ośrodek narciarski Szczyrk Mountain Resort
Ośrodki narciarskie

Szczyrk Mountain Resort

Szczyrk to urokliwa miejscowość turystyczna położona w samym sercu Beskidu Śląskiego. Takie nawiązanie do serca nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie tutaj mieści się centralny punkt tego pasma. Jest nim Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt całego Beskidu Śląskiego. Wierzchołek tej góry znajduje się na wysokości 1257 metrów nad poziomem morza. Tym samym na terenie Beskidu Śląskiego nie ma lepszego punktu do uprawiania sportów zimowych. Z tego względu to właśnie w Szczyrku można znaleźć jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Śląsku. Jest nim Szczyrk Mountain Resort, czyli kompleks znajdujący się tuż przy zboczach Skrzycznego. Jakie trasy narciarskie obejmuje ten ośrodek i o czym powinni wiedzieć turyści? Zapraszamy do lektury naszego tekstu poświęconego temu zagadnieniu.

Gdzie na narty w okolicach Szczyrku?

Ośrodek Szczyrk Mountain Resort jest naprawdę rozbudowany i doskonale przygotowany do obsługi ruchu turystycznego. Z tego względu można byłoby wysnuć przypuszczenie, że jest to centralny punkt na mapie całego narciarskiego Śląska. Jednak nie każdy zgodziłby się z takowym stwierdzeniem.

Co jasne, wspomniany kompleks istotnie zasługuje na miano jednego z najlepszych ośrodków narciarskich w Beskidzie Śląskim. Niemniej trzeba także przyznać, że konkurencja w tej kategorii jest naprawdę duża. W samym Szczyrku poza tym kompleksem znajduje się także stacja Beskid Sport Arena. Znajduje się ona tuż przy Klimczoku, czyli innym znanym szczycie.

Do tego ważną konkurencją stają się również ośrodki narciarskie w pobliskich miastach. W naszych tekstach opisaliśmy już ośrodki w Wiśle oraz w Ustroniu. Trzeba więc przyznać, że Beskid Śląski oferuje miłośnikom sportów zimowych naprawdę duży wybór atrakcji.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Szczyrku

Skoro już jesteśmy przy temacie atrakcji, warto zastanowić się nad tym, co oferuje Szczyrk. Jest to miejscowość typowo turystyczna i można tutaj znaleźć kilka ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Utracone na stoku siły warto zregenerować w jednej z licznych restauracji oraz kawiarni zlokalizowanych tuż przy głównej ulicy. Szczyrk posiada także niewielki rynek, który jest zarazem centralnym punktem miasta.

Co ciekawe, mieści się tutaj również lokalny ośrodek sportów zimowych. Jego wizytówką jest kompleks skoczni narciarskich „Skalite” należący do PZN-u. Widok takiego obiektu zawsze robi wrażenie na turystach, dlatego po prostu warto zobaczyć to miejsce z bliska. Idealną do tego okazją będzie wspomniany już wyżej spacer po popularnym deptaku.

Naturalnie w Szczyrku można znaleźć także zabytkowe kościoły, muzea oraz inne podobne obiekty. Ich zwiedzenie może być dobrą alternatywą dla osób, które będą miały już dość typowej aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem będzie również odwiedzenie sąsiednich miejscowości, gdzie również można znaleźć sporo ciekawych atrakcji.

Kamery na stokach narciarskich w Szczyrku – gdzie sprawdzić online?

Ośrodki narciarskie w Szczyrku są nie tylko doskonale zlokalizowane, ale i zaawansowane pod kątem technologicznym. Turyści mogą więc tutaj liczyć na nowoczesne wyciągi, a także sprawną obsługę ruchu turystycznego. Za jeden z elementów takiej obsługi można również uznać systemy kamer online. Zapewniają one dostęp do transmisji obrazu bezpośrednio ze stoku. Dzięki takiej transmisji narciarze oraz snowboardziści mogą samodzielnie sprawdzić, jakie warunki panują na trasach w wybranym ośrodku.

Co istotne, ośrodek Szczyrk Mountain Resort zapewnia dostęp do obrazu rejestrowanego przez takie kamery. Specjalna zakładka z widokiem z takich kamer znajduje się na stronie internetowej ośrodka. Wystarczy tylko wejść w ten link. Bardzo istotnym atutem ośrodka Szczyrk Mountain Resort jest obecność kamer na różnych odcinkach. Dzięki temu turyści mogą sprawdzić warunki dosłownie w każdej części kompleksu. To z kolei zapewnia kompleksowy i dużo bardziej rzetelny obraz panujących warunków.

Swoje własne kamery posiada także drugi z wymienionych ośrodków, czyli Beskid Sport Arena. Są one dostępne pod tym linkiem.

Trasy narciarskie w okolicy Szczyrku

Opisanie wszystkich tras narciarskich w Szczyrku wymagałoby zupełnie osobnego artykułu. Wynika to z faktu, że miejscowe ośrodki narciarskie oferują naprawdę bogaty wybór rozmaitych tras. Jednak postaramy się chociaż pobieżnie omówić dostępne trasy i jednocześnie opiszemy te najciekawsze.

Łącznie na terenie ośrodka Szczyrk Mountain Resort mieści się ponad 20 różnych tras! Tylko kilka największych ośrodków zimowych w Polsce może więc pod tym względem konkurować ze śląskim Szczyrkiem. Co ważne, większość z tych tras stanowią trasy łatwe. Jednak nie oznacza to, że fani większych wyznań będą tutaj narzekać na nudę. Koniec końców mieszczą się tutaj również trasy czerwone (średnio trudne) oraz czarne (trudne). Na specjalne wyróżnienie zasługuje czarna trasa numer 23 oznaczona także jako FIS COS. Jak sama nazwa sugeruje, ma ona homologację FIS i mogą się na niej odbywać zawody Pucharu Świata.

Jeżeli zaś chodzi o wspomniane czerwone trasy, jest ich aż sześć! Dlatego Szczyrk Mountain Resort po prostu zasługuje na rekomendację jako niezwykle rozbudowany ośrodek zimowy. Jest on poważną konkurencją nawet dla kultowej Kotelnicy, czyli największego kompleksu narciarskiego na Podhalu.

Najlepsze hotele i noclegi w Szczyrku

Powyższy opis na pewno zachęci wielu narciarzy i snowboardzistów do odwiedzenia Szczyrku. Jednak ogromny wybór tras sprawia, iż do tego ośrodka nie sposób przyjechać tylko na jeden dzień. Toteż w tej części tekstu skupimy się na kwestii wyboru zakwaterowania. Jakie obiekty noclegowe można znaleźć w Szczyrku?

Wybór noclegów jest tutaj bardzo bogaty, ponieważ na głównej ulicy miasta znajdują się liczne hotele i pensjonaty. Podzielmy więc je na dwie różne kategorie. Pierwsza z nich będzie obejmować tańsze noclegi o nieco niższym standardzie. Tutaj warto polecić obiekty, takie jak: Hołdysówka przy Gondoli, Tarnasówka pod Skrzycznem oraz obiekt To Tu Willa.

Jeżeli chodzi o droższe alternatywy oferujące wyższe standardy, wybór jest równie duży. Mogą to być między innymi: Hotel Skalite Spa & Wellness, Hotel Elbrus oraz Hotel Klimczok Resort & SPA.

Tak wielki wybór sprawia, że każdy znajdzie w Szczyrku nocleg odpowiadający jego preferencjom.

Szczyrk Mountain Resort skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Rozbudowany charakter ośrodka Szczyrk Mountain Resort dotyczy także cennika karnetów. Tutaj skipassy są dostępne w bardzo wielu wersjach oraz wariantach. Z tego względu przytoczymy tylko pewien fragment aktualnego cennika. Wygląda on następująco:

KASA
W ośrodku
1-dniowy skipass174,00 zł
2-dniowy skipass338,00 zł
3-dniowy skipass507,00 zł
4-dniowy skipass662,00 zł
5-dniowy skipass783,00 zł
6-dniowy skipass940,00 zł

Tak wyglądają ceny karnetów kilkudniowych. Jednocześnie w ośrodku można kupić także karnety godzinowe oraz tzw. fast pass. Mnogość opcji jest jednak na tyle duża, że trudno przedstawić ją w jednym tekście. Dlatego wszyscy zainteresowani powinni koniecznie zapoznać się z pełnym cennikiem ośrodka Szczyrk Mountain Resort. Jest to dostępny pod tym linkiem.

Najważniejsze informacje:

  • Ośrodek Szczyrk Mountain Resort to ogromny kompleks narciarski i największy ośrodek tego typu w Beskidzie Śląskim.
  • Łącznie na terenie całego kompleksu można znaleźć ponad 20 różnych tras zjazdowych. Wśród nich znajdują się zarówno łatwe oraz średnie trasy, jak i trudne trasy, a nawet czarna trasa z oficjalną homologacją FIS.
  • Cały kompleks jest niezwykle nowoczesny i fenomenalnie przygotowany do obsługi ruchu turystycznego. Pod tym względem plasuje się on w absolutnie ścisłym topie polskich kurortów.
  • W samym Szczyrku można znaleźć multum obiektów noclegowych. Znajdują się tutaj liczne hotele o bardzo wysokim lub wysokim standardzie. Oprócz tego w Szczyrku jest również sporo pensjonatów i kwater prywatnych.
  • Całodniowy skipass w tym ośrodku kosztuje ponad 150 złotych. Jednak wysoka cena jest uzasadniona ogromem dostępnych atrakcji oraz tras zjazdowych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Szczyrk Mountain Resort to duży ośrodek narciarski?
Wspomniany ośrodek nie jest tylko duży, gdyż jest wręcz ogromny. Tak naprawdę pod kątem powierzchni użytkowej tylko Kotelnica oraz Zieleniec mogą rywalizować ze Szczyrkiem. Jeżeli zaś chodzi o Beskid Śląski, Szczyrk Mountain Resort pozostaje bezkonkurencyjny.
Ile kosztuje skipass Szczyrk Mountain Resort?
Niestety, rozbudowany charakter tego kompleksu przekłada się także na wyższe ceny karnetów. Za całodniowy skipass trzeba tutaj zapłacić ponad 150 złotych. Niemniej sam cennik jest uzależniony od wielu czynników i obejmuje mnóstwo różnych karnetów. Dlatego przed przyjazdem do Szczyrku narciarze oraz snowboardziści powinni się zapoznać z pełną wersją cennika.
Komu warto polecić ośrodek w Szczyrku?
Tak naprawdę każdy wielbiciel sportów zimowych powinien docenić ośrodek Szczyrk Mountain Resort. Osoby początkujące oraz rodziny z dziećmi będą mogły swobodnie szusować na wielu łatwych trasach. Z kolei doświadczeni narciarze i snowboardziści mogą od razu ruszyć na te trudniejsze stoki. Wszyscy powinni jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Toteż dorosłych zachęcamy do zakupu ubezpieczeń na narty i snowboard. Z kolei rodzicom przypominamy o możliwości zamówienia dedykowanego ubezpieczenia na ferie zimowe dla dzieci.