Przewodnik dla turystów Maroko
Kraje

Maroko

Maroko to afrykański kraj, który wielu osobom kojarzy się z popularnym filmem “Casablanca”. Jednak kręcono go nie w tym marokańskim mieście, ale w studio filmowym. Maroko to na pewno miejsce, które warto odwiedzić. Jak przygotować się do takiej podróży?

Maroko – atrakcje turystyczne

Maroko to kraj wyjątkowy, który turystom naprawdę wiele do zaoferowania.

 1. Wodospad Ouzoud – ma 110 metrów wysokości i znajduje się 150 km od Marrakeszu. Jego wody wpływają do rzeki Wadi al-Abid. 
 2. Marrakesz – duże miasto u podnóża gór Atlas. Powstało w wieku XI  zachwyca do dzisiaj. Zobaczyć należy plac Djamma el-Fana, który w roku 2001 trafił na listę UNESCO. W Marrakeszu są też dwa meczety z XII wieku. 
 3. Fez – miasto w północnej części kraju założone w wieku VII. Otaczają go mury obronne z bramą Bab Bu Dżelud. Zwiedzić należy meczety Andaluzyjski i Al-Karawijjin oraz medresy. Zachwyca także garbarnia Chouarasa.
 4. Ajt Bin Haddu – ufortyfikowana osada położona 30 km od miejscowości Wrzazat.  Wpisana jest na listę UNESCO. Kręcono tam wiele popularnych filmów i seriali np. “Grę o tron” czy “Gladiatora”. 
 5. Chefchaouen – niewielkie miasteczko na północy kraju, które budynki są pomalowane na  błękitny kolor.
 6. Casablanca –  miasto z białym meczetem Hasana II, którego minaret liczy 210 metrów wysokości. Okazale prezentuje się też katedra Sacre Coeur z jasnymi murami. 
 7. Góry Atlas – pasmo górskie rozciągające się na terenie Maroka, Algierii oraz Tunezji. Najwyższy szczyt to Dżabal Tubkal – 4167 m n.p.m. 
 8. Irk asz-Szabbi – piaszczysta pustynia będąca częścią Sahary. Jej elementem charakterystycznym są wysokie na 150 metrów wydmy.  
 9. Mauzoleum Mohammeda V w Rabacie – miejsce spoczynku sułtana i jego synów. 
 10. As-Suwajra – miasto nad Oceanem Atlantyckim, dawniej duży ośrodek handlowy. 
 11. Tanger – miasto portowe nad Cieśniną Gibraltarską. Początkowo była to berberyjska osada. W XX wieku stało się mekka artystów. Mieszkali tam np. członkowie słynnego zespołu The Rolling Stones. 

Maroko – najważniejsze informacje dla turystów

Maroko znajduje się w północno-zachodniej Afryce nad Atlantykiem i Morzem Śródziemnym. Od Europy kraj ten oddziela Cieśnina Gibraltarska. 

Do Maroka z Polski dostać się można samolotem. Lot trwa około 5 godzin. Wycieczka samochodem jest większym wyzwaniem (przewodnik dla kierowców w Maroku). Trasa przebiega bowiem przez Niemcy, Francję i Hiszpanię. Potem trzeba pokonać przeprawę promową z hiszpańskiego miasta Algeciras do Tanger Med w Maroku. 

W Maroku nawet zimą temperatura nie spada poniżej 17 stopni Celsjusza. Najcieplej jest w lecie. Wyjątkiem są tutaj Góry Atlas.

Osoby, które chcą się udać do Maroka muszą mieć przy sobie ważny paszport. Wyjazd na okres krótszy niż 90 dni nie wymaga wyrabiania wizy. Trzeba mieć natomiast przy sobie bilet powrotny i odpowiednie środki pieniężne. 

Niestety są na terenie Maroka obszary dość niebezpieczne. MSZ ogranicza wyjazdy na tereny przygraniczne z Algierią. Na południe od Maroka znajduje się Sahara Zachodnia. To teren zajęty przez Maroko, ale nieuregulowany statusem prawnym. Jest w dużej mierze zaminowany.  Należy ostrożnie podejść do samotnych podróży po kraju. Zdarzają się bowiem porwania. Trzeba poza tym uważać na kradzieże.

Maroko – ubezpieczenie turystyczne

Przed wyjazdem do Maroka nie trzeba się na nic szczepić. Jednak warto to rozważyć. Przydać się może szczepienie na żółtaczkę pokarmową, błonicę, tężec, polio i dur brzuszny. 

Maroko nie należy do UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Przed podróżą należy więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje np. NNW, assistance, OC prywatne czy ubezpieczenie bagażu

Sekrety marokańskiej kuchni

Marokańska kuchnia jest dla Polaków dość egzotyczna, ale i zachwycająca. Oto najpopularniejsze potrawy w Maroku:

 • tadżin – potrawka z mięsa oraz warzyw, danie narodowe tego kraju,
 • pastilla – mięso mielone z kurczaka połączone z jajkiem, cebulą, migdałami, podawane w cieście, posypywane cynamonem oraz cukrem pudrem,
 • kuskus z warzywami.

Najważniejsze informacje:

 • Maroko to kraj afrykański, którego do Europy oddziela Cieśnina Gibraltarska. Dostać się tam można samolotem lub samochodem.
 • W Maroku koniecznie odwiedzić trzeba takie miasta jak Marrakesz, Fez, Casablanca czy Szafszawan. Warte zobaczenia są Góry Atlas czy piaszczysta pustynia Irk asz-Szabbi.
 • Do przekroczenia granicy z Marokiem potrzebny jest ważny paszport i bilet powrotny. Wiza przy pobytach krótszych niż 90 dni nie jest wymagana.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Maroku jest drogo?
Zazwyczaj ceny w Maroko są podobne lub nieco niższe niż w Polsce.
W jakim języku mówi się w Maroku?
W Maroku obowiązują dwa języki oficjalne - arabski i tamazight. Jednak w praktyce większość osób porozumiewa się po francusku. Sporo osób zna język hiszpański.
Czy warto jechać na wczasy do Maroka?
Maroko to świetne miejsce na wakacyjny wyjazd. Jest tam ciepłe morze, ładne plaże i wysokie temperatury. Odwiedzić warto duże miasta - Casablancę, Marrakesz czy Fez. Zahaczyć można też o Góry Atlas.