Gdzie na narty z dziećmi w Polsce?
Narty

Gdzie na narty z dziećmi w Polsce?

Przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego wszyscy miłośnicy zimowych aktywności zaczynają planować swój wypoczynek. Jest to nieco trudniejsze zadanie w przypadku rodzin z dziećmi. Wtedy rodzice muszą bowiem wziąć pod uwagę potrzeby i preferencje swoich pociech. To z kolei wpływa przede wszystkim na wybór odpowiedniego miejsca do spędzenia zimowego urlopu. Na szczęście Polska oferuje pod tym względem naprawdę wiele ciekawych propozycji. W naszym kraju można znaleźć liczne kurorty narciarskie, które zapewnią odpowiednie warunki wszystkim aktywnym rodzinom z dziećmi. Zatem gdzie jechać na narty z dziećmi w Polsce? Jakie kurorty oraz stoki warto brać pod uwagę? Zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Gdzie wybrać się na narty z dziećmi w Polsce?

Przy wyborze miejsca na spędzenie narciarskiego urlopu wraz z dziećmi trzeba odpowiedzieć na dwa istotne pytania. Po pierwsze, czy rodzice zamierzają jeździć wraz z dziećmi, a może wolą powierzyć opiekę nad nimi specjalnemu instruktorowi narciarstwa? Wynajęcie instruktora będzie dobrym wyborem w przypadku dzieci, które dopiero zaczynają jeździć na nartach lub doskonalić swoją technikę. Natomiast w przypadku starszych dzieci lub nastolatków wspólna jazda jest jak najbardziej możliwa.

Drugie pytanie dotyczy umiejętności narciarskich i preferencji rodziców. Czy wystarczy im spokojniejsza jazda wraz z dzieckiem, czy może wolą udać się na bardziej wymagające trasy? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania.

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ odpowiedzi na postawione pytania zasugerują wybór konkretnego miejsca. Jeśli rodzice chcą jeździć razem ze swoim dzieckiem, powinni postawić na łagodne stoki o niewielkim nachyleniu. Natomiast w pozostałych przypadkach idealnym wyborem będą kompleksy obejmujące zarówno łagodne stoki, jak i wymagające trasy. Toteż w naszym artykule znajdą się propozycje z obydwu wspomnianych kategorii.

Najpopularniejsze stoki narciarskie w Polsce

Po wyjaśnieniu tej kwestii można przejść do wskazania konkretnych rekomendacji wyjazdowych. Zaczniemy od serca polskiej turystyki zimowej, czyli Tatr. Tutaj wybór jest bardzo bogaty, dlatego w naszym tekście musimy ograniczyć się do wskazania kilku kurortów. Ciekawą alternatywą będzie np. Kaniówka lub Kotelnica (Bania) Białczańska w Białce Tatrzańskiej. Obydwa te ośrodki zapewniają dogodne warunki do jazdy na nartach. Ponadto w pobliżu znajduje się bardzo bogata baza noclegowa. Jeżeli chodzi o Zakopane i okolice, trzeba wspomnieć o kompleksie narciarskim Harenda. Choć składa się on z kilku wymagających tras, miejscowy park narciarski tworzy idealne warunki dla dzieci. Jeśli ktoś nie chce jechać akurat do Zakopanego, dobrą alternatywą może być pobliskie Małe Ciche. Lokalny ośrodek zimowy jest doskonale przygotowany na przyjęcie nawet tych najmłodszych adeptów narciarstwa.

Co jasne, tatrzańskie kurorty są tylko jednym z możliwych kierunków do wyboru. Na pewno część turystów będzie chciała postawić na mniejsze ośrodki. Takim osobom można z czystym sumieniem polecić Beskid Śląski, a w szczególności Szczyrk oraz Wisłę. Wyciągi narciarskie zlokalizowane na zboczach Skrzycznego (najwyższy szczyt Beskidu) są atrakcyjną alternatywą dla narciarzy na różnym poziomie zaawansowania. Natomiast w Wiśle godny uwagi będzie wyciąg Cieńków wraz z pobliską infrastrukturą dla młodych narciarzy.

Jeśli chodzi o inne kierunki, warto zwrócić uwagę między innymi na kurorty, takie jak:

  • Szklarska Poręba – wyciąg narciarski Szrenica lub Pietkiewiczówka;
  • Rytro – wyciąg Ryterski Raj;
  • Istebna – ośrodek Zagroń.

Jakie ubezpieczenie wybrać na narty z dziećmi w Polsce?

Wybór celu podróży ma na pewno duże znaczenie. Jednak nawet wybór ośrodka o odpowiednim poziomie trudności nie gwarantuje całkowitej ochrony przed wypadkami. Te z kolei mogą bowiem przytrafić się nawet na tych najprostszych trasach. Dlatego najskuteczniejszą formą ochrony przy wyjeździe na narciarski wypoczynek będzie zakup specjalnego ubezpieczenia.

Będzie to ubezpieczenie turystyczne obejmujące uprawianie sportów zimowych. Kiedyś znalezienie takiej polisy nie było łatwe. Natomiast obecnie większość asekuratorów zadbała o to, aby ich ubezpieczenia turystyczne obejmowały także rekreacyjne uprawianie sportu. Taka polisa może więc zapewnić ochronę pod kilkoma ważnymi względami. Wszystko będzie jednak zależeć od wybranego zakresu ochrony.

W przypadku wyjazdu krajowego warto skupić się na: ochronie OC, NNW oraz ewentualnym assistance. Ubezpieczenie zdrowotne ma w tym przypadku mniejsze znaczenie, albowiem w Polsce każdemu dziecku przysługuje państwowa opieka medyczna. Ponadto nawet usługi ratownictwa górskiego są refundowane z budżetu. Dlatego przy zakupie polisy warto skupić się na tych kwestiach, które mogą zapewnić dodatkową pomoc w razie wypadku.

Polisa NNW gwarantuje dodatkowe odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu spowodowany następstwami nieszczęśliwego wypadku. Co jasne, wypadki na stokach narciarskich wpisują się w zakres tego świadczenia. Jednak tylko pod warunkiem, że polisa obejmuje uprawianie sportów zimowych. Z tego względu tak ważna jest dokładna lektura warunków umowy. Jeśli zaś chodzi o OC, ono zapewnia pomoc w pokryciu kosztów naprawy szkód wyrządzonych przypadkowo innym osobom. Takie świadczenie będzie szczególnie ważne w przypadku dzieci, choć i rodzice zyskają dzięki niemu dodatkową ochronę. Natomiast assistance zapewni pomoc informacyjną i organizacyjną w przypadku nagłych problemów. To wszystko sprawia, że opisane świadczenia mają największe znaczenie w kontekście ubezpieczenia na narty z dziećmi. Warto więc zwrócić na nie uwagę w pierwszej kolejności.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty z dziećmi w Polsce?

Standardowa polisa narciarska kosztuje jedynie kilka złotych dziennie. Jednak taka kwota może być wyższa w sytuacji, kiedy ubezpieczenie ma obejmować rodziców wraz z dziećmi. Na jaki wydatek trzeba się więc nastawić?

W przypadku wyjazdu do polskiego kurortu cena polisy nie powinna przekroczyć 80-100 złotych na tydzień. Za taką cenę ochrona powinna obejmować zarówno rodziców, jak i dwójkę dzieci. Rzecz jasna jest to tylko przybliżona wycena polisy. Dokładna wysokość stawki będzie zależeć od kalkulacji asekuratora oraz wybranego zakresu ubezpieczenia.

Najważniejsze informacje:

  • Przy planowaniu narciarskiego wyjazdu wraz z dziećmi rodzice muszą wziąć pod uwagę potrzeby oraz preferencje swoich pociech. Dlatego wybrany ośrodek narciarski powinien dysponować wyciągami i trasami przystosowanymi do potrzeb najmłodszych. Dodatkowym atutem będzie również obecność atrakcji dla dzieci.
  • Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Polsce mieszczą się na Podhalu. W Zakopanem oraz jego okolicach można odnaleźć całe mnóstwo kurortów gwarantujących dobrą zabawę całej rodzinie. Wystarczy choćby wspomnieć tutaj o: Kotelnicy Białczańskiej, Gubałówce i Polanie Szymoszkowej.
  • Z drugiej strony nie tylko Podhale oferuje dogodne warunki do jazdy na nartach z dziećmi. Jeśli ktoś nie chce jeździć na nartach w towarzystwie tłumu turystów, dobrym wyborem będą kurorty zlokalizowane w innych częściach Polski. Alternatywą może być np. Beskid Śląski lub okolice Muszyny.
  • Aby wyjazd narciarski z dziećmi był bezpieczny, rodzice powinni pamiętać o zakupie polisy narciarskiej. Takie ubezpieczenie może chronić zarówno dorosłych, jak i ich pociechy. Zakres polisy narciarskiej zapewni ochronę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowo można go rozszerzyć o inne świadczenia.
  • Cena takiej polisy nie powinna przekraczać kwoty kilku złotych za każdy dzień ochrony. Toteż jest to naprawdę ważna i potrzebna inwestycja, która nie obciąży zanadto posiadanego budżetu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie wybrać się na narty z dziećmi w Polsce?
Tak naprawdę rodzice mają do wyboru mnóstwo alternatyw. Najbardziej oczywistym wyborem są Tatry, gdzie można odnaleźć liczne kurorty narciarskie, ale i tłumy turystów. Dlatego niektórzy mogą zdecydować się na Beskid Śląski lub inne mniej popularne regiony narciarskie.
Jak wybrać odpowiedni ośrodek narciarski dla dzieci?
W zależności od wieku dzieci można zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, ośrodek powinien dysponować wyciągami taśmowymi lub niewielkimi orczykami dla dzieci. Po drugie, dużym atutem będzie obecność szkółki narciarskiej/snowboardowej, która pozwoli malcom na rozwijanie swoich umiejętności. Po trzecie, dodatkową zaletą ośrodka mogą być różne atrakcje dla dzieci.
Dlaczego warto kupić polisę narciarską na wyjazd zimowy z dziećmi?
Dobra polisa narciarska będzie znakomitą inwestycją w bezpieczeństwo swoje oraz dzieci. Takie ubezpieczenie zapewni pomoc finansową w razie wypadków na stoku lub poza nim. Dodatkowo ceny takich polis nie są wysokie, a sam zakres świadczeń można przystosować do swoich potrzeb.