ośrodek narciarski Tylicz Ski

Tylicz to niewielka wieś w Małopolsce, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie znanych miejscowości uzdrowiskowych, takich jak: Muszyna, Krynica-Zdrój oraz Muszynka. Dlatego na pierwszy rzut oka Tylicz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednak to miejsce jest znakomicie znane wielu amatorom sportów zimowych. Dlaczego? Ponieważ mieści się tutaj naprawdę ciekawy ośrodek narciarski, czyli Tylicz Ski. Wbrew pozorom nie jest to malutka stacja oferująca jeden lub dwa wyciągi, ale pełnoprawny kompleks z kilkoma trasami. Toteż warto przyjrzeć się mu nieco bliżej i odpowiedzieć na pytanie, co Tylicz Ski może zaoferować turystom? Jakie są najważniejsze atuty tego ośrodka? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Gdzie na narty w okolicach Tylicza?

Ośrodek narciarski Tylicz Ski ma kilka naprawdę ważnych zalet. Przede wszystkim narciarzy oraz snowboardzistów pozytywnie może zaskoczyć świetny stopień przygotowania miejscowych tras. Cały kompleks został zbudowany na zboczach miejscowego szczytu Bradowiec o wysokości 770 metrów nad poziomem morza. Z pewnością nie jest to szczególnie wysoki wierzchołek. Jednak to właśnie sprawia, że trasy w Tyliczu mają łagodne nachylenie i jako takie doskonale nadają się do nauki.

Czy Tylicz Ski to jedyna pobliska alternatywa w narciarzy i snowboardzistów? Zdecydowanie nie. Tak naprawdę Tylicz mieści się w sercu jednego z najbardziej rozległych regionów narciarskich w Polsce. Dość powiedzieć, że w jego pobliżu działają inne popularne ośrodki.

W samym Tyliczu największą konkurencją dla stacji Tylicz Ski jest ośrodek Master-Ski Family. Jeszcze większy wybór oferują z kolei pobliskie miasta. W Krynicy-Zdrój działa niezwykle znany i popularny kompleks Jaworzyny Krynickiej. Co więcej, stacje narciarskie można znaleźć również w pobliskiej Muszynie. Dlatego też okolice Tylicza są idealnym miejscem dla każdego amatora sportów zimowych.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Tylicza

Duży wybór ośrodków narciarskich bez wątpienia można zaliczyć do grona atrakcji Tylicza. Jednak w tej części tekstu skoncentrujemy się głównie na atrakcjach, które nie mają związku ze sportami zimowymi.

W Tyliczu mieści się wiele zabytkowych świątyni, co na pewno spodoba się wszystkim amatorom zwiedzania. Co więcej, Tylicz zachęca do długich pieszych wędrówek, ponieważ można tutaj znaleźć naprawdę sporo ścieżek spacerowych.

Z drugiej strony należy obiektywnie przyznać, iż znacznie większy wybór atrakcji turystycznych oferuje Muszyna. Miasto to znajduje się bardzo blisko Tylicza, dlatego ewentualny dojazd nie powinien stanowić problemu. W samej Muszynie wolny czas można spędzić na wiele sposobów. Ciekawą propozycją są np. miejscowe Ogrody Sensoryczne oraz Pijalnia Wód Mineralnych. Z kolei siły utracone na stoku można zregenerować w lokalnym parku wodnym.

Kamery na stokach narciarskich w Tyliczu – gdzie sprawdzić online?

Możliwość samodzielnego sprawdzenia warunków panujących na stokach ma ogromne znaczenie dla turystów. Dzięki temu nie muszą oni polegać na samych prognozach pogody, aby móc ocenić warunki śnieżne. Z tego względu kamery online można znaleźć obecnie właściwie we wszystkich większych ośrodkach narciarskich.

Tylicz również należy do tego grona. Zarząd obiektu zainstalował tutaj aż 4 kamery. Co istotne, znajdują się one w różnych częściach kompleksu. To z kolei sprawia, że zapewniają one widok na wszystkie najważniejsze punkty ośrodka.

Aby uzyskać dostęp do obrazu rejestrowanego za pomocą tych kamer, wystarczy wejść w podany link. Prowadzi on bezpośrednio do zakładki z kamerami online, która widnieje na stronie internetowej kompleksu. Później wystarczy już tylko wybrać jedną z kamer i uruchomić transmisję obrazu.

Trasy narciarskie w okolicy Tylicza

Przejdźmy teraz do kwestii, która zapewne najbardziej interesuje narciarzy i snowboardzistów. Jest nią pytanie, jakie trasy narciarskie można znaleźć w tym ośrodku oraz jego okolicach?

Jeżeli chodzi o kompleks Tylicz Ski, jego zarząd wytyczył tutaj łącznie 7 tras narciarskich. Tak przynajmniej wskazują ich oznaczenia, choć trzeba przyznać, że trasa numer 2 jest dostępna w trzech wariantach. Przy ich uwzględnieniu można więc stwierdzić nawet, iż ośrodek posiada 9 tras zjazdowych.

W zdecydowanej większości są to trasy łatwe. Najdłuższe z nich są trasy numer 5 i 6, które zostały wytyczone nieco okrężnie na miejscowym zboczu. Jednak ten zabieg spowodował, że ich długość ostatecznie wyniosła aż 1200 metrów. Jest to naprawdę dobry wynik przy tak niskim wzniesieniu. Ponadto fragmenty trzech tras (numer 1, 2a i 5) zostały oznaczone kolorem czerwonym. Są więc to najbardziej wymagające odcinki na terenie tego ośrodka.

Ważnym punktem kompleksu jest również Tylusiowa Polana. Ten fragment ośrodka został w pełni przystosowany do potrzeb najmłodszych narciarzy i snowboardzistów. Mieści się tutaj wyciąg taśmowy oraz orczyki prowadzące do łatwych tras. Dlatego okolice Tylusiowej Polany są doskonałym miejscem do opanowywania podstaw obydwu zimowych dyscyplin. Warto tutaj przypomnieć rodzicom małych sportowców o możliwości zakupu ubezpieczenia na ferie zimowe. Taka polisa doskonale sprawdzi się w roli dodatkowego zabezpieczenia.

Tym samym jedyną poważniejszą wadą ośrodka Tylicz Ski jest brak tych trudniejszych tras zjazdowych. Na szczęście takie trasy można znaleźć na zlokalizowanej nieopodal Jaworzynie Krynickiej. W tym miejscu zachęcamy więc do przeczytania naszego artykułu na temat tego ośrodka.

Najlepsze hotele i noclegi w Tyliczu

Każdy człowiek ma swoje własne preferencje dotyczące wyboru noclegów. Jednak w przypadku narciarzy i snowboardzistów ogromne znaczenie ma również lokalizacja. Położenie ośrodka w pobliżu stoków narciarskich jest naprawdę dużym atutem. Dlatego zastanówmy się nad tym, jakie obiekty noclegowe w Tyliczu spełniają ten warunek.

Stacja narciarska Tylicz Ski mieści się przy ulicy Wolności. Na tej samej ulicy znajdują się także Domki w Lesie oraz ośrodek Tylicki Zdrój. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wspomniana ulica biegnie niemalże od samego centrum miasta. Tam z kolei można znaleźć zdecydowanie więcej obiektów noclegowych. Jeśli chodzi o tańsze alternatywy, warto tutaj wskazać na: Willę Hamernik oraz Dom Wypoczynkowy Pokusa. Z drugiej strony osoby preferujące wyższy standard noclegów również nie będą narzekać na brak opcji. Tutaj alternatywą będzie np. Villa Źródło & Spa oraz ośrodek Tylickie Wzgórze.

Natomiast w pobliskiej Krynicy-Zdrój działają liczne hotele klasy premium (np. Belmonte i Hotel Krynica).

Tylicz Ski skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

W sezonie 2023/2024 ośrodek Tylicz Ski oferuje turystom trzy rodzaje karnetów. Są to karnety: godzinne, wielodniowe oraz punktowe. Zacznijmy od karnetów godzinowych. Można je kupić w następujących cenach:

Rodzaj karnetuNormalnyUlgowy
2-godzinny70,00 zł65,00 zł
3-godzinny75,00 zł70,00 zł
4-godzinny80,00 zł75,00 zł
6-godzinny90,00 zł85,00 zł
Wieczorny (15:00-20:00)40,00 zł40,00 zł

Za całodniowy skipass w ośrodku Tylicz Ski trzeba zapłacić 115 lub 105 złotych. Tym samym pod kątem cen ośrodek ten wypada naprawdę dobrze. Dlatego wszystkich turystów zachęcamy do zapoznania się z pełnym cennikiem tego kompleksu wraz z cenami innych karnetów. Pełną wersję cennika można znaleźć pod tym linkiem.

Najważniejsze informacje:

  • Tylicz Ski to jeden z kilku ważnych ośrodków narciarskich zlokalizowanych w powiecie nowosądeckim. W przeciwieństwie do Krynicy-Zdrój i Muszyny nie ma tutaj aż tylu turystów, co stanowi duży atut tego kompleksu.
  • Na terenie ośrodka mieści się łącznie 7 tras narciarskich (w tym 3 warianty trasy numer 2). Praktycznie wszystkie te trasy mają niski stopień trudności. Jedynie ich fragmenty mogą być nieco bardziej wymagające.
  • Bardzo dużą zaletą kompleksu Tylicz Ski jest rozbudowana Tylusiowa Polana, czyli strefa stworzona dla dzieci oraz osób początkujących. Można na niej swobodnie doskonalić swoje umiejętności. Wszystkim początkującym przypominamy również o możliwości zakupu ubezpieczenia na narty i snowboard.
  • W samym Tyliczu mieści się sporo różnych obiektów noclegowych. Działają tutaj zarówno standardowe pensjonaty, jak i bardziej luksusowe hotele. Gdyby jednak ktoś chciał postawić na hotel klasy premium, większy wybór oferuje pobliska Krynica-Zdrój.
  • Ceny karnetów narciarskich w ośrodku Tylicz Ski są bardzo atrakcyjne. Całodniowy skipass można tutaj kupić już za 115/105 złotych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Tylicz Ski to jedyny ośrodek narciarski w Tyliczu?
Nie. W Tyliczu działa również stacja Master-Ski Family. Ponadto ośrodki narciarskie można znaleźć także w pobliskich miastach. Najlepszym tego przykładem jest Krynica-Zdrój, w której mieści się słynny kompleks Jaworzyna Krynicka.
Ile tras można znaleźć na terenie kompleksu w Tyliczu?
Po zastosowanej numeracji można wnioskować, iż kompleks Tylicz Ski obejmuje siedem tras narciarskich. Jednakże nie jest to do końca prawda, albowiem trasę numer 2 można pokonać aż trzema drogami. Z tego względu wszystkich wariantów przejazdowych jest aż dziewięć. Co ważne, praktycznie wszystkie z nich to łatwe trasy o niewielkim nachyleniu.
Jakie ośrodki noclegowe znajdują się w Tyliczu?
Wybór takich ośrodków jest całkiem bogaty. Nieopodal stacji narciarskiej mieszczą się głównie kwatery prywatne. Z kolei w pobliżu centralnej części Tylicza można odnaleźć również hotele. Tak naprawdę brakuje tutaj tylko najbardziej luksusowych hoteli klasy premium. Jednak z drugiej strony takie obiekty można znaleźć w pobliskiej Krynicy-Zdrój. Turyści mogą zatem liczyć na szeroki wybór noclegów.