Przewodnik dla turystów Rwanda
Kraje

Rwanda

Rwanda wielu osobom wciąż kojarzy się z tragicznym ludobójstwem. Niemal 30 lat temu zamordowano tam setki tysięcy członków plemienia Tutsi. Dzisiaj na szczęście jest to państwo o wiele bardziej stabilne politycznie. Cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów.

Rwanda – jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Sprawa w tym przypadku jest prosta. Ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe dla osób przebywających na terytorium Rwandy. Zakup polisy przed wyjazdem jest koniecznością. Warto zdecydować się przy tym na nieco wyższą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia

W Rwandzie stan opieki medycznej jest dość kiepski, a dostęp do pomocy lekarskiej mocno ograniczony. Sporym problemem jest dostępność leków. Na dobrej jakości świadczenia można liczyć tylko w prywatnych klinikach w stolicy kraju. Czasem konieczny jest transport medyczny do RPA lub Kenii

Standardowa polisa obejmuje zazwyczaj również ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie sportowe czy ubezpieczenie assistance podróżne. Przydać się też może ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie OC prywatne. EKUZ w Rwandzie nie obowiązuje, gdyż jest to kraj afrykański, który nie należy do Unii Europejskiej.

Jak przygotować się do podróży do Rwandy?

Rwanda to miejsce ciekawe dla turystów, ale do takiej podróży trzeba się w odpowiedni sposób przygotować.

Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport  ważny przez co najmniej 6 miesięcy i wiza turystyczna. Na szczęście z uzyskaniem wizy nie ma większych problemów. Można się tym zająć np. na głównych przejściach granicznych czy wyrobić ją online. Jest ważna przez 30 dni i kosztuje 50 dolarów. Turyści, którzy chcą dodatkowo odwiedzić kraje sąsiednie np. Kenię czy Ugandę, wyrobić mogą wizę Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej, która jest ważna 90 dni. 

W Rwandzie panuje klimat podrównikowy wilgotny w łagodnej, górskiej odmianie. W porze suchej (czerwiec-sierpień) jest tam około 20 stopni Celsjusza. W pozostałych miesiącach panuje pora deszczowa i opadów jest całkiem sporo. 

Podróż do Rwandy nie jest prosta. Z Polski nie ma co liczyć na bezpośrednie loty. Konieczna jest przesiadka np. z Amsterdamie, Londynie czy Brukseli. Nie zaleca się przekraczania granic lądowych z DRK czy Burundi, bo sytuacja polityczna w tych krajach jest niestabilna. Do Rwandy wjechać można natomiast z Ugandy czy Tanzanii. 

Po kraju podróżować można samochodem. Większość dróg jest w dobrym stanie. Pomocny może być tutaj przewodnik dla kierowców w Rwandzie

Przed udaniem się w podróż trzeba wykonać zalecane szczepienia. Nie trzeba posiadać żółtej książeczki, która potwierdza szczepienie przeciw żółtej febrze. Jednak jest to choroba, która w Rwandzie występuje i trzeba  tym pamiętać. Podobnie jest z malarią czy zapaleniem opon mózgowych. Dobrze jest też przygotować w Polsce kompletną apteczkę podróżną.

W Rwandzie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Zgłosić się więc można w razie problemów do przedstawicielstwa innego kraju UE.

Rwanda – najważniejsze atrakcje

W Rwandzie jest całkiem sporo ciekawych miejsc do zobaczenia:

  1. Kigali – to stolica kraju, która zachwyca czystością. Jest tam sporo drapaczy chmur, które kontrastują z lokalnymi targowiskami. Odwiedzić trzeba m.in. Centrum Pamięci o Ludobójstwie czy Pałac Prezydencki.
  2. Gisenyi – miasto położone nad jeziorem Kiwu. To lokalny kurort. Pod jeziorem znajdują się słynne złoża metanu.
  3. Nyanza – dawna stolica Królestwa Rwandy. Są tam pałace królewskie – słomiany i murowany.
  4. Park Narodowy Wulkanów – na granicy z DRK. Obejmuje pięć wulkanów w paśmie gór Wirunga. W lasach nieopodal żyją goryle górskie zagrożone wyginięciem. Park zwiedzać można razem ze strażnikami po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia. Terminy trzeba rezerwować kilka miesięcy wcześniej.  
  5. Park Narodowy Akagera – znajduje się na granicy z Tanzanią i zajmuje niemal 1200 km2 powierzchni. Obserwować tam można dziko żyjące żyrafy, zebrym słonie czy hipopotamy.

Najważniejsze informacje:

  • Rwanda to afrykański kraj sąsiadujący z Tanzanią, Ugandą, Burundi i DRK.
  • Rwandę najlepiej odwiedzić w porze suchej, która trwa od czerwca do sierpnia. W pozostałych miesiącach jest tam pora deszczowa.
  • Aby wyjechać do Rwandy potrzebny jest paszport i wiza turystyczna, którą można wyrobić przez internet lub np. na lotnisku w Kigali. Jej koszt to 50 dolarów.
  • Parki Narodowe Wulkanów i Akagera, oraz jezioro Kiwu to największe atrakcje turystyczne Rwandy.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Rwandzie jest bezpiecznie?
Rwanda wielu osobom kojarzy się z ludobójstwem, które miało miejsce niemal 30 lat temu. Dzisiaj jest to jednak kraj bezpieczny. Uważać trzeba jedynie na kieszonkowców.
Z czego słynie Rwanda?
Odwiedzić trzeba przede wszystkim stolicę kraju - Kigali z Muzeum Ludobójstwa, a także Parki Narodowe Wulkanów i Akagera.
Czy Rwanda jest bogata?
Rwanda to wciąż jedno z najbiedniejszych państw na świecie. W roku 2021 pod względem PKB na jednego mieszkańca znalazła się na 176 pozycji.