Gdzie na snowboard w Polsce i Europie
Narty

Gdzie na snowboard w Polsce i Europie?

Miłośnicy jazdy na snowboardzie, podobnie jak narciarze, niecierpliwie wyczekują startu sezonu zimowego. Jego początek oznacza możliwość planowania wyjazdów zimowych oraz oddawania się swojej ulubionej dyscyplinie. Jakie miejsca mogą być celem takich wyjazdów? To pytanie jest dość ciekawe, ponieważ snowboardziści mają do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich będzie pójście po linii najmniejszego oporu i postawienie na jeden z popularnych kurortów zimowych. Z kolei druga alternatywa zakłada wybór takiego miejsca, które jest szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia snowboardzistów. Dlatego w tym artykule podpowiemy, gdzie wybrać się na snowboard i o czym pamiętać przy okazji takiego wyjazdu. Zapraszamy do lektury.

Gdzie wybrać się na snowboard w Polsce?

Niektórzy snowboardziści wybierają najpopularniejsze kurorty zimowe. Takie miejsca zapewniają odpowiednią infrastrukturę i warunki do uprawiania wspomnianej dyscypliny. Jeżeli więc ktoś chce postawić na jeden z takich ośrodków narciarskich, zachęcamy do lektury naszych poradników. Przedstawiliśmy w nich naszą listę rekomendowanych kurortów w Polsce oraz Europie.

Co jednak mają zrobić osoby, które chcą wybrać miejsce przystosowane akurat do potrzeb snowboardzistów? Na pewno wymaga to nieco więcej wysiłku włożonego w poszukiwania dobrego ośrodka. Jednak zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju można odnaleźć naprawdę ciekawe alternatywy dla snowboardzistów.

Zacznijmy jednak od Polski. Jednym z najważniejszych punktów na mapie naszego snowboardingu jest ośrodek Czarna Góra zlokalizowany w Siennej. Zróżnicowane trasy oraz sama lokalizacja ośrodka tworzy naprawdę dogodne warunki dla miłośników snowboardingu. Co ważne, kompleks posiada szeroką bazę noclegową oraz rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Innym ciekawym pomysłem będą kurorty zlokalizowane w Beskidzie Śląskim. Tutaj na pierwszy plan wysuwają się ośrodki Skrzyczne (Szczyrk) oraz Stożek (Wisła).

W zestawieniu nie mogłoby również zabraknąć kurortów zlokalizowanych w polskim centrum sportów zimowych, czyli w Tatrach. Tutaj trzeba więc wspomnieć o bardzo licznych ośrodkach w Zakopanem, takich jak: Gubałówka (ze swoim Snowparkiem), Nosal oraz Harenda.

Najpopularniejsze trasy snowboardowe w Europie

Alternatywą dla polskich kurortów zimowych mogą być rozmaite europejskie ośrodki. Na pewno mnóstwo osób zacznie myśleć teraz o Alpach i będzie to jak najbardziej zasadne. Malownicze trasy oraz doskonała infrastruktura turystyczna stały się zresztą znakiem rozpoznawczym alpejskich kurortów. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna alternatywa.

Mimo to zaczniemy właśnie od wskazania kilku alpejskich kurortów, które zasługują na uwagę przez pryzmat uprawiania snowboardingu. Jednym z najważniejszych kierunków dla miłośników tej dyscypliny jest szwajcarski kurort Laax. Świetne snowparki połączone z idealnym stanem miejscowych stoków tworzą doskonałą mieszankę dla wielbicieli snowboardingu.

Na pewno dobrym kierunkiem dla snowboardzistów będzie także Francja. Alpejskie ośrodki położone w granicach Francji słyną ze znakomitych warunków i bogatej bazy noclegowej. Wśród snowboardzistów szczególną popularnością cieszą się między innymi: Tignes, Avoriaz, Les Arcs oraz Val Thorens.

Co jasne, alpejskie kurorty mają także swoje wady. Do ich grona należy zaliczyć np. dość wysokie ceny i ogromną popularność powodującą gigantyczny napływ turystów. Toteż niektórzy mogą poszukać nieco tańszej oraz mniej popularnej alternatywy. Jakie kierunki przychodzą tutaj na myśl?

Z punktu widzenia Polaków najbliższym rozwiązaniem będą czeskie lub słowackie ośrodki narciarsko-snowboardowe. Warto jednak wziąć pod uwagę również te mniej oczywiste kierunki. Przykładowo, bardzo interesującą propozycją może być Gruzja. Jest ona zdecydowanie mniej popularna od pozostałych kurortów, a mimo to zapewnia świetne warunki snowboardzistom oraz narciarzom.

Jakie ubezpieczenie wybrać na snowboard w Polsce?

Niezależnie od wybranego miejsca wyjazdu – każdy powinien rozważyć zakup dedykowanego ubezpieczenia na snowboard. Taka polisa zapewni bowiem wsparcie w wielu niespodziewanych sytuacjach. Co jasne, zakres takiego świadczenia oraz jego warunki będą różnić się w zależności od potrzeb snowboardzistów. Zatem na co powinni zwrócić uwagę snowboardziści, którzy postawili na jeden z polskich kurortów?

Takie osoby są w dobrej sytuacji, ponieważ obejmuje ich państwowa opieka zdrowotna oraz darmowe ratownictwo medyczne. Tym samym te aspekty schodzą na nieco dalszy plan w trakcie zakupu ubezpieczenia. Zamiast tego warto skupić się na zapisach, które faktycznie mogą zapewnić dodatkową ochronę. Będą to między innymi:

  1. NNWochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni rekompensatę pieniężną za szkody doznane w wyniku wypadku.
  2. OC – polisa OC pomoże w pokryciu kosztów nieumyślnie spowodowanych szkód na mieniu lub zdrowiu innych osób.
  3. Ubezpieczenie bagażu (w tym wyposażenia snowboardowego) – to świadczenie zagwarantuje pomoc finansową w razie zniszczenia lub kradzieży przewożonego bagażu/wyposażenia.

Jakie ubezpieczenie wybrać na snowboard w Europie?

Jeśli jednak snowboardzista wybiera się do zagranicznego ośrodka zimowego, kryteria przy zakupie polisy będą zupełnie inne. W tym przypadku wspomniane ubezpieczenie zdrowotne staje się zdecydowanie najważniejszym świadczeniem. Ono powinno bowiem zapewnić nie tylko zwrot kosztów leczenia zagranicznego, ale także refundację ratownictwa i transportu medycznego. Trzeba pamiętać o tym, że takie świadczenia nie zawsze są refundowane z tytułu karty EKUZ! Tym samym posiadana polisa może być jedynym sposobem na uzyskanie pomocy finansowej.

Zatrzymać należy się również przy ubezpieczeniu OC. Od 2022 roku narciarskie/snowboardowe OC jest wymagane od wszystkich osób korzystających z włoskich stoków narciarskich. Rząd Italii jako pierwszy zdecydował się na podobny krok, ale nie wykluczone, że jego śladem pójdą inne kraje. Taki wymóg pokazuje jednak, że snowboardowe OC jest bardzo przydatne i warto nim dysponować.

Jeżeli chodzi o świadczenia wymienione w powyższym akapicie, zarówno NNW, jak i ochrona bagażu będą przydatne podczas zagranicznego wyjazdu. Dodatkowym wsparciem może być także ubezpieczenie assistance. Dzięki niemu można uzyskać wsparcie informacyjne np. w trakcie organizacji zagranicznego leczenia. Jeśli ktoś nie zna procedur obowiązujących w danym kraju, dodatkowe assistance będzie dla niego idealnym rozwiązaniem.

Najważniejsze informacje:

  • W Polsce najpopularniejszym kierunkiem dla snowboardzistów jest ośrodek Czarna Góra Resort zlokalizowany w Siennej. Dobry profil i świetne przygotowanie miejscowych tras pozwala na spędzanie długich godzin w świecie snowboardingu.
  • Z drugiej strony snowboardziści mogą śmiało postawić również na tatrzańskie lub beskidzkie kurorty zimowe. Wybór jest tutaj bardzo bogaty, dlatego każdy znajdzie ośrodek odpowiadający jego potrzebom.
  • Jeśli zaś chodzi o zagraniczne alternatywy, wybór jest równie szeroki. Idealną opcją wydają się Alpy, jednak ich położenie oraz wysokie ceny mogą zniechęcić wielu snowboardzistów. Takim osobom można więc polecić czeskie lub słowackie kurorty zimowe.
  • Przy każdym wyjeździe snowboardowym warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie podróży poprzez zakup ubezpieczenia dla snowboardzistów. Taka polisa zapewni pomoc w razie niespodziewanych wypadków na stoku.
  • Zakres ubezpieczenia powinien zależeć między innymi od celu podróży. W przypadku wyjazdu krajowego warto skupić się na NNW i ewentualnym OC. Natomiast przy podróży zagranicznej absolutnie kluczowym zapisem będzie refundacja kosztów leczenia poza granicami Polski.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie wybrać się na snowboard w Polsce?
Dla wielu snowboardzistów najlepszym miejscem do uprawiania snowboardingu w Polsce jest ośrodek Czarna Góra Resort w Siennej. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna opcja dla fanów tej dyscypliny. Dobrze przygotowane stoki można bowiem odnaleźć również w Tatrach oraz Beskidach.
Gdzie wybrać się na snowboard poza granicami Polski?
Zdecydowanie najlepsze warunki do uprawiania sportów zimowych można odnaleźć w Alpach. Jeśli jednak ktoś nie chce stawiać na Alpy, alternatywą mogą być czeskie lub słowackie kurorty zimowe. Jeszcze mniej oczywistym rozwiązaniem będzie wybór kierunku, takiego jak: Gruzja, Turcja lub Bułgaria.
Dlaczego zakup ubezpieczenia na snowboard jest tak ważny?
Zdecydowanie najlepsze warunki do uprawiania sportów zimowych można odnaleźć w Alpach. Jeśli jednak ktoś nie chce stawiać na Alpy, alternatywą mogą być czeskie lub słowackie kurorty zimowe. Jeszcze mniej oczywistym rozwiązaniem będzie wybór kierunku, takiego jak: Gruzja, Turcja lub Bułgaria.