ośrodek narciarski Polana Szymoszkowa
Ośrodki narciarskie

Polana Szymoszkowa

Polana Szymoszkowa już od wielu lat stanowi jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Zakopanem. Jej ogromna popularność wynika z kilku ważnych czynników. Po pierwsze, jest to ośrodek mający aż dwie kolejki linowe. Dzięki temu obsługa narciarzy oraz snowboardzistów staje się znacznie sprawniejsza. Po drugie, trasy na Polanie Szymoszkowej są naprawdę bardzo dobrze przygotowane. Po trzecie, ich dodatkowym atutem jest wspaniała panorama Tatr. Podczas jazdy narciarze mogą podziwiać urok Giewontu oraz okolicznych szczytów. To wszystko sprawia, że amatorów sportów zimowych nie trzeba specjalnie zachęcać do wyboru Polany Szymoszkowej. W tym tekście skupimy się jednak na najważniejszych informacjach dla osób, które zamierzają wybrać się do tego ośrodka. O czym więc warto wiedzieć? Zapraszamy do lektury.

Polana Szymoszkowa – gdzie sprawdzić kamery na stokach?

Nawet najlepsze przygotowanie stoku może okazać się niewystarczające przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zbyt wysoka temperatura połączona z opadami deszczu albo mgłą może więc skutecznie utrudnić zimowy wypoczynek. Z tego względu turyści często korzystają z kamer zainstalowanych przy stokach, które pozwalają na sprawdzenie panujących tam warunków.

Jeżeli chodzi o Polanę Szymoszkową, zarząd tego stoku prowadzi stronę internetową. Można na niej znaleźć liczne informacje na temat obecnych warunków pogodowych i aktualności dotyczące ośrodka. Jednocześnie na stronie widnieje także specjalna zakładka poświęcona kamerom online. Jest ona dostępna pod tym linkiem. Na stronie można znaleźć transmisję obrazu z dwóch kamer. Pierwsza z nich mieści się przy dolnej stacji, a druga przy miejscowej Karczmie Pająkówka.

Polana Szymoszkowa – trasy narciarskie

Polana Szymoszkowa nie zalicza się do wyjątkowo dużych ośrodków narciarskich. W zasadzie cały ten kompleks tworzą jedynie dwie trasy narciarskie. W tej części tekstu przyjrzymy się im nieco bliżej.

Jak już wspomnieliśmy, Polana Szymoszkowa to ośrodek, w którym działają dwie kolejki linowe. Dłuższa z nich prowadzi na sam szczyt miejscowego zbocza, gdzie swój początek ma trasa A. Liczy ona nieco ponad 1300 metrów długości, a jej nachylenie miejscami wynosi aż 20 stopni. Z tego powodu trasa A nie będzie dobrym wyborem dla osób, które dopiero uczą się narciarskiego lub snowboardowego rzemiosła.

Takim osobom można za to polecić trasę B, do której prowadzi krótsza kolejka linowa. Trasa B jest idealnym rozwiązaniem dla osób początkujących ze względu na niski stopień trudności. Jej długość wynosi 400 metrów, a niskie nachylenie pomaga w zachowaniu pełnej kontroli w czasie jazdy.

Jeżeli chodzi o dodatkowe udogodnienia dla narciarzy i snowboardzistów, ich lista jest naprawdę bogata. Przede wszystkim na terenie ośrodka działa KidsPark Szymoszkowa, czyli niewielka trasa ze specjalnym wyciągiem w postaci taśmy. Jest to perfekcyjne rozwiązanie dla tych najmłodszych adeptów sportów zimowych. Co jasne, swoje usługi oferują tutaj profesjonalni instruktorzy, dzięki czemu rodzice mogą spokojnie powierzyć im opiekę nad dziećmi. Jednocześnie o bezpieczeństwo malca mogą zadbać sami rodzice poprzez zakup ubezpieczenia na ferie zimowe.

Tymczasem dorośli po całym dniu jazdy mogą uzupełnić swoje siły w Karczmie Szymoszkowej lub Karczmie Pająkówka. Są to miejsca oferujące ciepłe posiłki oraz możliwość ogrzania się we wnętrzu przytulnej karczmy.

Polana Szymoszkowa – cennik biletów. Ile kosztuje wyciąg narciarski?

Od dawna Polana Szymoszkowa stanowi jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Podhalu. Nic więc dziwnego, że zarząd tego ośrodka dość szybko uzyskał propozycję dołączenia do projektu Tatra Super Ski. Jest to po system obejmujący ośrodki narciarskie w Polsce i na Słowacji. Najważniejszą cechą tej inicjatywy są jednolite stawki karnetów oraz fakt, że te karnety zachowują ważność we wszystkich zrzeszonych ośrodkach.

Tym samym na Polanie Szymoszkowej turyści kupują po prostu karnety Tatra Super Ski. Jak w ich przypadku wyglądają ceny? Na pewno sam cennik jest bardzo mocno rozbudowany. Dlatego teraz ograniczymy się do przedstawienia cen kilku wybranych karnetów:

  • Karnet 4-godzinny – od 100 do 150 złotych za bilet normalny, od 90 do 140 złotych za bilet ulgowy.
  • Karnet jednodniowy – od 100 do 165 złotych za bilet normalny, od 90 do 155 złotych za bilet ulgowy.
  • Karnet trzydniowy – od 425 do 455 złotych za bilet normalny, od 385 do 425 złotych za bilet ulgowy.

Dlaczego podane ceny nie są jednolite? Ponieważ cennik został uzależniony od aktualnego okresu w sezonie zimowym. Obecny podział obejmuje trzy okresy: sezon niski, sezon wysoki i top sezon. Najniższe ceny obowiązują w sezonie niskim, a najwyższe w top sezonie. Pełen wykaz informacji na temat cen oraz wspomnianych okresów widnieje na stronie Polany Szymoszkowej.

Przy okazji dodamy jeszcze, że kolej linowa jest otwarta także dla turystów. W ich przypadku obowiązuje inny cennik. W sezonie zimowym bilet w dwie strony kosztuje 25 złotych.

Najważniejsze informacje:

  • Polana Szymoszkowa to niezwykle popularny ośrodek narciarski w Zakopanem. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest przepiękna panorama Tatr, którą można podziwiać w czasie szusowania.
  • Na terenie ośrodka mieszczą się dwie trasy dla narciarzy i snowboardzistów. Dłuższa z nich liczy ponad 1300 metrów, a jej początek jest na tyle wymagający, że został oznaczony kolorem czerwonym. Natomiast druga trasa (niebieska) jest zdecydowanie łatwiejsza, a jej długość wynosi 400 metrów.
  • W ośrodku mieszczą się nie tylko dwie trasy, ale również dwie koleje linowe. Dzięki temu obsługa ruchu turystycznego przebiega całkiem sprawnie i to nawet przy dużym obłożeniu stoku.
  • Doskonałym udogodnieniem dla rodzin z dziećmi jest KidsPark Szymoszkowa. Ten wyciąg z nowoczesną taśmą będzie idealnym miejscem dla najmłodszych adeptów narciarstwa i snowboardingu.
  • Skipass na Polanie Szymoszkowej jest karnetem wydawanym przez system Tatra Super Ski. Tym samym można z niego korzystać również w innych ośrodkach należących do tej inicjatywy (np. Kotelnicy Białczańskiej oraz Harendzie).

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie są wady i zalety Polany Szymoszkowej?
Jak każdy ośrodek narciarski, Polana Szymoszkowa ma swoje wady i zalety. Po stronie zalet z pewnością trzeba zapisać obecność aż dwóch kolei linowych oraz bardzo dobre przygotowanie tras. Ogromnym atutem tego ośrodka jest również widok na przepiękną panoramę Tatr, którą można podziwiać w czasie jazdy. Z kolei minusem jest fakt, że mieszczą się tutaj tylko dwie trasy.
Komu warto polecić ośrodek na Polanie Szymoszkowej?
Wbrew pozorom obecność dwóch tras w tym przypadku nie jest aż tak ogromnym problemem. Wynika to z faktu, że górny odcinek dłuższej trasy ma dość wymagający charakter. Toteż nawet bardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści będą się tutaj dobrze bawić. Z kolei dolna stacja tworzy świetne warunki dla dzieci oraz osób początkujących. Wszystkim takim osobom możemy od razu polecić także dobre ubezpieczenie na narty i snowboard. Jeśli zaś chodzi o tych najbardziej wymagających narciarzy, takie osoby nie znajdą tutaj poważnego wyzwania. Im można rekomendować inne ośrodki, które mogą pochwalić się np. trasami z homologacją FIS.
Czy skipass na Polanie Szymoszkowej i Gubałówce to ten sam karnet?
Polana Szymoszkowa i Gubałówka to dwa ośrodki narciarskie położone stosunkowo blisko siebie. Dlatego niektórzy narciarze oraz snowboardziści mogą wpaść na pomysł odwiedzenia obydwu tych kompleksów. Wtedy trzeba jednak pamiętać o tym, że obowiązują na nich zupełnie inne karnety. Gubałówka należy do PKL i obowiązują na niej tylko lokalne karnety narciarskie. Z kolei Polana Szymoszkowa to ośrodek zrzeszony w strukturach Tatra Super Ski. Toteż miejscowy skipass zachowa ważność również w Kozińcu, Harendzie i innych stacjach należących do systemu Tatra Super Ski.