Przewodnik dla turystów Irlandia
Kraje

Irlandia

Irlandia to kraj średniowiecznych zamków, pięknej przyrody oraz whiskey. To stamtąd pochodzi słynne na całym świecie piwo Guinness. Co warto zobaczyć w Irlandii? Czego koniecznie trzeba spróbować? Jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Irlandia – największe atrakcje turystyczne

Jakie są największe atrakcje turystyczne Irlandii?

 1. Klify Moheru – ciągną się na dystansie 14 km i mają wysokość do 214 m. Znajdują się nad Atlantykiem i są jedną z bardziej znanych atrakcji Irlandii. 
 2. Skelling Michael – wpisana na listę UNESCO skalista wyspa z kompleksem klasztornym z VIII wieku. 
 3. Park Narodowy Killarney – góry, lasy, wodospady, jeziora i mokradła w jednym, a przy okazji także zabytki historyczne np. Zamek Ross z XV wieku czy wiktoriańska posiadłość Muckross House. 
 4. Katedra św. Patryka w Dublinie – największa i najważniejsza katedra w kraju, która liczy kilkaset lat. Powstać miała w miejscu, w którym św. Patryk udzielał chrztu.
 5. Rock of Cashel – średniowieczne budowle w miejscowości Cashel  na południu Irlandii. Jest to m.in. najstarszy kościół w kraju czy kaplica Cormaca. 
 6. Ring of Kerry – trasa licząca 180 km i wiodąca wokół półwyspu Iveragh. Podziwiać tam można irlandzką przyrodę. 
 7. Grobla Olbrzyma – ciekawa formacja geologiczna, która składa się z 40 mln bazaltowych słupów. To jedyne miejsce w Irlandii Północnej wpisane na listę UNESCO. 
 8. Galway – miasto w zachodniej części kraju słynące z zakorzenionej tam kultury celtyckiej. Zwiedzić warto kolegiatę św. Mikołaja i Hiszpański Łuk z XVI wieku. 
 9. Newgrange – gór korytarzowy znany z naturalnego oświetlenia w okresie przesilenia zimowego. Powstał około 3200 lat p.n.e. Jest starszy niż piramidy w Gizie.

Irlandia – z czego słynie lokalna kuchnia?

Będąc w Irlandii koniecznie trzeba odwiedzić lokalny pub. Spróbować należy whiskey i piwa Guinness. Najwięcej lokali jest w Dublinie, Cork czy Kerry. 

Dla Irlandczyków najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, które bywa bardzo obfite. Wygląda podobnie do śniadania brytyjskiego. Je się tam bekon, jajka, kiełbaski, czarny pudding, chleb sodowy czy fasolkę w sosie pomidorowym. Dość popularne są poza tym owsianki. 

Irlandię i Wielką Brytanię łączy poza tym fish and chips – ryba w cieście oraz frytki skropione octem. Irlandczycy kochają gulasze z baraniny i wołowiny. Popularny deser to słodki chlebek z bakaliami barmbrack.

Irlandia – ubezpieczenie turystyczne

W Irlandii pomoc medyczna na ogół jest płatna. Za darmo skorzystać można jedynie z zupełnie podstawowych usług. Dlatego warto zabrać ze sobą kartę EKUZ w Irlandii. Z drugiej strony nawet jej posiadacze nie mogą liczyć na bezpłatny transport medyczny do kraju. Z tego powodu wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego w tym przypadku podstawa. Warto je zresztą rozbudować np. o OC prywatne czy ubezpieczenie bagażu.

Irlandia – przygotowanie do wyjazdu 

Pogoda w Irlandii zazwyczaj nie rozpieszcza. Przez większą część roku jest raczej chłodno i sporo pada.  Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, ale wtedy jest też najwięcej dni deszczowych. Irlandia pod tym względem dla turystów nie jest łaskawa.

 Turyści muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Na miejscu warto rozważyć wynajem samochodu. Wtedy potrzebne jest także prawo jazdy. Przyda się też ubezpieczenie auta, dowód rejestracyjny i potwierdzenie opłacenia podatku drogowego. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców  w Irlandii.

Najważniejsze informacje:

 • Turyści z Polski do przekroczenia granicy z Irlandią potrzebują jedynie dowodu osobistego lub paszportu. Przydaje się karta EKUZ. Kierowcy powinni też ze sobą zabrać prawo jazdy.
 • Pogoda w Irlandii jest deszczowa przez cały rok. Temperatury także nie rozpieszczają. Najcieplej jest latem, ale wtedy również najczęściej pada deszcz.
 • Irlandia to miejsce, które zachwyca zarówno piękną przyrodą, jak i okazałymi zabytkami. Na pewno trzeba zwiedzić Dublin z Katedrą św. Patryka, Rock of Cashel czy Newgrange.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Irlandii jest drogo?
Okazuje się, że Irlandia to jeden z najdroższych krajów w całej Europie. Ceny są tam znacznie wyższe niż w Polsce.
Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie, aby wjechać na teren Irlandii?
W przypadku Polaków jest to paszport lub dowód osobisty. Warto też zabrać ze sobą kartę EKUZ, a kierowcy powinni pamiętać o prawie jazdy, gdy mają zamiar na miejscu wynająć samochód.
Co warto zobaczyć w Irlandii?
Irlandia to kraj deszczowy i chłodny, ale jednocześnie bardzo piękny. Dublin, Park Narodowy Killarney, Rock of Cashel czy Newgrange to tylko niektóre z miejsc, które warto tam zobaczyć.