ośrodek narciarski Koziniec
Ośrodki narciarskie

Koziniec (Czarna Góra)

Podobieństwo nazw nie jest w Polsce zjawiskiem zupełnie unikalnym. Tak naprawdę na terenie naszego kraju można znaleźć liczne gminy i miejscowości, które mają identyczną nazwę. Jednakże takie podobieństwo wcale nie musi oznaczać, że znajdują się one blisko siebie. Dlatego ewentualna pomyłka może być dość dużym problemem. Co ciekawe, na taki błąd narażeni są także narciarze i snowboardziści. W ich przypadku cały kłopot polega na istnieniu dwóch popularnych ośrodków narciarskich Czarna Góra. Dlatego od razu warto wyprostować tę kwestię. Pierwszym z nich jest ośrodek o nazwie Czarna Góra Resort znajdujący się w Siennej (woj. dolnośląskie). Opis tego kompleksu można znaleźć na naszej stronie internetowej. Natomiast w tym tekście skupimy się na ośrodku narciarskim Koziniec, który mieści się w Czarnej Górze (na Podhalu). Zapraszamy do lektury.

Kamery na stokach narciarskich w Czarnej Górze – gdzie sprawdzić online?

Czarna Góra to miejscowość położona w odległości zaledwie kilku kilometrów od Łysej Polany. Ten parking mieści się tuż obok wejścia na najpopularniejszy szlak w Polskich Tatrach, czyli szlak do Morskiego Oka. Jednak Czarna Góra przyciąga turystów nie tylko w sezonie letnim. Zimą przyjeżdżają tutaj miłośnicy narciarstwa i snowboardingu. Ich celem mogą być liczne ośrodki narciarskie zlokalizowane w pobliskich gminach. Jednak obecność kompleksu Koziniec sprawia, że wcale nie trzeba opuszczać Czarnej Góry, aby zasmakować sportowego wypoczynku.

Obecność kompleksu narciarskiego jest bardzo istotną wiadomością dla wszystkich amatorów sportów zimowych. Równie ważna dla takich osób będzie także możliwość sprawdzenia warunków panujących na wybranym stoku. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się platformy z kamerami online, które zapewniają możliwość obserwowania warunków na stoku.

Jeżeli chodzi o ośrodek Koziniec, turyści mogą skorzystać z systemu kamer online. Jest on dostępny na głównej stronie kompleksu. Wystarczy tylko wejść w zakładkę „Kamery”. Choć wybór nie jest bogaty, bo sprowadza się raptem do widoku z dwóch kamer, wystarczy do oceny panujących warunków.

Trasy narciarskie w Czarnej Górze

Lokalizacja Czarnej Góry na mapie Podhala jest wręcz idealna. Położenie tuż przy wejściach na najpopularniejsze szlaki turystyczne ma liczne atuty. W kontekście jazdy na nartach i snowboardzie będzie to przede wszystkim możliwość oglądania majestatycznych widoków w czasie szusowania. Aby jednak ocenić dany ośrodek narciarski, należy wziąć pod uwagę również jego specyfikę. Ta z kolei w przypadku kompleksu Koziniec nie jest szczególnie imponująca.

Co jasne, miejscowa stacja narciarska ma swoje atuty. Poza wspomnianymi już widokami na góry dużym atutem Kozińca jest przynależność do znanego systemu Tatry Super Ski. Jest to najbardziej rozbudowany program dla narciarzy i snowboardzistów w Polsce. Karnet Tatry Super Ski pozwala na korzystanie z wielu tatrzańskich stoków, które znajdują się w Polsce oraz na Słowacji. Tym samym posiadacze takiego karnetu mogą jednego dnia jeździć w Kozińcu, aby drugiego dnia wybrać się np. na Polanę Szymoszkową w Zakopanem.

Oprócz tego trasy w ośrodku Koziniec są bardzo dobrze przygotowane oraz oświetlone. Są to dwa kolejne atuty tego ośrodka. Z drugiej strony kompleks Koziniec ma także jedną naprawdę poważną wadę. Jest nią ograniczony wybór tras. Zdecydowanie najlepszą alternatywą dla tych bardziej wymagających osób będzie trasa numer 1 lub trasa numer 2. Początkiem tych tras jest górna stacja kolejki linowej. Długość tych tras wynosi odpowiednio 1000 oraz 700 metrów.

Ponadto na terenie kompleksu Koziniec można znaleźć również trzy krótsze trasy. Prowadzi do nich wyciąg orczykowy, co sugeruje, że jest to alternatywa dla dzieci oraz osób początkujących. Długość tych tras wynosi odpowiednio: 230, 250 oraz 330 metrów.

Tym samym ośrodek narciarski Koziniec w Czarnej Górze nie jest zbyt rozbudowany. Warto więc polecić go głównie rodzinom z dziećmi oraz początkującym narciarzom. Rodzicom polecamy także specjalne ubezpieczenia na ferie zimowe dla dzieci.

Natomiast dla bardziej zaawansowanych osób miejscowe trasy mogą być po prostu zbyt łatwe. Tacy turyści powinni poszukać wyzwań w innych ośrodkach narciarskich.

Najlepsze hotele i noclegi w Czarnej Górze

Podhale to jeden z najlepiej rozwiniętych rejonów Polski pod względem bazy noclegowej. Trudno się jednak temu dziwić. Tatry od wieków przyciągają grupy turystów spragnionych wypoczynku w otoczeniu najwyższych szczytów. Toteż praktycznie we wszystkich podhalańskich miejscowościach można znaleźć atrakcyjne hotele oraz kwatery prywatne. Jak pod tym względem prezentuje się Czarna Góra?

Tak naprawdę w Czarnej Górze dominują głównie pensjonaty i kwatery prywatne. Za jedną z najpopularniejszych alternatyw dla turystów od dawna uchodzi ośrodek Montenero Resort & Spa. Oprócz tego turyści mogą zdecydować się na jeden z kilkunastu różnych pensjonatów. Szczególnie dobrymi opiniami cieszą się między innymi: Willa pod Kozińcem, Dworek nad Białką, Centrum Wypoczynkowe Białka.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że tuż obok Czarnej Góry znajdują się Bukowina oraz Białka Tatrzańska. Są to dwie niezwykle popularne miejscowości, w których baza noclegowa jest nieporównywalnie szersza. Jeżeli więc ktoś miałby problemy ze znalezieniem zakwaterowania w Czarnej Górze, warto zwrócić uwagę na pobliskie miejscowości.

Koziniec skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

W tekście tym pojawiła się już informacja, że ośrodek Koziniec należy do programu Tatra Super Ski. Jest to ogromny system zrzeszający popularne ośrodki narciarskie w Polsce i na Słowacji. Powstał on jako odpowiedź na potrzebę stworzenia jednej inicjatywy, która będzie obsługiwać ruch turystyczny we wspomnianych ośrodkach.

Powstanie systemu Tatra Super Ski ma kilka istotnych zalet. Na pewno ważną kwestią jest jeden uniwersalny karnet przeznaczony do użycia we wszystkich zrzeszonych ośrodkach. To z kolei oznacza także identyczne ceny na każdym kompleksie należącym do systemu.

Jak więc prezentują się wspomniane ceny? Oto kilka przykładowych stawek karnetu Tatra Super Ski:

  • Karnet 4-godzinny – od 100 do 150 złotych za bilet normalny, od 90 do 140 złotych za bilet ulgowy.
  • Karnet jednodniowy – od 100 do 165 złotych za bilet normalny, od 90 do 155 złotych za bilet ulgowy.
  • Karnet trzydniowy – od 425 do 455 złotych za bilet normalny, od 385 do 425 złotych za bilet ulgowy.

Co jasne, trudno byłoby przedstawić dokładny wykaz cen w ramach jednego tekstu. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, cennik systemu Tatra Super Ski jest niezwykle złożony. Obejmuje on wiele różnych wariantów karnetu, co jest na pewno korzystne dla turystów. Każda z nich ma jednak inną cenę.

Po drugie, przy zakupie biletów ceny są uzależnione od momentu sezonu. System Tatra Super Ski wyróżnia trzy kategorie. Pierwszą z nich jest sezon niski, który trwa od otwarcia pierwszej stacji do 24 grudnia. Druga kategoria to sezon wysoki trwający od 09.01 do 12.03. Pomiędzy nimi jest jeszcze tzw. top sezon (25.12 – 09.01). To właśnie w jego trakcie ceny są najwyższe.

Cały cennik systemu Tatra Super Ski można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej ośrodka Koziniec w Czarnej Górze.

Najważniejsze informacje:

  • Ośrodek narciarski Koziniec mieści się w Czarnej Górze na Podhalu. Nie należy więc mylić go z popularnym kompleksem Czarna Góra Resort w Siennej.
  • Kompleks Koziniec w Czarnej Górze należy do systemu Tatra Super Ski. Jego karnet upoważnia więc posiadaczy do korzystania z innych wyciągów na Podhalu.
  • Trasy narciarskie w tym ośrodku są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane i oświetlone. Niestety, wybór tras jest dość ograniczony, przez co doświadczeni narciarze mogą nieco narzekać na brak wrażeń.
  • Z drugiej strony specyfika tego ośrodka doskonale wpisuje się w potrzeby rodzin z dziećmi oraz początkujących narciarzy i snowboardzistów. Takim osobom Koziniec z pewnością przypadnie do gustu.
  • W Czarnej Górze bez większego problemu można znaleźć miejsce zakwaterowania. Tutaj dominują głównie pensjonaty i kwatery prywatne. Warto jednak pamiętać, że w pobliżu Czarnej Góry znajdują się Białka oraz Bukowina Tatrzańska. Jeżeli turysta będzie mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniego zakwaterowania, wystarczy tylko poszukać go w sąsiednich miejscowościach.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kto powinien wybrać ośrodek Koziniec w Czarnej Górze?
Miejscowy kompleks narciarski z pewnością będzie dobrą alternatywą dla rodzin z dziećmi. Niewielka trudność tras sprawia, że swoje umiejętności mogą tutaj szlifować również mniej doświadczeni narciarze i snowboardziści. W procesie nauki bardzo istotny jest fakt, że trasy są tutaj bardzo dobrze przygotowane oraz oświetlone. Jedynie ci najbardziej doświadczeni narciarze mogą nieco narzekać na niski stopień trudności miejscowych tras. Takim osobom warto więc polecić inny kompleks na Podhalu. Przy okazji przypominamy, iż dla turystów bardzo ważne będzie stosowne ubezpieczenie na narty i snowboard.
Jak działa karnet Tatra Super Ski obowiązujący między innymi w Kozińcu?
Karnet Tatra Super Ski to uniwersalny skipass działający w kilkunastu różnych tatrzańskich ośrodkach. Jego posiadacze mogą więc wybrać się na każdy kompleks zrzeszony w ramach systemu. Taki karnet będzie ważny niezależnie od tego, gdzie został zakupiony. Jest więc to idealna alternatywa dla osób, które w czasie jednego wyjazdu chcą przetestować różne ośrodki narciarskie.
Gdzie mogą się zatrzymać osoby, które planują jeździć w ośrodku Koziniec?
Jeśli chodzi o zakwaterowanie, turyści mają do dyspozycji kilka możliwości. W samej Czarnej Górze mieszczą się liczne pensjonaty oraz kwatery prywatne. Różnią się one głównie standardem i ceną za jedną noc. Można więc tutaj znaleźć zarówno droższe noclegi ze znacznie wyższym standardem, jak i tańsze alternatywy. Z drugiej strony narciarze wcale nie muszą zatrzymywać się akurat w Czarnej Górze. Pobliskie miejscowości (Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska) również oferują szeroki wybór miejsc noclegowych. Mieszczą się one dosłownie kilka lub kilkanaście minut drogi od Czarnej Góry, dlatego wybór noclegu nie będzie problemem.