Przewodnik dla turystów Chorwacja
Kraje

Chorwacja

Chorwacja to lubiany kierunek przez turystów z Polski. Jest tam ciekawa przyroda, piękne zabytki i malownicze plaże. Trudno o lepsze miejsce na wakacyjną podróż. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Od czego zacząć?

Chorwacja – atrakcje turystyczne

Chorwacja to miejsce, w którym warto spędzić nawet kilkanaście dni.

 1. Dubrownik – Perła Adriatyku słynąca z urokliwej starówki. To tam kręcono “Grę o tron”. Miasto otaczają mury obronne. Zwiedzić warto Pałac Rektorów, Katedrę Wniebowstąpienia NMP i stary port. Piękny jest widok na miasto ze wzgórza Srd czy wyspy Lokrum. 
 2. Split – drugie największe miasto Chorwacji słynące z Pałacu Dioklecjana. Warto zobaczyć również katedrę św. Dujmy i Perystyl. 
 3. Plitwickie Jeziora – zachwycający dech w piersiach kompleks jezior, wodospadów i kaskad otoczonych przez wzgórza. Najwyższy wodospad ma 78 metrów wysokości.
 4. Hvar – chorwacka wyspa słynąca z rajskich plaż i pól lawendy. Najważniejsze miasta to Hvar i Stary Grad.
 5. Zadar – miasto w północnej Dalmacji z kościołem św. Donata, katedrą św. Anastazji czy Placem Pięciu Studni.
 6. Pula – duże miasto w Istrii na północy kraju. Znajduje się tam amfiteatr z czasów rzymskich czy świątynia Augusta, a także łuk Sergiusza.
 7. Park Narodowy Krka – obejmuje przełom rzek Krka i Cikola. Znajduje się na północ od Sibenika. Są tam wysokie wodospady i jeziora. Dużą atrakcją jest wyspa Visovac z franciszkańskim klasztorem.
 8. Rovinj – chorwacka miejscowość rybacka urzekająca piękną architekturą. Odwiedzić trzeba na pewno katedrę św. Eufemii.
 9. Korcula – wyspa niedaleko Hvaru. To podobno tam urodził się Marco Polo
 10. Trogir – miejscowość niedaleko Splitu z doskonale zachowaną architekturą. Jej korzenie sięgają roku 380 p.n.e. Starówka wpisana jest na listę UNESCO. Dodatkowo zwiedzić trzeba katedrę św. Wawrzyńca, twierdzę Kamerlengo czy pałac Cipiko.
 11. Zagrzeb – stolica kraju. Najważniejsze jej miejsca to katedra Wniebowzięcia NMP, plac Trg bana Jelacica, Muzeum Sztuki Naiwnej i cerkiew św. Marka. 
 12. Sibenik – miasto położone przy ujściu rzeki Krka do Adriatyku. Położone jest na wzgórzu. Słynie ze starówki wpisanej na listę UNESCO, katedry św. Jakuba czy twierdzy św. Michała. 
 13. Park Narodowy Mljet – w zachodniej części wyspy Mljet. Obejmuje dwa słone jeziora połączone kanałem i małą wyspę św. Marii z opactwem benedyktynów. 
 14. Ston – małe miasteczko na półwyspie Peljesac słynie z długich murów obronnych. 
 15.  Park Narodowy Paklenica – w górach Welebit w Dalmacji. Obejmuje kaniony Mala i Velika Paklenica. Najwyższy szczyt to Vaganski vrh – 1757 m n.p.m. 

Chorwacja – czego warto spróbować?

Chorwacka kuchnia to w dużej mierze gęste zupy, gulasze, ryby oraz owoce morza. Spróbować trzeba:

 • grillowanej dorady,
 • gulaszu fasolowego,
 • gęstej zupy warzywnej manestra,
 • burka z ciasta filo, mięsa, szpinaku i białego sera,
 • mięsnych paluchów z grilla cevapcici.

Jeśli mowa o deserach to Chorwaci jedzą baklawę i kremsnity. Wyśmienite jest lokalne wino np. Posip czy Grasevina.

Chorwacja – przygotowanie do podróży

Chorwacka wcale nie leży daleko od Polski. Jednocześnie jest tam zazwyczaj słonecznie i pogodnie. Najlepsza pora na wakacyjny wyjazd to okres od czerwca do sierpnia. Temperatury przekraczają tam wówczas 30 stopni Celsjusza. Chłodniej jest w kwietniu, maju, wrześniu i październiku. To najlepszy czas na spokojne zwiedzanie. 

Polscy turyści do przekroczenia granicy z Chorwacją potrzebują dowodu osobistego lub paszportu. Chorwacja nie należy do strefy Schengen, a więc na granicy czeka kontrola. Z przewodnika dla kierowców w Chorwacji dowiedzieć się można, że osoby zmotoryzowane muszą mieć przy sobie także prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny. 

Chorwacja – ubezpieczenie turystyczne

Turyści z Polski w Chorwacji skorzystać mogą z karty EKUZ. Warto ją mieć przy sobie, ale i tak nie należy rezygnować z zakupu ubezpieczenia turystycznego. W końcu każdego podczas urlopu spotkać może niezbyt miła niespodzianka. Dobra polisa musi obejmować np. NNW, assistance, transport medyczny czy ubezpieczenie bagażu

Najważniejsze informacje:

 • Latem temperatury w Chorwacji przekraczają 30 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej (20-25 stopni Celsjusza) jest tam w kwietniu, maju, wrześniu i październiku.
 • Polscy turyści do przekroczenia granicy z Chorwacją potrzebują paszportu lub dowodu osobistego. Kierowcy muszą mieć ze sobą także polisę OC, prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu.
 • Chorwacja to raj dla turystów. Dubrownik, Split, Plitwickie Jeziora czy Park Narodowy Krka to tylko niektóre z miejsc, które warto tam odwiedzić.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kiedy najlepiej jechać do Chorwacji?
Chorwacja cieszy się dużą popularnością latem - to najlepsza pora na wyjazd dla miłośników plażowania. Nieco chłodniej jest tam wiosną i jesienią. Temperatura 20-25 stopni Celsjusza jest idealna na zwiedzanie.
Na co trzeba uważać w Chorwacji?
Chorwacja to kraj dość bezpieczny. Jednak trzeba tam uważać na kieszonkowców - jak zresztą wszędzie.
Jakie są największe atrakcje Chorwacji?
Chorwacja ma turystom sporo do zaoferowania. Warto zwiedzić duże miasta np. Dubrownik czy Split. Zachwycają Park Narodowy Krka, Plitwickie Jeziora czy Park Narodowy Mljet.