Afganistan to kraj, który nie cieszy się wśród turystów zbyt dużą popularnością. Trudno się temu dziwić, bo sytuacja polityczna jest tam napięta. Z drugiej strony jest to miejsce z pewnością warte zobaczenia. Są tam górskie, piękne krajobrazy i zachwycające zabytki.
Afganistan – ubezpieczenie turystyczne
Afganistan jest krajem, w którym oczywiście nie obowiązuje EKUZ. Podstawą jest więc dobre ubezpieczenie turystyczne. W tym przypadku zdecydowanie nie warto oszczędzać. Dodatkowo polisę dobrze jest rozszerzyć i to nie tylko o standardowe ubezpieczenie bagażu. Warto dowiedzieć się więcej np. o klauzuli dotyczącej chorób przewlekłych. MSZ odradza w tym momencie generalnie wszystkie podróże do Afganistanu.
Afganistan – co trzeba wiedzieć o tym kraju?
W Afganistanie trwa konflikt zbrojny i na razie nie zaleca się podróżowania do tego kraju. Być może jednak wkrótce się to zmieni.
Afganistan jest dwa razy większy niż Polska. To w 80% kraj górzysty. Panuje tam klimat zróżnicowany – zazwyczaj suchy kontynentalny z suchymi latami. W górach jest oczywiście znacznie zimniej i temperatury nawet w lecie rzadko przekraczają 0 stopni Celsjusza. Na tych terenach rzadko pada, ale już w prowincjach Nuristan i Kunar jest wręcz odwrotnie. Tam często pojawiają się opady monsunowe.
W Kabulu (stolicy) najcieplej jest od czerwca do września. Średnia temperatura sięga wtedy 26 stopni Celsjusza. Do Afganistanu najlepiej udać się wiosną lub jesienią, gdy nie jest zbyt upalnie.
Nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Afganistanu. Trzeba się więc liczyć z przesiadkami. Nie ma zakazu wjazdu do tego kraju, ale panuje tam wciąż konflikt zbrojny. Ni działają tam polskie placówki dyplomatyczne. Raczej trudno myśleć o wynajęciu samochodu (więcej informacji w przewodniku dla kierowców w Afganistanie).
Polacy potrzebują do przekroczenia granicy paszportu i wizy. Tę wyrobić można przez internet. Należy też zadbać o wspomniane już ubezpieczenie turystyczne. Niestety lokalna służba zdrowia nie stoi na zbyt wysokim poziomie.
Afganistan – największe atrakcje
W Afganistanie jest naprawdę dużo zabytków. Zresztą ogromne wrażenie robi sam górzysty krajobraz.
- Kabul – to stolica i największe miasto kraju. Mieszka tam około 4,5 mln osób. Są zachwycające meczety np. Id Gah czy ruiny starożytnej fortecy Bala Hissar. Zobaczyć warto ogród Bagh-e Babur czy zwiedzić Narodowe Muzeum Afganistanu.
- Mazar-e-Sharif – duże miasto na północny kraju z Rauze-e Szarif – Błękitnym Meczetem.
- Herat – starożytne miasto z zabytkami kultury islamskiej. Znajduje się na liście UNESCO.
- Balch – starożytna Baktra wpisana na listę UNESCO w roku 2004. Do dzisiaj ostały się fragmenty murów ziemnych czy zespół fortyfikacji Balu Hisar.
Najważniejsze informacje:
- Afganistan to kraj w 80% górzysty. Obecnie podróże w tym kierunku są odradzane z uwagi na trwający tam konflikt zbrojny.
- Najlepsza pora na podróż do Afganistanu to wiosna lub jesień. Nie jest wtedy zbyt upalnie. Latem w Kabulu temperatury wynoszą niejednokrotnie ponad 30 stopni Celsjusza.
- Afganistan to kraj pełen zabytków. Szczególnie warte odwiedzenia są miasta takie jak Kabul, Herat czy Mazar-e-Sharif.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co się dzieje obecnie w Afganistanie?
- W Afganistanie nieustannie trwa duży kryzys humanitarny. Rządzący krajem Talibowie nie spełnili najważniejszych warunków rezolucji ONZ w roku 2021.
- Czy w Afganistanie jest bezpiecznie?
- Obecnie w Afganistanie nie jest bezpiecznie i polskie MSZ odradza podróże do tego kraju, chociaż nie jest to zabronione.
- Z czego słynie Afganistan?
- Niestety obecnie Afganistan kojarzony jest głównie z Talibami - skrajnie muzułmańską organizacją terrorystyczną. Tymczasem jest to piękny kraj pełen zachwycających górskich terenów i starożytnych zabytków.