Pojezierze Brodnickie
Przewodnik dla turystów

Pojezierze Brodnickie – co zobaczyć? Jakie atrakcje turystyczne są w okolicy?

Pojezierze Brodnickie znajduje się w zachodniej części Warmii i Mazur, w okolicach rzek Lutryna, Osa i Drwęca. Jego nazwa pochodzi od miasta Brodnica. W tym regionie nie ma dużej liczby turystów. Pojezierze Brodnickie to miejsce wciąż dość dziewicze, ale idealne dla odpoczynku np. dla osób kochających jeziora.

Co zobaczyć na Pojezierzu Brodnickim?

Największym miastem Pojezierza Brodnickiego jest oczywiście Brodnica, której zawdzięcza zresztą swoją nazwę. Dzisiaj jest to ośrodek turystyczny i świetna baza wypadowa w rejon jezior brodnickich. Miejscowość znajduje się zaledwie 60 km do Torunia. To sprawia, że Pojezierze Brodnickie jest naprawdę warte odwiedzenia.

Brodnica słynie z XIII i XIV-wiecznego układu urbanistycznego z charakterystycznym trójkątnym rynkiem. To pozostałość starego placu targowego. Dodatkowo zobaczyć tam można:

 • kościół farny św. Katarzyny ufundowany przez Krzyżaków (XIV wiek),
 • ruiny zamku krzyżackiego z XIV wieku z wieżą o wysokości 56 m,
 • pałac Anny Wazówny wybudowany na przedzamczu zamku krzyżackiego,
 • Bramę Chełmińską (Kamienną) z XIV wieku, 
 • wieżę Bramy Mazurskiej,
 • wieżę ratuszową.

Pojezierze Brodnickie – atrakcje i trasy turystyczne

Pojezierze Brodnickie to ciekawe tereny przyrodnicze. Utworzony tam został Brodnicki Park Krajobrazowy. Jego siedziba znajduje się w miejscowości Grzmiąca. Park ten zwiedzać można szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Oczywiście wcześniej warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Na terenie parku są też zabytki kultury materialnej. Wymienić tutaj warto ruiny wczesnośredniowiecznej twierdzy nad jeziorem Strażym, a także budownictwo sakralne, zabudowę wiejską z wieku XVIII i XIX, pałace oraz dwory. Pojezierze Brodnickie pod tym względem prezentuje się bardzo ciekawie.

Jakie jeziora wchodzą w skład Pojezierza Brodnickiego?

Pojezierze Brodnickie nazywane jest krainą 100 jezior. Dla najcenniejszych obszarów utworzono Brodnicki Park Krajobrazowy. Obejmuje on 40 akwenów i spore tereny leśne. 

Najważniejsze jeziora Pojezierza Brodnickiego to:

 • Jezioro Bachotek – oddalone od Brodnicy o 6 km. Zwane jest perłą Pojezierza Brodnickiego. Znajdują się tam tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo. W środkowej części jeziora znajduje się wyspa ze śladami średniowiecznej warowni. 
 • Jezioro Ciche – zlokalizowane na północ od Brodnicy. Jest oazą ciszy i spokoju. Panują tam idealne warunki do uprawiania turystyki wodnej. Można np. udać się kajakiem do Jeziora Zbiczno. Wokół  nie brakuje ścieżek spacerowych. 
 • Jezioro Niskie Brodno – położone jest w granicach Brodnicy. Dlatego jest dobrze zagospodarowane. Cieszy się dużą popularnością wśród wędkarzy.
 • Jezioro Wielkie Partęczyny – największe jezioro Pojezierza Brodnickiego. Jest tam sporo szlaków pieszych i rowerowych. W akwenie występuje duża liczba ryb. Jest też kilka wysp. Na największej znajduje się rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie. Chroni on obuwika pospolitego. Nieoficjalnie wyspa nazywana jest Wielką Syberią. Na jeziorze nie można poruszać się łodziami motorowymi. To część Międzynarodowego Spływu Kajakowego “Pojezierzem Brodnickim-Drwęcą-Wisłą”.
 • Jezioro Zbiczno – bardzo urokliwe jezioro z ciekawą linią brzegową. Łączy się z jeziorami Ciche i Straże. Można nim dopłynąć do Bachotka.

Pojezierze Brodnickie- noclegi, domki i pola namiotowe

Niestety wciąż Pojezierze Brodnickie to region dość słabo zagospodarowany turystycznie. Znajduje się tam więc stosunkowo niewiele obiektów wypoczynkowych. Nad największymi jeziorami są jednak kwatery prywatne i niewielkie ośrodki, w których można wynająć pokój na kilka dni.

Pojezierze Brodnickie – mapa turystyczna

Pojezierze Brodnickie znajduje się w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Granice tego regionu wytyczają rzeka Lutryna na zachodzie, rzeka Drwęca na południu i wschodzie oraz Osa i Gać na północy. Nazwa pojezierza pochodzi od nazwy miasta Brodnica. Historycznie jest to region ziemi michałowskiej.

Najważniejsze informacje:

 • Pojezierze Brodnickie znajduje się w okolicach rzek Lutryna, Osa i Drwęca, w zachodniej części Warmii i Mazur. Największą miejscowością w regionie jest Brodnica.

 • Brodnica słynie z unikalnego, bo trójkątnego rynku. Jest on pozostałością po starym, długim targu. W mieście zwiedzić można też pozostałości po zamku krzyżackim z XIV wieku czy stare spichlerze.

 • Na Pojezierzu Brodnickim jest ponad 100 jezior. Najważniejsze z nich są jeziora Bachotek, Ciche, Wielkie Partęczyny i Zbiczno.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto zobaczyć na Pojezierzu Brodnickim?
Pojezierze Brodnickie to przede wszystkim malowniczo położone jeziora. Jest ich tam ponad 100. Największym miastem regionu jest Brodnica, która słynie z trójkątnego rynku.
Ile jezior ma Pojezierze Brodnickie?
Jest ich ponad 100. Dlatego Pojezierze Brodnickie jest nazywane krainą 100 jezior. Największe z nich to Bachotek, Jezioro Ciche czy Wielkie Partęczyny.
Czy Brodnica jest na Mazurach?
Brodnica to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim.