasy narciarskie

Opisanie największego ośrodka narciarskiego na Podhalu nie jest łatwym zadaniem. Mnogość tras oraz wyciągów dostępnych na Kotelnicy może bowiem naprawdę imponować. Dlatego w tej części tekstu skupimy się na dokładnym omówieniu całego kompleksu.

Co jasne, jego najważniejszą częścią pozostaje Kotelnica, czyli główna stacja zlokalizowana tuż przy hotelu Bania. Obecnie w tej części kompleksu działa aż 7 kolejek krzesełkowych. Prowadzą one narciarzy i snowboardzistów na początek kilkunastu różnych tras. Jeden aspekt zasługuje na dodatkowe podkreślenie. Wszystkie trasy znajdujące się na terenie ośrodka są oświetlone. Jest to bardzo unikalna cecha, ponieważ w Polsce większość kurortów oferuje oświetlenie tylko na wybranych trasach. Jeżeli chodzi o stopień trudności tras na Kotelnicy, większość z nich stanowią trasy łatwe (niebieskie). Są to między innymi trasy numer: 3, 4, 4A, 7, 10 oraz 10A. Ich długość waha się od około 900 do nawet 1900 metrów.

Oprócz tego na Kotelnicy działa aż 6 tras oznaczonych kolorem czerwonym. Są one już nieco trudniejsze i jako takie warto je polecić głównie osobom średnio zaawansowanym. Prawdziwą gratką dla turystów mogą być dwie czerwone trasy z oficjalną homologacją FIS. Zostały one oznaczone jako FIS1 i FIS2. Niestety, trasy te czasami bywają zamknięte, dlatego warto sprawdzić ich status na oficjalnej stronie ośrodka. Dodatkowo na Kotelnicy mieszczą się 4 trasy bardzo łatwe, które są przeznaczone dla dzieci. Ich symbole to: B1, B2, B3 i B4. Zapewniają one dogodne warunki do nauki i stawiania pierwszych kroków w narciarskim lub snowboardowym świecie.

Jeśli zaś chodzi o Kaniówkę, tutaj wybór jest nieco mniejszy. Na tej stacji działa tylko jedna kolej krzesełkowa i kilka orczyków. Sama Kaniówka obejmuje 5 tras zjazdowych o łatwym stopniu trudności. Co istotne, również tutaj są to trasy z pełnym oświetleniem.

Kotelnica skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztują?

To wszystko sprawia, że kompleks w Białce będzie rewelacyjnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Rodzice będą mogli wysłać swoje pociechy na jeden z łatwych stoków, a sami mogą udać się na bardziej wymagające trasy. Jednocześnie przypominamy o tym, żeby zabezpieczyć swoje zdrowie na stoku poprzez zakup stosownej polisy. Dorośli mogą w tym celu kupić ubezpieczenie na narty i snowboard. Z kolei dla dzieci asekuratorzy przygotowali specjalne ubezpieczenie na ferie zimowe.

Pozostaje jeszcze jeden aspekt, a konkretniej kwestia cen za skipassy. Kompleks Kotelnica to nie tylko największy ośrodek narciarski w całej Polsce. To również największy ośrodek zrzeszony w strukturach systemu Tatra Super Ski. Co ważne, we wszystkich stacjach Tatra Super Ski obowiązuje jednolity cennik karnetów. Przykładowe ceny wyglądają następująco:

  • Karnet 4-godzinny – od 100 do 150 złotych za bilet normalny, od 90 do 140 złotych za bilet ulgowy.
  • Karnet jednodniowy – od 100 do 165 złotych za bilet normalny, od 90 do 155 złotych za bilet ulgowy.
  • Karnet trzydniowy – od 425 do 455 złotych za bilet normalny, od 385 do 425 złotych za bilet ulgowy.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż ceny poszczególnych karnetów mogą być bardzo zróżnicowane. Znaczenie ma tutaj zarówno moment zakupu karnetu, jak i fakt posiadania prawa do zniżek. Toteż wszystkich zainteresowanych odsyłamy do pełnego cennika Tatra Super Ski, który znajduje się na stronie internetowej ośrodka Kotelnica.

Najważniejsze informacje:

  • Kotelnica to kompleks narciarski znajdujący się w centralnej części Białki Tatrzańskiej. Jest to obecnie największy i najnowocześniejszy ośrodek narciarski na Podhalu.
  • Przez długie lata Kotelnica funkcjonowała jako osobny ośrodek. Jednak teraz częścią całego kompleksu jest także Kaniówka, czyli druga pod względem wielkości stacja w Białce.
  • Łącznie kompleks Kotelnica składa się z ponad 20 różnych tras zjazdowych i kilkunastu wyciągów. Tak duża powierzchnia nawet przy ogromnym ruchu turystycznym zapewnia dobre warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardingu.
  • Ogromną zaletą tras narciarskich położonych na terenie Kotelnicy jest sztuczne oświetlenie. Dzięki niemu zimowa zabawa na stoku może trwać jeszcze długo po zachodzie słońca.
  • Stacja Kotelnica należy do systemu Tatra Super Ski. Jeżeli więc ktoś zakupi kilkudniowy karnet, może go wykorzystać także w innych ośrodkach zrzeszonych w strukturach systemu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Kotelnica to duży ośrodek narciarski?
Kotelnica to coś więcej niż tylko duży ośrodek, ponieważ jest to największy kompleks narciarski na całym Podhalu. Na terenie stacji można znaleźć kilkanaście czynnych wyciągów oraz ponad 20 różnych tras. Tak duża powierzchnia sprawia, że nawet w zatłoczonych godzinach można tutaj znaleźć nieco wolnej przestrzeni.
Jakie trasy narciarskie znajdują się na terenie Kotelnicy?
Bardzo dużym atutem Kotelnicy jest wysoki poziom zróżnicowania tras. Na terenie kompleksu można znaleźć zarówno ośle łączki oraz łatwe trasy, jak i bardziej wymagające stoki. Amatorzy mocnych wrażeń na pewno zainteresują się dwiema czerwonymi trasami z oficjalnymi homologacjami FIS.
Ile kosztują karnety narciarskie w tym ośrodku?
Ceny obowiązujące na Kotelnicy wynikają z ogólnego cennika systemu Tatra Super Ski. Dlatego ceny karnetów całodniowych wahają się od 100 do nawet 165 złotych. Pełen cennik karnetów Tatra Super Ski widnieje na stronie internetowej wszystkich ośrodków zrzeszonych w tym systemie.