Góry Sowie
Przewodnik dla turystów

Góry Sowie – co warto zobaczyć? Przewodnik dla turystów

Góry Sowie to popularne pasmo górskie położone w Sudetach. Oczywiście cieszy się mniejszą popularnością niż Karkonosze, ale jest naprawdę warte uwagi. To miejsce, które odwiedzić można latem lub zimą. Nie brakuje tam atrakcyjnych terenów dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej czy wodnej. 

Co warto zobaczyć w Górach Sowich?

Góry Sowie to nie tylko szlaki górskie, ale i inne atrakcje. Oto najważniejsze z nich:

 1. Twierdza Srebrna Góra z wieku XVIII. Składa się z 6 fortów i kilku bastionów. To największa twierdza górska w Europie. 
 2. Zamek Grodno na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z roku 1315. Jednak według legend został wybudowany znacznie wcześniej. Budowę zamku przypisuje się Piastowi Śląskiemu księciu Bolkowi I Surowemu. W czasem jednak zamek trafiał z rąk do rąk i popadał w ruinę. 
 3. Jezioro Bystrzyckie u podnóża Zamku Grodno. Zbiornik ten powstał na skutek utworzenia zapory wodnej. Utrzymuje w ryzach rzekę Bystrzycę. Dzisiaj jest to popularny kompleks wypoczynkowy. 
 4. Tama Lubachowska na Jeziorze Bystrzyckim o długości 230 m i wysokości 44 m. Rozpościera się z niej piękny widok na jezioro i nie tylko. 
 5. Kompleks Riese będący dużym przedsięwzięciem inżynieryjnym z czasów II wojny światowej. Samo słowo riese wywodzi się z języka niemieckiego i oznacza olbrzyma. Miał to być największy obiekt górniczo-budowlany nazistowskich Niemiec. Budowano go w latach 1943-1945 i nigdy nie ukończono. Projekt zakładał utworzenie długich tuneli i komnat podziemnych w kilku miejscach w Górach Sowich i pod zamkiem Książ. Nie zdążono jednak z wybudowaniem całości. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej duża część kompleksu została zniszczona.

Atrakcje turystyczne w Górach Sowich

Warto też wspomnieć o kilku okolicznych atrakcjach:

 1. Zamek Książ, który powstał w czasach piastowskich. Potem należał do rodziny Hochbergów. Pełnił rolę kwatery głównej Adolfa Hitlera i był częścią wspomnianego kompleksu Riese. Po wojnie przebywali tam żołnierze radzieccy i doprowadzili zamek do ruiny. Potem został poddany jednak renowacji. Znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Mieści ponad 400 pomieszczeń. To jeden z największych zamków Europy. 
 2. Twierdza Kłodzko położona na Górze Fortecznej na wysokości 369 m n.p.m.m Można stamtąd przy okazji podziwiać panoramę miasta. 
 3. Kopalnia Złota w Złotym Stoku ze sztolnią Gertruda, podziemnym wodospadem czy specjalnym laboratorium. Zresztą w Górach Sowich nie brakuje kopalń różnego rodzaju.

Góry Sowie – szlaki i trasy turystyczne

Góry Sowie mają do zaoferowania wiele ciekawych tras. Wiodą one w dużej mierze przez Park Krajobrazowy Gór Sowich. Największą popularnością cieszą się oczywiście trasy wiodące na najwyższe szczyty. Są to szlaki na Wielką Sowę, Małą Sowę, Kazalnicę i Sokolicę. 

Góry Sowie odwiedzić też mogą miłośnicy wycieczek rowerowych. Jest tam gęsta sieć tras rowerowych, które są doskonale oznakowane. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Turystyka MTB wręcz kwitnie w Górach Sowich. Oczywiście wcześniej trzeba zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Swoich sił spróbować można w Bike Maraton czy rajdzie Góry Sowie Na Raz.

Najpopularniejsze szczyty w Górach Sowich

Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa – 1015 m n.p.m. W sezonie ten szczyt bywa mocno zatłoczony. Na górze znajduje się historyczna wieża widokowa powstała na cześć kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka. Liczy 25 metrów wysokości i można z niej podziwiać okolicę. 

Drugim co do wysokości szczytem Gór Sowich jest Mała Sowa – 972 m n.p.m. Najlepiej wejść na nią z Walimia szlakiem żółtym prowadzącym na Wielką Sowę. Szlak łączący Małą Sowę z Wielką Sową nazywany jest Carską Drogą. 

Trzecim ważnym szczytem Gór Sowich jest Kalenica  – 964 m n.p.m. Zdaniem wielu turystów to najciekawszy szczyt całego pasma. Rozpościera się stamtąd piękny widok na okolicę. Jest też stalowa wieża widokowa.

Noclegi w Górach Sowich

W Górach Sowich nie powinno być większego problemu ze znalezieniem noclegu. Odwiedzić można takie miejscowości jak Pieszyce, Rościszów, Rzeczka, Walim, Sokolec, Jugów czy Bielawa. Warto przy okazji wspomnieć o schroniskach górskich, z których można tam skorzystać.

 1. Schronisko Górskie Orzeł w pobliżu Rzeczki na skraju Parku Krajobrazowego Gór Sowich przy trasie z Przełęczy Sokolej w kierunku Wielkiej Sowy. To budynek z roku 1931 ulokowany na wysokości 875 m n.p.m. 
 2. Schronisko Sowa na wysokości 900 m n.p.m. na południowym stoku Wielkiej Sowy. To budynek historyczny, obok którego przebiegają również ciekawe trasy narciarskie. 
 3. Schronisko PTTK Zygmuntówka na stoku Rymarza na wysokości 740 m n.p.m. To schronisko jeszcze przedwojenne. Obok znajduje się wyciąg narciarski Jugów Park.

Góry Sowie – mapa turystyczna

Gdzie leżą Góry Sowie? Góry Sowie to część  Sudetów Środkowych. Ciągną się na przestrzeni około 26 km i w najszerszym miejscu osiągają 13 km. To jedno z największych pasm górskich w Polsce, bo zajmują obszar 280 km2.

Skąd wywodzi się nazwa Góry Sowie? w średniowieczu pasmo to nazywano Górami Czeskimi, bo przebiegała tam naturalna granica z Czechami. Obecna nazwa pojawiła się w roku 1240. Rzeczywiście sów jest tam sporo, ale podobnie jest w innych miejscach. Prawdopodobnie więc nazwa Góry Sowie pochodzi od niemieckiego słowa Eulengebuhr oznaczającego sowie dziuple. Z czasem przekształcono je w Eulengebirge – sowie góry.

Najważniejsze informacje:

 • Góry Sowie to malownicze pasmo górskie stanowiące część Sudetów. Przed wiekami nazywano je Górami Czeskimi, bo stanowiły naturalną granicę Polski i Czech.

 • Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa o wysokości 1015 m n.p.m. Nieco mniejsza jest Mała Sowa, ale wśród turystów dużą popularnością cieszy się także malownicza Kazelnica.

 • Góry Sowie to nie tylko malownicze szlaki piesze i trasy rowerowe. Warto też odwiedzić m.in. tajemniczy kompleks Riese z czasów II wojny światowej, zamek Książ czy Twierdzę Kłodzko.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie pojechać w Góry Sowie?
Góry Sowie to wiele malowniczych, chociaż niewielkich miejscowości turystycznych. Wymienić warto Pieszyce, Rościszów, Rzeczka, Walim, Sokolec, Jugów czy Bielawę.
Jakie atrakcje turystyczne znajdują się w Górach Sowich?
Zacząć warto od zdobycia Wielkiej Sowy - najwyższego szczytu Gór Sowich. Atrakcji w rejonie jest sporo. Kompleks Riese, Twierdza Kłodzko czy zamek Książ to tylko niektóre z nich.
Ile czasu zajmuje wejście na Wielką Sowę?
Wycieczkę na Wielką Sowę rozpocząć można z kilku miejsc wokół góry, ale najpopularniejsze szlaki zaczynają się na Przełęczy Walimskiej, Przełęczy Jugowskiej i Przełęczy Sokolej. Na szczyt dostać się można nawet w 1,5 h.