ośrodek narciarski Zieleniec

Początek kolejnego sezonu zimowego oznacza masowy turystyczny exodus wielbicieli sportów zimowych. Takie osoby udają się do najpopularniejszych kurortów, które zapewniają gwarancję dobrego przygotowania tras. Co jasne, od wielu lat palma pierwszeństwa należy pod tym względem do tatrzańskich ośrodków. Jednak nie oznacza to, że dobre warunki narciarskie panują jedynie na Podhalu. Tak naprawdę w Polsce można znaleźć kilka równie ciekawych alternatyw dla narciarzy i snowboardzistów. Idealnym tego przykładem jest Zieleniec, czyli kompleks położony przy samej granicy polsko-czeskiej w pobliżu miasta Duszniki-Zdrój. Pomimo nietypowej lokalizacji Zieleniec od lat stanowi kluczowy punkt na zimowej mapie Polski. Z czego to wynika? Otóż niepozorny Zieleniec to największy kompleks narciarski w Polsce! Jakie jeszcze atuty ma ten ośrodek? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym opiszemy najważniejsze informacje na temat tego miejsca.

Gdzie na narty w okolicach Zieleńca?

Zieleniec Sport Arena dzierży zaszczytne miano największego ośrodka narciarskiego w Polsce. Wynika to z faktu, że łączna długość wszystkich miejscowych tras wynosi około 26 kilometrów. Pod tym względem Zieleniec dosłownie nokautuje wszystkie kurorty na Podhalu oraz w innych częściach Polski.

Z tego względu odpowiedź na postawione wyżej pytanie może być tylko jedna. Zieleniec Sport Arena to zdecydowanie najlepszy i najbardziej godny polecenia ośrodek w tej okolicy. Rzecz jasna można tutaj wskazać na inne alternatywy (np. stację narciarską Lądek-Zdrój). Niemniej jednak wydaje się, że Zieleniec spełni oczekiwania zdecydowanej większości narciarzy oraz snowboardzistów.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Zieleńca

Wszystkie opisane wyżej aspekty sprawiają, że Zieleniec stał się wizytówką sportów zimowych poza Podhalem. Miejsce to jest więc głównie postrzegane właśnie przez pryzmat takich dyscyplin. Jednak nie oznacza to, że w pobliżu nie ma nic ciekawego do zobaczenia. Po dniu pełnym zimowej frajdy turyści mają do wyboru kilka alternatyw.

Na pewno same miejscowe zbocza zapewniają idealne warunki do uprawiania pieszej turystyki. W trakcie takiego spaceru warto odwiedzić popularną Wieżę Widokową na Orlicy. Z jej szczytu rozpościera się fenomenalny widok na miejscowy krajobraz. Jest więc to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników podziwiania przyrody.

Co natomiast można polecić fanom zwiedzania? Jedną z ciekawszych alternatyw dla turystów może być tzw. Dusznicki Express. Jest to przejazd pojazdem stylizowanym na dawną lokomotywę. Co istotne, Dusznicki Express to inicjatywa obsługiwana przez miejscowych przewodników. Dlatego w czasie takiego przejazdu można usłyszeć wiele ciekawych faktów na temat tej miejscowości oraz całej okolicy. Z tego względu warto polecić Dusznicki Express osobom, które lubią zagłębiać się w historię odwiedzanych miejsc.

Kamery na stokach narciarskich w Zieleńcu – gdzie sprawdzić online?

Współczesna technologia bez wątpienia pomaga w planowaniu zimowych wyjazdów. Dostępność internetu sprawia, że narciarze i snowboardziści mogą łatwiej zarezerwować noclegi oraz sprawdzić trasę przejazdu. Równie ważna dla takich osób będzie także możliwość samodzielnego sprawdzenia warunków panujących na stokach. Pod tym względem najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest skorzystanie z kamer online. Dzisiaj nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ takie kamery znajdują się praktycznie na wszystkich stokach narciarskich.

Co jasne, własny serwis z kamerami online prowadzi również zarząd ośrodka Zieleniec Sport Arena. Wystarczy tylko wejść na stronę internetową ośrodka i wybrać zakładkę z kamerami. Od razu trzeba przyznać, że również pod tym względem ośrodek Zieleniec może stanowić wzór do naśladowania. Na wspomnianej stronie można bowiem znaleźć transmisję obrazu rejestrowanego z kilkunastu kamer! Tym samym internauci zyskują dostęp do obrazu niemal z każdego odcinka kompleksu. Trudno zatem wyobrazić sobie lepszą alternatywę dla osób, które chcą sprawdzić warunki panujące na stoku.

Co więcej, obraz rejestrowany przez wspomniane kamery jest dodatkowo transmitowany np. w serwisie YouTube oraz na innych platformach. Toteż sprawdzenie warunków panujących w Zieleńcu nie będzie stanowić żadnego problemu.

Trasy narciarskie w okolicy Zieleńca

Tak naprawdę cały akapit dotyczący tras narciarskich można poświęcić na opisanie samego ośrodka Zieleniec Sport Arena. Mnogość dostępnych wyborów zasługuje bowiem na uznanie.

Zacznijmy od kwestii wyciągów narciarskich. Na terenie całego kompleksu Zieleńca znajduje się ponad 20 wyciągów różnego typu! Wśród nich można znaleźć zarówno 6-osobowe gondole, jak i wyciągi linowe oraz tradycyjne orczyki.

Co jasne, mnogość dostępnych wyciągów wynika głównie z ogromnego wyboru samych tras. Według mapy zamieszczonej na stronie ośrodka Zieleniec składa się aż z 42 tras narciarskich. Naturalnie warto pamiętać o tym, że wśród nich znajdują się również tzw. ośle łączki oraz trasy dla dzieci. Mimo to wspomniany wynik po prostu musi robić wrażenie.

Czy taki ośrodek może więc mieć jakiekolwiek wady? Pewnym zarzutem stawianym przez część narciarzy oraz snowboardzistów jest niski stopień trudności miejscowych tras. Rzeczywiście przy ocenie planu kompleksu można szybko zauważyć przyczynę takiego podejścia. Otóż zdecydowana większość tras rzeczywiście jest oznaczona kolorem niebieskim, który jest symbolem łatwych stoków. Co prawda, część tras łączy w sobie elementy stoku łatwego i średniego. Dodatkowo na terenie kompleksu mieści się trasa „Na Krechę”, która jest oznaczona jako czarna (trudna). Trzeba jednak przyznać, że tych trudniejszych odcinków faktycznie nie ma zbyt dużo.

Mimo tego przed samym wyjazdem warto kupić ubezpieczenie na narty i snowboard. Taka polisa pomoże bowiem w pokryciu ewentualnych kosztów wynikających z nieszczęśliwego wypadku na stoku.

Najlepsze hotele i noclegi w Zieleńcu

Rozbudowany charakter kompleksu Zieleniec Sport Arena skutecznie przyciąga snowboardzistów i narciarzy z całej Polski. Dlatego w trakcie sezonu turystycznego istotną kwestią staje się wybór odpowiedniego noclegu. Jak więc wygląda cała baza noclegowa w pobliżu Zieleńca? Jakie kwatery mają do dyspozycji turyści?

Jeżeli chodzi o noclegi przy samym stoku, turystom warto polecić kilka miejsc. Przy samym stoku mieszczą się np.: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy GOPR, Ski & Spa Zieleniec, Hotel Absolwent oraz Alpejski Zieleniec. Każdy z tych hoteli ma nieco inne standardy, przez co różnią się one także cenami za noc. Dlatego turyści powinni po prostu zapoznać się z aktualną ofertą tych hoteli i wybrać odpowiednią dla siebie alternatywę.

Co jednak mają zrobić osoby, które nie chcą decydować się na nocleg w pobliżu Zieleńca? Wtedy warto zapoznać się z ofertą pobliskich miejscowości. Na pierwszy plan wychodzi tutaj kurort Duszniki-Zdrój, czyli bardzo znane uzdrowisko. Lokalna baza noclegowa jest mocno rozbudowana i każdy na pewno znajdzie tutaj odpowiedni nocleg. Warto jednak pamiętać o tym, że przy wyborze takiego miejsca trzeba będzie codziennie dojeżdżać do Zieleńca.

Zieleniec skipass – jakie są ceny karnetów narciarskich? Ile kosztuje?

Zapłacenie za nocleg nie będzie jedynym wydatkiem. Równie istotnym kosztem dla narciarzy oraz snowboardzistów będzie zakup zimowego karnetu. Trzeba zatem odpowiedzieć na pytanie o to, ile obecnie kosztuje skipass w Zieleńcu?

Na wstępie warto zaznaczyć, że ośrodek Zieleniec Sport Arena uzależnia ceny karnetów od dnia zakupu. Jest to dość powszechnie stosowane rozwiązanie w ośrodkach narciarskich. W wielu z nich występuje podział na tzw. sezon niski i sezon wysoki. Zieleniec nie jest wyjątkiem od tej reguły. Sezon niski trwa tutaj do 22 grudnia oraz od 13 marca. W okresie pomiędzy podanymi datami trwa sezon wysoki, kiedy ceny są nieco wyższe.

O jakich dokładnie kwotach mowa? Oto przykładowe stawki z aktualnego cennika ośrodka:

Sezon niski

Karty godzinoweNormalnyUlgowy
2 godziny60 zł55 zł
4 godziny85 zł75 zł
7 godzin100 zł85 zł
2 dni 9:00 – 20:00200 zł175 zł
3 dni 9:00 – 20:00280 zł235 zł

Sezon wysoki

Karty godzinoweNormalnyUlgowy
2 godziny90 zł80 zł
4 godziny120 zł105 zł
5 godzin125 zł110 zł
7 godzin140 zł120 zł
2 dni 9:00 – 20:00280 zł245 zł
3 dni 9:00 – 20:00395 zł330 zł

Pełen cennik można znaleźć na stronie internetowej ośrodka. Warto tam zajrzeć, albowiem ośrodek Zieleniec pozwala także na zakup karnetów punktowych. Mogą być one lepszą alternatywą dla osób, które chcą wykonać raptem kilka zjazdów. Ponadto na stronie ośrodka widnieją wszystkie najważniejsze informacje związane z zakupem karnetów.

Najważniejsze informacje:

  • Zieleniec to ogromny kompleks narciarski położony w rejonie Kotliny Kłodzkiej. Aktualnie jest on zdecydowanie największym ośrodkiem narciarskim w Polsce. Pod tym względem Zieleniec deklasuje nawet popularne podhalańskie kurorty.
  • Łączna długość tras narciarskich w Zieleńcu wynosi około 26 kilometrów. Jest więc to idealny wybór dla osób, którym zależy na różnorodności.
  • Ośrodek Zieleniec jest perfekcyjną alternatywą dla rodzin z dziećmi. Znakomita większość lokalnych tras narciarskich ma bowiem dość niewielki poziom trudności. Dzięki temu jest to znakomite miejsce do nauki i stawiania pierwszych kroków w narciarskim/snowboardowym świecie.
  • W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu mieści się kilka hoteli o różnym standardzie. To sprawia, że znalezienie noclegu blisko stoków nie będzie stanowić problemu. Jeżeli nawet ich dostępność będzie ograniczona, turyści mogą po prostu postawić na Duszniki-Zdrój. Tamtejsza baza noclegowa jest na tyle rozbudowana, że turystom łatwo będzie znaleźć zakwaterowanie.
  • Całodniowy skipass w Zieleńcu może kosztować niespełna 100 albo ponad 100 złotych. Ceny karnetów są uzależnione głównie od aktualnego momentu sezonu (tzw. sezon niski lub wysoki).

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak duży jest ośrodek narciarski Zieleniec?
Chwalebne miano największego kompleksu narciarskiego w Polsce nie wzięło się z przypadku. Ośrodek Zieleniec oferuje swoim gościom dostęp do tras narciarskich o łącznej długości 26 kilometrów. Na terenie kompleksu działa łącznie ponad 20 różnych wyciągów, które prowadzą do 42 różnych tras. Pod względem ogólnej powierzchni jest więc to zdecydowanie największy ośrodek w Polsce.
Kto powinien koniecznie wybrać się do Zieleńca?
Ogólna charakterystyka tego kompleksu sprawia, że jest to perfekcyjna alternatywa dla rodzin z dziećmi. Większość tras narciarskich w Zieleńcu to trasy o łatwym lub umiarkowanym stopniu trudności. Dodatkowo na terenie kompleksu mieszczą się taśmy oraz ośle łączki, które będą idealne dla najmłodszych dzieci. Mimo to małym narciarzom i snowboardzistom warto wykupić dedykowane ubezpieczenie na ferie zimowe. W Zieleńcu jedynie najbardziej wymagający narciarze mogą być nieco zawiedzeni, gdyż działa tutaj tylko jedna trudna trasa.
Ile aktualnie kosztuje skipass w Zieleńcu?
Ceny karnetów narciarskich zależą głównie od aktualnego okresu. Na niższe ceny mogą liczyć osoby, które pojawią się w ośrodku podczas tzw. sezonu niskiego. Tutaj trwa on do 22 grudnia i rozpoczyna się ponownie od 13 marca. W okresie pomiędzy trwa tzw. sezon wysoki, który oznacza wyższe ceny. Wtedy za np. 7-godzinny karnet trzeba zapłacić 140 lub 120 złotych. Pełen cennik jest dostępny na stronie internetowej ośrodka.