ośrodek narciarski Ski Resort Palenica (Szczawnica)
Ośrodki narciarskie

Ski Resort Palenica (Szczawnica)

Powiat nowotarski na pewno kojarzy się wszystkim ze sportami zimowymi. Koniec końców to tutaj mieszczą się wszystkie popularne tatrzańskie kurorty. Jednak turyści wcale nie muszą wybierać zatłoczonego Podhala. W tym samym powiecie można bowiem znaleźć pasmo Pienin i położoną nieopodal Szczawnicę. Jest to znana miejscowość uzdrowiskowa, którą chętnie w sezonie letnim odwiedzają turyści z całej Polski. Warto jednak wiedzieć o tym, że Szczawnica ma sporo do zaoferowania również w sezonie zimowym. Wszystko dzięki obecności Palenicy i innych lokalnych szczytów. To właśnie na ich zboczach powstał ośrodek narciarski znany jako Ski Resort Palenica. Z czego składa się ten ośrodek i co może on zaoferować miłośnikom sportów zimowych? Zapraszamy do przeczytania tekstu, w którym opiszemy ten kompleks położony w malowniczej Szczawnicy.

Gdzie na narty w okolicach Szczawnicy?

Jeżeli ktoś zdecyduje się na przyjazd do Szczawnicy, najbardziej komfortową alternatywą będzie dla niego ośrodek Ski Resort Palenica. Mieści się on niemalże w samym sercu tego miasta, dzięki czemu dojazd na stoki nie będzie problemem. Co więcej, sam ośrodek ma naprawdę liczne zalety i choćby z tego względu zasługuje on na polecenie.

Warto tutaj postawić ważne pytanie dotyczące okolicznych miejscowości. Czy mogą one być jakąś konkurencją dla Szczawnicy pod kątem sportów zimowych? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto udać się do pobliskich Jaworek, gdzie działa popularna stacja narciarska Jaworki-Homole. Ona także oferuje narciarzom i snowboardzistom dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych.

Inne stacje narciarskie można znaleźć także w pobliżu Pienińskiego Parku Narodowego. Toteż okolice Szczawnicy zapewnią narciarzom oraz snowboardzistom możliwość wyboru dogodnego ośrodka.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Szczawnicy

Możliwość wyboru pojawia się także w kwestii spędzania wolnego czasu. Koniec końców pobliska obecność Pienińskiego Parku Narodowego to doskonała informacja dla wszystkich wielbicieli spacerów oraz aktywnego wypoczynku. W samej Szczawnicy również jest kilka miejsc, które warto zobaczyć. Mieszczą się tutaj np. leśne rezerwaty, piękne trasy spacerowe oraz wodospady. Jeśli chodzi o obiekty typowo turystyczne, można wspomnieć choćby o Muzeum Pienińskim i Pijalni Wód Mineralnych.

Jednocześnie warto pamiętać, że Szczawnica znajduje się w odległości raptem kilkudziesięciu kilometrów od Podhala. Dlatego przy dłuższym pobycie turyści mogą wybrać się do jednego z tatrzańskich kurortów. Tam można odnaleźć wiele innych atrakcji, a na pierwszy plan wysuwają się słynne termy. Takie kompleksy powstały między innymi w Białce oraz Bukowinie Tatrzańskiej.

Kamery na stokach narciarskich w Szczawnicy – gdzie sprawdzić online?

Obecność kamer w przestrzeni publicznej nikogo już nie dziwi. Sieć monitoringu w większości przypadków ma zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających w danym miejscu. Jednak kamery zainstalowane tuż przy stokach narciarskich pełnią jeszcze jedną ważną funkcję. Otóż mają one pozwolić narciarzom i snowboardzistom na samodzielne sprawdzanie warunków panujących na stokach.

Aby było to w ogóle możliwe, wspomniane kamery muszą rejestrować obraz, który następnie jest transmitowany online. Na szczęście taka technologia jest obecnie wykorzystywana na szeroką skalę i dotyczy niemal wszystkich ośrodków narciarskich. Kompleks Ski Resort Palenica także posiada swoje własne kamery. Dostęp do transmisji obrazu z takich kamer można uzyskać bezpośrednio na stronie PKL.

Wynika to z faktu, że kolej linowa na Palenicy należy do struktur Polskich Kolei Linowych. Warto więc od razu wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Za pomocą tego serwisu można także sprawdzić warunki panujące na innych stacjach narciarskich zrzeszonych w strukturach PKL. Będą to między innymi: Kasprowy Wierch oraz Gubałówka.

Trasy narciarskie w okolicy Szczawnicy

Czego mogą spodziewać się narciarze i snowboardziści, który po raz pierwszy pojawiają się w ośrodku Ski Resort Palenica? Żeby udzielić pełnej odpowiedzi na to pytanie, trzeba najpierw opisać sam ośrodek. Dlatego tym zajmiemy się w tej części artykułu.

Zacznijmy od tego, iż na Palenicy działa kilka różnych wyciągów. Główna kolejka linowa zabiera turystów spod dolnej stacji kolejki na szczyt Palenicy. Jednak wcale nie musi to być koniec drogi w górę. Od Palenicy biegnie bowiem wyciąg orczykowy, który prowadzi na wyższy wierzchołek Szafranówki. To właśnie Szafranówka stanowi punkt początkowy dla 3 z 4 tras narciarskich na terenie kompleksu.

Swój początek mają tam dwie krótkie trasy. Trasa numer 2 jest łatwym stokiem i biegnie ona do pobliskiej polany. Z kolei trasa numer 3 ma już nieco większe nachylenie, dlatego można ją polecić bardziej doświadczonym osobom. Obydwie trasy kończą się dokładnie w tym samym miejscu. Narciarze i snowboardziści mogą więc szybko wrócić na początek tras przy pomocy wyciągu orczykowego.

Najdłuższą trasą na terenie tego kompleksu jest trasa numer 4. Została ona wytyczona wzdłuż sąsiedniego zbocza, dzięki temu przypomina łagodną nartostradę. To z kolei wpłynęło także na jej długość, która wynosi aż 1800 metrów.

Jedynie trasa numer 1 ma swój początek na Palenicy. Co istotne, trasa ta jest oznaczona kolorem czerwonym jako stok dla osób średnio zaawansowanych.

Przy okazji można również dodać, że nieopodal dolnej stacji kolejki mieści się niewielka polana do nauki.

Najlepsze hotele i noclegi w Szczawnicy

Szczawnica ma od lat status miasta uzdrowiskowego. Tym samym jest to miejscowość po prostu przystosowana do obsługi ruchu turystycznego. To z kolei przekłada się na kilka ważnych zalet dla turystów. Jedną z nich jest możliwość łatwego odnalezienia miejsca zakwaterowania. W samej Szczawnicy można bowiem znaleźć sporo hoteli oraz kwater prywatnych.

Spójrzmy jednak na to zagadnienie przez pryzmat narciarzy i snowboardzistów. Gdzie takie osoby mogą spędzić swój urlop? Wybór jest bogaty, ponieważ nawet znalezienie noclegu przy samej kolejce nie stanowi problemu. W centrum Szczawnicy mieści się wiele różnych pensjonatów. Są to między innymi: Willa pod Kolejką, Poduszka Goprówka oraz Willa Marta.

Na specjalne wyróżnienie zasługuje jeszcze jeden obiekt zlokalizowany nieopodal wymienionych noclegów. Jest nim hotel Szczawnica Resort & Spa. Z pewnością będzie to dobra alternatywa dla osób, którym zależy na wysokim standardzie zakwaterowania. Co ciekawe, ceny za nocleg w tym miejscu pozostają na przystępnym poziomie. To z kolei może zachęcić jeszcze większe grono osób do postawienia na ten hotel.

Ski Resort Palenica skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Ski Resort Palenica oferuje narciarzom i snowboardzistom dogodne warunki do uprawiania swojej ulubionej dyscypliny. Jednak w tym miejscu warto postawić ważne pytanie. Ile trzeba będzie za to zapłacić?

Przed opisaniem cennika musimy przytoczyć krótką adnotację. Na wszystkich stacjach narciarskich należących do struktur PKL obowiązuje dwojaki cennik. Niższe ceny karnetów obowiązują przy zakupie ich za pośrednictwem sklepu online. Natomiast ceny na miejscu (w kasie i automatach) są odrobinę wyższe. Jeżeli więc ktoś może sobie pozwolić na zakup biletów online, warto się na to zdecydować.

Pełen cennik karnetów online wygląda następująco:

Rodzaj karnetuKarnet normalny (dla osób w wieku 16-64 lat)Karnet ulgowy
2-godzinny*85,00 zł68,00 zł
4-godzinny*99,00 zł79,00 zł
1 dzień*119,00 zł95,00 zł
2 dni*218,00 zł174,00 zł
3 dni*299,00 zł239,00 zł
6 dni*555,00 zł439,00 zł
Wieczorny (18:00 – 21:00)69,00 zł59,00 zł

Na nieco wyższe ceny muszą przygotować się osoby, które planują zakup karnetu w kasie lub automacie. Pełen cennik skipassów stacjonarnych widnieje na stronie ośrodka. Tam można także znaleźć inne cenne informacje na temat zakupu karnetów.

Najważniejsze informacje:

  • Szczawnica i okoliczne miejscowości oferują turystom dostęp do kilku różnych ośrodków narciarskich. Dzięki temu jest to bardzo atrakcyjna część Polski dla wszystkich miłośników sportów zimowych.
  • W samej Szczawnicy mieści się ośrodek Ski Resort Palenica. Oferuje on dostęp do kolejki krzesełkowej i kilku mniejszych wyciągów orczykowych. One z kolei prowadzą do czterech tras o różnym stopniu trudności. Co istotne, przy dolnej stacji kolejki znajduje się również polana do nauki.
  • Rozbudowany charakter ośrodka sprawia, że będzie do odpowiednie miejsce dla bardziej zaawansowanych osób oraz zupełnych początkujących. Wszystkim osobom warto jednak przypomnieć o bezpieczeństwie oraz zakupie ubezpieczenia na narty i snowboard.
  • Nieopodal dolnej stacji kolejki można znaleźć kilkanaście różnych obiektów noclegowych. Zdecydowanie najwyższy standard zakwaterowania może zapewnić Hotel Szczawnica Resort & Spa.
  • Za całodniowy skipass w ośrodku Ski Resort Palenica trzeba zapłacić 119 lub 95 złotych. Przy zakupie karnetów warto skorzystać ze sklepu internetowego, ponieważ wtedy można liczyć na niższe ceny.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile tras narciarskich można znaleźć w ośrodku Ski Resort Palenica?
Na terenie tego kompleksu mieszczą się cztery trasy narciarskie oraz polana do nauki. Dwie z tych tras stanowią łatwe stoki przeznaczone dla osób z mniejszym doświadczeniem. Dwie kolejne to już trasy dla średnio zaawansowanych. Z kolei przytoczona już polana będzie idealnym miejscem do rozpoczęcia przygody z nartami lub snowboardem. Przy okazji przypominamy rodzicom młodych adeptów tych sportów o możliwości zakupu ubezpieczenia na ferie zimowe.
Czy przy ośrodku Ski Resort Palenica można znaleźć noclegi?
Zdecydowanie tak. Dolna stacja kolejki na Palenicę mieści się tuż przy głównej ulicy w Szczawnicy. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć liczne kwatery prywatne oraz nieco bardziej luksusowe hotele. Tym samym narciarze i snowboardziści będą mogli naprawdę łatwo znaleźć miejsce noclegowe.
Czy kompleks Ski Resort Palenica to jedyna alternatywa podczas pobytu w Szczawnicy?
Nie do końca. Z pewnością jest to godny polecenia kurort, który warto odwiedzić podczas urlopu w Szczawnicy. Jednak nie można przy tym zapominać o innych ośrodkach. W dość bliskiej odległości od Ski Resort Palenica mieści się stacja narciarska Jaworki-Homole. Do tego dochodzą także tatrzańskie kurorty, które dzieli od Szczawnicy około 40-50 kilometrów. Z tego względu turyści mogą swobodnie planować sposoby na spędzenie swojego zimowego urlopu.