Przewodnik dla turystów Malta
Kraje

Malta

Malta to kraj, który przyciąga turystów słoneczną pogodą, smaczną kuchnią i ciekawą kulturą. Znajduje się w basenie Morza Śródziemnego. Jak przygotować się do takiej podróży? O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem?

Malta – najważniejsze atrakcje turystyczne

Malta mimo niewielkiej powierzchni kryje wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

 1. Konkatedra św. Jana w Valletcie – budowla z wieku XVI, która zachwyca bogatymi zdobieniami i barokowym wnętrzem.
 2. Mdina – miasto w centrum Malty, które dawniej było jej stolicą. Dzisiaj przyciąga zabytkami i pięknym położeniem na wzgórzu. 
 3. Golden Bay – piaszczysta plaża otoczona przez wody zatoki. Wchodzi w skład Parku Narodowego Il-Majjistral Nature&History.
 4. Megalityczne świątynie w Hagar Qim i Mnajdra – kompleksy archeologiczne na południu kraju datowane na lata 3600-3200 p.n.e. Wpisane są na listę UNESCO. 
 5. Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych w Valletcie – o bardzo bogatych zbiorach.
 6. Katedra św. Pawła w Mdinie – zniszczona przez trzęsienie ziemi i odbudowana na przełomie wieku XVII i XVIII. Budynek wzniesiono w stylu barokowym.
 7. Tarxien – stanowisko archeologiczne niedaleko stolicy kraju. Obejmuje wpisane na listę UNESCO świątynie megalityczne z okresu neolitu i  epoki brązu. Najstarsza datowana jest na 3500 lat p.n.e. 
 8. Ghar Dalam – jaskinia krasowa głęboka na 144 m.
 9. Ogrody botaniczne San Anton – przy pałacu San Anton w Attard. To ogrody z XVII wieku z fontanną i stawem.

Jeśli mowa o maltańskiej kuchni to jest ona dość różnorodna. Z drugiej strony nie ma wielu charakterystycznych potraw. Spróbować trzeba ciastka z różnego rodzaju nadzieniem pastizzi czy maltańskiego pieczywa hobz. Malta pod tym względem generalnie nie rozpieszcza.

Malta – przygotowanie do podróży

Miłośnicy plażowania na Maltę wybrać się powinni w okresie od maja do października. Nie trzeba się wtedy martwić o dobrą pogodę. Z drugiej strony Malta przyciąga turystów o każdej porze roku.

Jakie dokumenty należy przygotować? Malta jest członkiem Unii Europejskiej, a więc turyści z Polski muszą mieć przy sobie jedynie paszport. Według przewodnika dla kierowców na Malcie osoby zmotoryzowane dodatkowo powinny ze sobą zabrać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ważną polisę OC.

Malta – ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ na Malcie może się przydać. Pozwala na korzystanie na wyspie z usług medycznych na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli Malty. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z ubezpieczenia turystycznego. Są bowiem takie sytuacje, gdy trzeba udać się po pomoc do gabinetu prywatnego. Co więcej, polisę dobrze jest rozbudować np. o NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

 • Polacy podróżujący na Maltę przy sobie muszą mieć jedynie dowód osobisty lub paszport. Kierowcy powinni też pamiętać o prawie jazdy, polisie OC i dowodzie rejestracyjnym.
 • W okresie od maja do października na Malcie panują świetne warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych.
 • Konkatedra św. Jana, Pałac Parisio i Hagar Qim to najważniejsze zabytki na Malcie. Błękitna Grota i Klify Dingli to z kolei najciekawsze miejsca przyrodnicze.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy potrzebny jest paszport na Maltę?
Malta jest członkiem Unii Europejskiej, a więc turyści z Polski do przekroczenia granicy potrzebują jedynie dowodu osobistego.
Ile czasu leci się na Maltę?
Malta to kraj położony w basenie Morza Śródziemnego. Lot z Polski trwa tam mniej niż 3 godziny.
Czy na Malcie jest drogo?
Malta nie jest krajem najtańszym do życia, co wynika poniekąd z jego położenia. Na niewielkich wyspach niewiele się produkuje, a więc wiele rzeczy trzeba importować.