tanie loty last minute
Porady

Tanie loty last minute – gdzie i jak ich szukać?

Każdy amator podróżowania może mieć swoje własne sposoby na organizowanie zagranicznego wypoczynku. Na szczęście ostatnie zmiany w świecie turystyki spowodowały, że podróżowanie z roku na rok staje się coraz łatwiejsze. Wynika to zarówno z rozwoju szeroko pojętej infrastruktury turystycznej, jak i ze zwiększenia jej dostępności. Najlepiej świadczy o tym fakt, że dzisiaj nikt już nie jest skazany na korzystanie z biur podróży. Obecnie każdy może bowiem łatwo i stosunkowo tanio zaplanować zagraniczny wypoczynek. Dużą rolę w tym procesie odgrywają tanie linie lotnicze, które oferują bilety w niezwykle atrakcyjnych cenach. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, jak i gdzie szukać takich biletów. Dlatego w tym artykule rzucimy więcej światła na to zagadnienie. Wszystkich miłośników podróżowania zapraszamy więc do lektury poniższego tekstu.

Na czym polegają tanie loty last minute?

Opisane we wstępnie hasło, czyli tanie loty last minute, łączy w sobie dwa odrębne aspekty. Pierwszym z nich jest wspomniana już działalność tanich linii lotniczych. Dzięki nim turyści mogą kupić bilety w znacznie niższych cenach od tych oferowanych przez zwykłych przewoźników. Drugim aspektem jest z kolei znana wszystkim amatorom podróżowania zasada last minute. Zakłada ona, że przewoźnik lub inny podmiot jest w stanie mocno obniżyć cenę usługi w celu wyprzedania wolnych miejsc. Co więcej, połączenie tych dwóch czynników powoduje, że turysta może kupić bilet jeszcze taniej!

Czy to jednak oznacza, że turyści są skazani na kupowanie biletów tuż przed wylotem? Nie do końca. Czasami dana linia lotnicza oferuje wyjątkowo tanie bilety na konkretne loty. Dlatego turyści mogą zarezerwować je nawet z dużym wyprzedzeniem. To z kolei ułatwi późniejsze planowanie urlopu.

Gdzie szukać tanich lotów na ostatnią chwilę?

Kupowanie wyjątkowo tanich biletów lotniczych jest więc łatwe, ale wymaga nieco wysiłku. Koniec końców turysta musi przecież dowiedzieć się o możliwości zakupu biletów w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Dlatego w tym miejscu należy postawić kluczowe pytanie. Skąd brać informacje o takich promocjach?

Zasadniczo amatorzy tanich podróży mają do wyboru trzy rozwiązania. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od opcji numer jeden, czyli ręcznego wyszukiwania cen lotów za pomocą platform należących do tanich linii lotniczych. Tutaj zasada działania jest prosta. Turysta wybiera interesujący go kierunek oraz lotnisko startowe. Na tej podstawie system wyświetla listę zaplanowanych lotów wraz z informacją o liczbie i cenie dostępnych miejsc.

Drugą opcją jest korzystanie ze specjalnych wyszukiwarek lotów online. W Polsce największą popularnością wśród takich serwisów cieszą się platformy: eSky, Kayak oraz SkyScanner. Ich zasada działania wygląda bardzo podobnie. Turysta wybiera lotnisko startowe, lotnisko docelowe i preferowany termin wylotu.

Ostatnią alternatywą jest korzystanie z portali informujących o promocjach dla turystów. Tutaj palmę pierwszeństwa dzierży niezwykle popularny wśród turystów portal Fly4Free. Oprócz niego informacje o tanich biletach lotniczych można znaleźć również na dużych polskich portalach informacyjnych. Takie artykuły są publikowane w działach poświęconych turystyce.

Jaką metodę szukania tanich lotów wybrać? Plusy i minusy

We wcześniejszym akapicie wspomnieliśmy o tym, że każda z wymienionych opcji ma swoje wady oraz zalety. To właśnie nimi zajmiemy się w tej części tekstu. O czym warto więc pamiętać przy wyborze konkretnej metody?

Pierwszy sposób, czyli korzystanie ze strony wybranej linii, ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Otóż praktycznie każda tania linia lotnicza prowadzi obecnie mniej lub bardziej rozbudowany program lojalnościowy. Tym samym jej stali klienci mogą liczyć na jeszcze niższe ceny biletów. Co więcej, dokonywanie rezerwacji na stronie przewoźnika jest z reguły szybsze. Jeżeli chodzi o wady takiego rozwiązania, głównym problemem jest ograniczona dostępność i wybór lotów. Koniec końców turysta musi wtedy polegać tylko na połączeniach obsługiwanych przez jedną linię.

Druga metoda, a więc platformy do wyszukiwania lotów online, zapewniają znacznie większy wybór. Ich algorytm pobiera bowiem informacje z systemów kilku różnych przewoźników. Dzięki temu turysta zyskuje dodatkowe korzyści (np. możliwość porównywania cen). Minusem takiej metody mogą być nieaktualne dane oraz wyższe ceny dla osób, które nie korzystają z opisanych programów lojalnościowych.

Trzecim opisanym sposobem była uważna lektura serwisów informujących o nowych tanich lotach. Ten sposób ma jedną bardzo istotną zaletę i jedną dużą wadę. Zaletą jest to, że dla turysty opisana metoda jest zdecydowanie najprostsza oraz najwygodniejsza. Wszakże wystarczy tylko uważnie śledzić publikowane artykuły i na ich podstawie zaplanować ewentualną podróż. Jednakże ogólnodostępny charakter takich informacji powoduje dużo szybsze wyprzedanie biletów dostępnych w promocyjnej cenie. Tym samym osoby zainteresowane mogą przygotować się na rezerwowanie biletów według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. Nie ma więc tutaj mowy o długim zastanawianiu się i planowaniu podróży. Decyzję trzeba podjąć w bardziej spontanicznym stylu.

Czy warto kupić ubezpieczenie na podróż samolotem?

Największą popularnością wśród amatorów podróżowania cieszą się zwykłe polisy turystyczne. Warto jednak pamiętać o tym, że takie świadczenia nie obejmują zbyt wiele aspektów związanych z podróżowaniem samolotem. Taką funkcję pełnią inne polisy, czyli ubezpieczenia biletów lotniczych. Co warto o nich wiedzieć?

Ubezpieczenie biletu lotniczego działa na specyficznych zasadach. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie turyście zwrotu kosztów w sytuacji, gdyby ten nie mógł wejść na pokład samolotu. Taka refundacja zostanie przyznana, jeżeli przyczyną rezygnacji z podróży były nagłe okoliczności życiowe (np. poważna choroba).

Jednak na tym wcale nie kończą się atuty opisanego świadczenia. Praktycznie każde ubezpieczenie biletów lotniczych gwarantuje określone odszkodowanie za ewentualne opóźnienia w czasie lotu. Oprócz tego najbardziej rozbudowane polisy tego typu obejmują również zwrot innych kosztów związanych z podróżą. Mogą to być np. koszty związane z dokonywaniem rezerwacji w hotelach lub zakupu biletów na określone wydarzenia.

Jakie ubezpieczenie wybrać na podróż samolotem?

Opisywane świadczenia na pewno przydadzą się osobom, które chcą zabezpieczyć się przed skutkami nagłych życiowych wypadków. Warto jednak pamiętać o tym, że poszczególni turyści mogą mieć zgoła odmienne plany związane z wyjazdem zagranicznym. Takie plany będą bardzo istotne w kontekście wyboru ubezpieczenia turystycznego na podróż samolotem.

Jeśli turysta planuje tylko krótki wyjazd, zazwyczaj podstawowe ubezpieczenie będzie dla niego wystarczające. Nieco inaczej jest w przypadku osób, które szczegółowo zaplanowały swój zagraniczny wyjazd. Wtedy turyści powinni wybrać bardziej rozbudowane ubezpieczenie i tym samym uzyskać gwarancję szerszej refundacji poniesionych kosztów.

Najważniejsze informacje:

  • Tanie bilety lotnicze bez wątpienia odmieniły realia branży turystycznej, gdyż dzięki nim podróżowanie stało się zdecydowanie łatwiejsze. Jednak do dzisiaj kluczem do tanich podróży jest umiejętność szukania biletów lotniczych w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.

  • Każdy turysta ma swoje własne sposoby na wyszukiwanie wspomnianych okazji. Warto jednak pamiętać o tym, że wszystkie te metody mają swoje plusy i minusy.

  • Jednym ze sposobów jest wyszukiwanie okazji bezpośrednio na stronie internetowej danego przewoźnika. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z programów lojalnościowych, które linie lotnicze oferują swoim stałym klientom. Natomiast wadą tej metody jest ograniczony wybór połączeń.

  • Alternatywną metodą będzie śledzenie ofert publikowanych na różnych portalach o tematyce podróżowania. Plusem takiego rozwiązania jest duża wygoda, ponieważ wystarczy tylko śledzić jedną stronę internetową. Natomiast wadę stanowi ogólnodostępny charakter publikowanych informacji, przez co bilety mogą się szybciej wyprzedać.

  • Jeśli turyście uda się kupić wymarzony bilet, warto zastanowić się nad zakupem dodatkowej polisy. Ubezpieczenie biletu lotniczego może bowiem zapewnić zwrot kosztów biletu, jeżeli turysta będzie musiał zrezygnować z podróży. Taka polisa stanowi więc doskonałą formę zabezpieczenia.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie szukać tanich lotów last minute?
Osoby zainteresowane tanimi biletami lotniczymi mogą szukać ich na kilka sposobów. Dobrym pomysłem będzie np. samodzielne sprawdzanie rozkładu wybranych linii i wyszukiwanie połączeń dostępnych w atrakcyjnej cenie. Innym sposobem będzie z kolei śledzenie treści artykułów publikowanych na stronach poświęconych podróżowaniu.
Jaki sposób szukania tanich biletów lotniczych jest najlepszy?
To już zależy od samego turysty. Jeśli ktoś może na to poświęcić więcej czasu, warto samemu poszukać atrakcyjnych ofert. W innym przypadku można ograniczyć się do wspomnianych tekstów, ale wtedy trzeba szybko rezerwować bilety. W przeciwnym razie zostaną one wyprzedane.
W jaki sposób można zabezpieczyć zakupiony bilet lotniczy?
Najlepszą metodą będzie zakup ubezpieczenia biletu lotniczego. Taka polisa pozwoli na uzyskanie zwrotu wydanej kwoty, jeśli turysta będzie musiał zrezygnować z podróży. Pod tym względem jest więc to idealna forma zabezpieczenia.