Przewodnik dla turystów USA
Kraje

USA – Stany Zjednoczone

USA to kraj doskonale wszystkim znany. Kto nie marzy o podróży po Stanach Zjednoczonych? Nie brakuje tam wyjątkowych miejsc znanych do tej pory głównie z ekranów telewizorów. Podróż do USA jest możliwa, ale trzeba się do niej oczywiście dobrze przygotować.

USA – największe atrakcje turystyczne

USA to kraj ogromny i nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które czekają tam na turystów. 

 1. Nowy Jork – jedno z najsłynniejszych miast świata. Jest tam Statua Wolności, Empire State Building, Central Park itd. To miasto kontrastów, które przytłacza, onieśmiela i zachwyca jednocześnie. 
 2. Waszyngton – stolica Stanów Zjednoczonych z Białym Domem i ogromnym Muzeum Historii Naturalnej. 
 3. Chicago –  nowoczesne miasto nad jeziorem Michigan. Mieszka tam największa w USA Polonia. 
 4. Los Angeles – stolica Hollywood położona nieopodal Pacyfiku. 
 5. Las Vegas – położona na pustyni światowa stolica hazardu.
 6. Yellowstone – najstarszy park narodowy w USA i na całym świecie. Są tam słynne gejzery, gorące źródła i kolorowe jeziora.
 7. Wielki Kanion Kolorado – kanion ukształtowany przez rzekę Kolorado w Arizonie. Ma 450 km długości i sięga 1800 m głębokości. 
 8. Wodospad Niagara – położony na granicy stanu Nowy Jork i kanadyjskiej prowincji Ontario. 
 9. Mount Rushmore – słynna góra w Dakocie Południowej, na której zboczach wykuto twarze prezydentów USA: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna.
 10. Disneyland w Kalifornii – popularny park rozrywki.

USA – jakie dokumenty trzeba przygotować?

Przez wiele lat podróż do USA wiązała się ze żmudną procedurą wizową. Dzisiaj Polska jest członkiem ruchu bezwizowego, co nieco ułatwia sprawę. Osoby, które chcą odwiedzić Stany Zjednoczone służbowo lub turystycznie i taka podróż nie przekracza 90 dni, muszą mieć przy sobie jedynie ważny paszport. Konieczna jest także rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży ESTA. Ostateczna decyzja należy i tak do urzędnika Customs and Border Protection. 

ESTA jest systemem online. Cały proces jest zautomatyzowany i ma na celu sprawdzenie, czy dana osoba ma prawo przebywać na terenie USA i nie stanowi zagrożenia dla organów ścigania. Wypełnienie wniosku zajmuje zaledwie 20 minut. Pobierana jest też opłata w wysokości 21 dolarów. Rejestracja w ESTA ważna jest przez 2 lata lub do chwili utraty ważności paszportu. Dla osób, które na miejscu mają zamiar wynająć auto przygotowany został specjalny przewodnik dla kierowców w USA

USA – ubezpieczenie turystyczne

W Stanach Zjednoczonych nie obowiązuje karta EKUZ. Polisa turystyczna nie jest konieczna, ale podróżowanie bez dobrego ubezpieczenia turystycznego zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. W USA koszty leczenia są bardzo wysokie. Dobrze, gdy polisa obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu, OC prywatne czy assistance.

USA – przygotowanie do wyjazdu

Podróż do USA nie jest tania, ale często jest to przygoda życia. Kiedy udać się do Stanów Zjednoczonych? Klimat tam jest mocno zróżnicowany. Na południu kraju ciepło jest przez cały rok. Dla osób, które lubią chłodniejszy klimat, lepsza jest podróż na północ USA. Niestety na terenie całego kraju występuje wiele groźnych zjawisk naturalnych – tornada, powodzie, huragany, susze i pożary. 

Do Stanów Zjednoczonych dostać się można z Polski bezpośrednio samolotem. Czas lotu to minimum 9 godzin.

Najważniejsze informacje:

 • USA to kraj zróżnicowany kulturowo i geograficznie. Wszystkich atrakcji turystycznych nie sposób wymienić. Kto nie zna Los Angeles, Nowego Jorku, Las Vegas czy Waszyngtonu? Trzeba pamiętać też o Parku Narodowym Yellowstone czy Wielkim Kanionie Kolorado.
 • Polacy do przekroczenia granicy potrzebują jedynie ważnego paszportu. Muszą też wypełnić odpowiedni wniosek w systemie ESTA. Wiza przy pobytach krótszych niż 90 dni nie jest już wymagana.
 • W zasadzie do Stanów Zjednoczonych warto lecieć przez cały rok. Na południu jest zawsze ciepło, wręcz upalnie, a północ jest znacznie chłodniejsza. Niestety USA regularnie nawiedzają susze, pożary, huragany czy tornada.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to znaczy USA?
USA to skrót pochodzący z języka angielskiego od określenia United States of America - Stany Zjednoczone.
Co warto zobaczyć w USA?
Nie sposób wymienić wszystkich miejsc wartych zobaczenia w Stanach Zjednoczonych. Każdy marzy o zwiedzeniu Los Angeles, Nowego Jorku czy Las Vegas. Zachwycająca jest również amerykańska przyroda - Wodospad Niagara, Park Narodowy Yellowstone czy Wielki Kanion Kolorado.
Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy z USA?
Polacy obecnie nie potrzebują wizy - dotyczy to podróży krótszych niż 90 dni. Trzeba natomiast przy sobie mieć paszport i wypełnić wniosek w elektronicznym systemie ESTA.