Gdzie na narty z dziećmi za granicę
Narty

Gdzie na narty z dziećmi za granicę?

Wspólny narciarski wyjazd wraz z dziećmi łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. Podczas takich podróży rodzice spędzą niezapomniany czas na uprawianiu swojej ulubionej dyscypliny. Oprócz tego będą mogli zaszczepić w swoich dzieciach pasję do narciarstwa oraz jednocześnie pobudzać ich ciekawość świata poprzez podróże. Właśnie dlatego idea zagranicznych wyjazdów narciarskich cieszy się rosnącym zainteresowaniem nawet wśród rodzin z dziećmi. Z drugiej strony obecność małych narciarzy mocno wpływa na wybór celu podróży. Koniec końców dany ośrodek narciarski powinien być przystosowany do potrzeb dzieci oraz poziomu ich narciarskich umiejętności. Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka sugestii dotyczących miejsc, w których można spędzić narciarski urlop z dziećmi. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Gdzie wybrać się na narty z dziećmi za granicę?

Na postawione wyżej pytanie nie ma tylko jednej odpowiedzi. Bardzo dużo zależy bowiem od tego, jakie są preferencje dzieci i rodziców, a także budżet przeznaczony na wyjazd. Wszystkie te aspekty będą wpływać na wybór konkretnego miejsca.

Jeżeli chodzi o przystosowanie stoków do potrzeb dzieci, zazwyczaj nie jest to problemem. Trzeba bowiem przyznać, że infrastruktura narciarska, zwłaszcza w krajach alpejskich, stoi na bardzo wysokim poziomie. Najmłodsi adepci narciarstwa mogą tam liczyć na dostęp do łatwych tras oraz przystępnych wyciągów dywanowych.Co jasne, zdarzają się pewne wyjątki od tej reguły, dlatego przed wyjazdem zawsze warto zapoznać się z ofertą danego kurortu. Niemniej jednak infrastruktura narciarska rzadko kiedy jest problemem.

Dużo większym problemem mogą być natomiast kwestie logistyczne oraz koszty zorganizowania wyjazdu. Zdecydowanie najwygodniejszą alternatywą w przypadku odleglejszych wyjazdów jest transport lotniczy oraz późniejszy transfer do hotelu. Jednak wysokie koszty sprawiają, że jedynie nieliczne osoby wybierają taką formę przejazdu. Na pewno tańszym rozwiązaniem będzie przejazd własnym samochodem, ale on z kolei wymaga więcej czasu i jest mniej komfortowy. Nie każdemu będzie więc to odpowiadać.

Dlatego w tym miejscu warto stworzyć ogólny podział na dwie kategorie, czyli odleglejsze oraz bliższe kurorty zagraniczne. W pierwszej z wymienionych kategorii będą dominować kurorty alpejskie, które są jednak droższe i położone znacznie dalej. Natomiast druga kategoria obejmuje ośrodki narciarskie położone za granicą, ale stosunkowo blisko polskich granic.

Najpopularniejsze stoki narciarskie za granicą

Zacznijmy w takim razie od pierwszej kategorii, czyli krajów alpejskich. Dla wielu Polaków najbardziej opłacalną alternatywą będą austriackie kurorty zlokalizowane w Alpach. Austria jest położona stosunkowo blisko Polski i niektórzy będą mogli dojechać do Austrii już w około 8-10 godzin. Oprócz tego austriackie kurorty gwarantują doskonałe warunki i bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Z minusów trzeba wspomnieć o dość wysokich kosztach. Austria z pewnością nie jest tanim krajem, co dobitnie widać choćby po cenach noclegów w Tyrolu. Dlatego przy planowaniu takiego wyjazdu należy przygotować nieco większy budżet. Najlepszym wyborem dla rodzin z dziećmi mogą być austriackie kurorty, takie jak: Pitztal, Stubai, Serfaus-Fiss-Ladis oraz Ischgl.

Co jasne, alpejskie kurorty to nie tylko Austria. W grę mogą wchodzić również państwa, takie jak: Włochy, Francja oraz Szwajcaria. Wszystkie wymienione kraje mają swoje zalety oraz wady. Dla przykładu, włoskie kurorty narciarskie oferują świetne warunki w przystępnej cenie. Jednak wadą jest w tym przypadku ich odległość. Szwajcaria gwarantuje jeszcze większe możliwości, ale za to stanowi najdroższą alternatywę. Z kolei Francja wydaje się kompromisowym rozwiązaniem pomiędzy tymi propozycjami. Jeśli chodzi o przykładowe kurorty w tych krajach, mogą to być np.:

 • Trentino (Włochy);
 • Zermatt (Szwajcaria);
 • Chamonix, Val Thornes (Francja).

Wspomnieliśmy również o tańszych alternatywach pod kątem zagranicznego wyjazdu narciarskiego wraz z dziećmi. Tutaj prym wiodą czeskie oraz słowackie kurorty narciarskie. Ich największymi atutami są lokalizacja oraz bardzo przystępne ceny. Oprócz tego są one mniej popularne wśród turystów, co może zapewnić większą swobodę na stokach. Jakie kurorty można polecić rodzinom z dziećmi? Będą to:

 • Tatrzańska Łomnica (Słowacja);
 • Lipno (Czechy);
 • Jasna (Słowacja);
 • Szpindlerowy Młyn (Czechy).

Jakie ubezpieczenie wybrać na narty z dziećmi za granicę?

Przy zagranicznym wyjeździe narciarskim odpowiednie ubezpieczenie jest nie tylko przydatne – jest ono wręcz konieczne. Tylko taka polisa może bowiem uchronić turystów przed poniesieniem dodatkowych kosztów w razie nagłego wypadku. O jakich kosztach mowach?

Przede wszystkim we wspomnianych krajach obowiązuje zasada współpłatności za udzielone usługi medyczne. Toteż karta EKUZ zapewnia prawo do refundacji, ale tylko częściowej. Za niektóre wydatki turyści będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego w przypadku wyjazdu do zagranicznych kurortów kluczowym aspektem jest właśnie ubezpieczenie kosztów leczenia zagranicznego.

Co jeszcze powinna zawierać wspomniana polisa? Cennym dodatkiem będzie ubezpieczenie OC, które pozwoli na pokrycie kosztów przypadkowo wyrządzonych szkód. Co ciekawe, narciarska polisa OC jest obowiązkowa od 2022 roku na włoskich stokach. W pozostałych krajach jeszcze jest dobrowolna, ale nie wykluczone, że to w przyszłości się zmieni. Nie zmienia to jednak faktu, iż narciarskie OC zapewnia przydatną ochronę obejmującą zarówno rodziców, jak i ich pociechy.

Wszystkie powyższe założenia spełnia dobre ubezpieczenie turystyczne.

Oprócz tego warto zastanowić się nad dodatkowym assistance, NNW oraz ochroną bagażu. Każdy z tych zapisów ma swoje zalety. Ubezpieczenia assistance pomoże w uzyskaniu wsparcia informacyjnego np. w organizacji leczenia zagranicznego. Z kolei polisa NNW zapewni dodatkowe odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu. Jeśli zaś chodzi o ochronę bagażu, ona zapewni odszkodowanie za skradziony lub zniszczony bagaż.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty z dziećmi za granicę?

Ceny wspomnianych ubezpieczeń będą zależeć od kilku czynników. Największe znaczenie ma pod tym względem: zakres ochrony, okres trwania umowy oraz suma ubezpieczenia. Przy wyborze najtańszej dostępnej alternatywy cena takiej polisy dla 4-osobowej rodziny wyniesie około 70-100 złotych tygodniowo. Trzeba jednak przyznać, że asekurator zapewni wtedy tylko podstawowy rodzaj ochrony, który nie będzie obejmować wielu sytuacji.

Natomiast za bardziej rozbudowane ubezpieczenie trzeba będzie zapłacić odpowiednio więcej. Ile dokładnie? Przy ubezpieczeniach obejmujących wszystkie wspomniane wyżej zapisy cena może sięgać nawet około 150-200 złotych tygodniowo. Jednak w zamian za to rodzice oraz ich pociechy uzyskają naprawdę kompleksową ochronę przed niespodziewanymi wypadkami. Jest więc to na pewno ważna inwestycja we własne bezpieczeństwo.

Najważniejsze informacje:

 • Alpejskie kurorty zimowe są idealnymi miejscami do spędzenia rodzinnego wypoczynku. Przy okazji takiej podróży można postawić na ośrodek zlokalizowany w: Austrii, Francji, Włoszech lub Szwajcarii. Największym atutem alpejskich kurortów jest rozbudowana infrastruktura turystyczna oraz fenomenalny poziom przygotowania tras.
 • Po stronie minusów należy z kolei zapisać: wysokie ceny, stosunkowo daleką odległość od Polski i duży ruch turystyczny. Takie czynniki mogą zniechęcić do wyboru alpejskich ośrodków zimowych.
 • Pod kątem ceny oraz odległości lepszą alternatywą mogą więc być czeskie lub słowackie kurorty zimowe. Rodzice powinni zatem pamiętać o tych mniej oczywistych ośrodkach.
 • W czasie planowania wyjazdu zimowego warto zastanowić się nad zakupem specjalnego ubezpieczenia. Polisa turystyczna zapewni dodatkową ochronę samym rodzicom oraz ich pociechom.
 • Ceny ubezpieczeń na narty nie są zbyt wygórowane i to nawet przy zakupie dla kilku osób. Przykładowo, cena takiego świadczenia dla 4-osobowej rodziny średnio wyniesie około 100 złotych za tydzień ochrony.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie wady i zalety ma wyjazd z dziećmi w Alpy?
Alpejskie kurorty gwarantują doskonałe warunki i świetny poziom przygotowania tras. Ponadto po stronie ich zalet należy zapisać szeroki wybór noclegów oraz rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Jeżeli zaś chodzi o wady Alp, tutaj trzeba wspomnieć między innymi o wysokich cenach i sporej odległości.
Jakie kierunki mogą być alternatywą dla Alp?
Na pewno godne uwagi będą między innymi ośrodki narciarskie zlokalizowane tuż za naszą południową granicą. W Czechach oraz na Słowacji można odnaleźć kilka ciekawych miejsc, gdzie niższe są zarówno ceny, jak i ruch turystyczny.
Dlaczego zakup ubezpieczenia na narty jest tak ważny dla rodzin z dziećmi?
Dedykowane ubezpieczenie narciarskie dla rodzin z dziećmi może zapewnić pomoc finansową w wielu niespodziewanych sytuacjach. Taka polisa będzie szczególnie ważna w czasie wyjazdu zagranicznego, kiedy zakres jej refundacji obejmie koszty leczenia poza granicami Polski. Natomiast w przypadku krajowych wyjazdów warto zwrócić uwagę na polisy z rozbudowanym NNW.