Kujawy
Przewodnik dla turystów

Kujawy – co zwiedzić?

Polacy, myśląc o wakacjach w kraju, zazwyczaj rozważają góry lub morze. Tymczasem w Polsce jest o wiele więcej ciekawych regionów wartych odwiedzenia. Przykładem są właśnie Kujawy. 

Gdzie leżą Kujawy?

Kujawy leżą w większości na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i częściowo na północny województwa wielkopolskiego. Rozciągają się między górną Notecią i Wisłą. To region płaski, ale pełen jezior, łąk i pól. 

Kujawy to jednak nie tylko przyroda, ale i wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić z uwagi na bogatą historię. Bydgoszcz, Toruń czy Ciechocinek to tylko niektóre miasta godne uwagi na Kujawach. Wymienić warto także Włocławek, Inowrocław czy Kruszwicę. 

Jeziora na Kujawach – alternatywa dla Mazur?

Wprawdzie na Kujawach nie ma tyle jezior, co na Mazurach, ale i tak warto je odwiedzić. Wspomnieć trzeba przede wszystkim o Jeziorze Gopło, które ma aż 25 km długości. W najszerszym miejscu liczy 2000 metrów. Wokół rozpościera się Nadgoplański Park Tysiąclecia. 

Inne popularne jeziora kujawskie to Tuczno, Przedecz i Ludzisko. Można je nazwać prawdziwymi rajami dla wędkarzy. Jeziora zamieszkuje także ptactwo wodne. 

Kujawy – najważniejsze zamki

Będąc na Kujawach, warto odwiedzić zamki:

  • zamek w Kruszwicy wybudowany na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Dzisiaj zostały po nim tylko ruiny. Najważniejsza jest jednak wieża, z którą wiąże się popularna legenda o królu Popielu chowającym się przed myszami na jej szczycie. Dzisiaj jest to punkt widokowy na Jezioro Gopło. 
  • zamek w Bydgoszczy z czasów Kazimierza Wielkiego. Zbudowany został na wzór zamku krzyżackiego. 
  • zamek  w Toruniu w kształcie litery U. Powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Można tam zobaczyć m.in. bramę gotycką i mur przedzamcza. 
  • zamek w Raciążku, a w zasadzie jego ruiny. Początkowo była to budowla gotycka, potem renesansowa, a na końcu barokowa.
  • tężnie solankowe w Ciechocinku z XIX wieku, które od roku 2017 są Pomnikiem Historii. 

Kujawy – najważniejsze muzea

Nie należy też zapominać o muzeach. Jednym z ciekawszych jest zlokalizowane w Toruniu Muzeum Etnograficzne. Obejrzeć w nim można wystawę związaną z kujawską kulturą ludową. Warto też zajrzeć do parków etnograficznych należących do muzeum. 

Zawitać trzeba też do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Zobaczyć tam można przyrządy rybołówcze czy narzędzia gospodarcze z przełomu XIX i XX wieku. Regionalne eksponaty podziwiać można dodatkowo w bydgoskim Muzeum Okręgowym. 

Co Kujawy oferują osobom aktywnym?

Są oczywiście osoby, które swój wolny czas lubią spędzać w sposób aktywny. Na Kujawach jest to możliwe. Nie trzeba się przy tym ograniczać jedynie do długich spacerów. Do dyspozycji jest sporo szlaków rowerowych. Jeden z nich biegnie wokół Gopła – to kilkadziesiąt kilometrów malowniczo położonej trasy. 

Jezioro Gopło ma sporo do zaoferowania także dla miłośników sportów wodnych. Funkcjonują tam wypożyczalnie sprzętu wodnego np. nart wodnych. Alternatywą są mniejsze jeziora – Pakoskie, Żnińskie Małe i Żnińskie Duże. Baza Piechcin to z kolei gratka dla fanów sportów ekstremalnych np. nurkowania. Oczywiście ubezpieczenie turystyczne to w tym przypadku podstawa. 

Toruń i słynne pierniki

Toruń to miasto, które chyba wszystkim kojarzy się z piernikami. Rzeczywiście te przysmaki są tam pieczone od niemal 700 lat. Działa tam do dzisiaj wiele piekarni, które zajmują się produkcją pierników. Dodatkowo odwiedzić warto Muzeum Toruńskiego Piernika, które jest filią Muzeum Okręgowego w Toruniu. 

Najważniejsze informacje:

  • Kujawy to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Odwiedzić warto m.in. wieżę Popiela w Kruszwicy, tężnie solankowe w Ciechocinku czy Toruń. Dla fanów aktywnego spędzania czasu dobrym miejscem na wakacje są tereny położone nad jeziorem Gopło.
  • Kujawy to kraina historyczna znajdująca się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i częściowo województwa wielkopolskiego. Największym miastem w regionie jest Toruń.
  • Kujawskie jeziora pod wieloma względami konkurować mogą z jeziorami mazurskimi. Jest ich mniej, ale są równie malowniczo i dodatkowo mniej oblegane przez turystów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie znajdują się Kujawy?
Kujawy znajdują się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Obejmują także północną część województwa wielkopolskiego.
Które miasta leżą na Kujawach?
Największym miastem w regionie jest Toruń. Poza tym odwiedzić można Włocławek, Ciechocinek, Bydgoszcz czy Inowrocław.
Z czego słyną Kujawy?
Kujawy to malowniczy region Polski - jest tam sporo pól, łąk i jezior. Odwiedzić warto na pewno słynący z pierników Toruń.