Przewodnik dla turystów Kolumbia
Kraje

Kolumbia

Kolumbia to kraj leżący w Ameryce Południowej, który od jakiegoś czasu cieszy się wśród turystów coraz większą popularnością. W zasadzie przez cały rok jest tam ciepło, a ludzie są pozytywnie nastawieni do życia. Jak przygotować się do podróży do Kolumbii?

Kolumbia – główne atrakcje turystyczne

Niewiele osób wie, że w Kolumbii jest naprawdę wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

  1. Bogota – stolica kraju, centrum historyczne i kulturalne. Warto zapuścić się do dzielnicy La Candelaria, odwiedzić liczne muzea czy kościoły. Miasto znajduje się wśród andyjskich szczytów. Na Cerro de Monserrate koniecznie trzeba wjechać kolejką.
  2. Guatape – zachwycające miasteczko nad sztucznym jeziorem Embalse del Penol. Warto udać się na szczyt skały La Piedra del Penon, aby ujrzeć malowniczy pejzaż. 
  3. Medellin – drugie największe miasto kraju kojarzone z osobą Pablo Escobara. Z drugiej strony nie brakuje tam parków, muzeów i ogrodów botanicznych.
  4. Cartagena – piękne miasto kolonialne nad Morzem Karaibskim. Zwiedzić warto otoczoną przez wysokie mury starówkę. 
  5. San Andres – wyspa na Morzu Karaibskim 700 km od wybrzeży. Idealne miejsce dla plażowiczów.
  6. Park Narodowy Tayrona – tropikalny raj słynący z pięknych plaż.
  7. Park Narodowy Amacayacu – obejmuje część amazońskiego lasu deszczowego.
  8. Valle de Cocora – zielona dolina niedaleko Salento. To teren górzysty, pokryty przez lasy deszczowe. Rosną tam wysokie na 60 metrów palmy. 
  9. Katedra solna w Zipaquira – znajdujący się 200 metrów pod ziemią w kopalni soli kościół ukazujący narodziny, życie i śmierć Jezusa. W Parku Solnym mieści się także muzeum górnictwa i mineralogii. 
  10. Sanktuarium Las Lajas – Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej niedaleko granicy z Ekwadorem. Bazylikę wzniesiono w latach 1916-1949. W roku 1754 w kanionie głuchoniemej dziewczynce miała się ukazać Matka Boska. Dziecko odzyskało wtedy mowę. Pierwszym fundatorem kapliczki był niewidomy wędrowiec, który też odzyskał wzrok.
  11. Wioska Barichara – na skraju wysokiego klifu. Miejsce, w którym zatrzymał się czas. 
  12. Ciudad Perdida – zaginione miasto, stanowisko archeologiczne w miejscu Sierra Nevada de Santa Maria, które powstało w latach 800 n.e. 

Kolumbia – ubezpieczenie turystyczne

Nikogo nie zdziwi fakt, że w Kolumbii nie obowiązuje karta EKUZ. Pomyśleć więc trzeba o dobrym ubezpieczeniu turystycznym. Jest to o tyle ważne, że Kolumbia znajduje się niemal na drugim końcu świata. Podczas wykupywania polisy nie można oszczędzać. Dobrze, gdy obejmuje transport medyczny, assistance, ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Kolumbia – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Polacy do przekroczenia granicy z Kolumbią potrzebują ważnego paszportu. Wiza nie jest wymagana. Dla osób, które mają zamiar na miejscu wynająć auto przygotowano przewodnik dla kierowców w Kolumbii.

Kolumbia to kraj położony w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. Graniczy z Oceanem Spokojnym, Morzem Karaibskim, Panamą, Wenezuelą, Brazylią, Peru i Ekwadorem.  

Kolumbia to kraj bardzo zróżnicowany geograficznie. Jego nazwa ma związek z Krzysztofem Kolumbem – odkrywcą Nowego Świata. Językiem urzędowym jest tam język hiszpański. Zostało to narzucone jeszcze w okresie kolonizacji. Mówią w ten sposób wszyscy Kolumbijczycy poza niektórymi rdzennymi mieszkańcami dorzecza Amazonki. W dużych miastach popularny jest też język angielski. 

Kolumbię zamieszkuje w dużej mierze ludność metyska o pochodzeniu mieszanym. Są też mniejszości europejska i afrykańska. Kolumbia jest krajem najludniejszym w Ameryce Południowej. Aż ⅓ mieszkańców życie w sześciu dużych miastach z Bogotą na czele. 

W Kolumbii panuje klimat zwrotnikowy. Nie wyróżnia się tam prawdziwych pór roku. Jednak poszczególne regiony różnią się między sobą ilością opadów atmosferycznych.

Kolumbia – krótka historia

Do atlantyckich wybrzeży obecnej Kolumbii odkrywcy z Hiszpanii dotarli w roku 1499. Szybko zaczęli podbijać wybrzeże. W roku 1510 założyli Santa Maria la Antigua del Darien – pierwszą stałą osadę hiszpańską na tych ziemiach. 

W roku 1525 powstało miasto Santa Maria. W roku 1536 konkwistador Gonzalo Jimenez de Quesada wyruszył w głąb kontynentu z wyprawą. Odkryte ziemie nazwał Królestwem Nowej Granady. Założył miasto Santa Fe, które z czasem stało się Santa Fe de Bogota. 

Hiszpanie marzyli o El Dorado – mieście ze złota. Podbite ziemie wcielili do hiszpańskiego imperium kolonialnego. W roku 1542 Nowa Granada i inne posiadłości hiszpańskie w Ameryce Południowej weszły w skład Wicekrólestwa Peru. Pięć lat później Nową Granadę przekształcono w nową jednostkę administracyjną ze stolicą w Santa Fe de Bogota. 

Kolejne zmiany zaszły w roku 1717. Na skutek decyzji króla kapitania zyskała wyższą rangę i powstało Wicekrólestwo Nowej Granady. Obejmowało ono tereny dzisiejszej Wenezueli, Panamy czy Ekwadoru. 

Z czasem hiszpańska polityka zaczęła budzić dużą wrogość wśród mieszkańców. Dochodziło do buntów i rozruchów. 20 listopada 1810 roku ogłoszona została niepodległość kraju. Hiszpania walczyła w tym czasie w Europie z wojskami Napoleona. Po jego pokonaniu król Ferdynand VII wysłał do Ameryki Południowej wojska, aby przywróciły stary porządek. 

W końcu wybuchła kolejna wojna. Na jej czele stanął Simon Bolivar. Hiszpanie zostali pokonany i powstała Wielka Kolumbia ze stolicą w Bogocie. Obejmowała tereny należące obecnie do Ekwadoru, Kolumbii, Wenezueli, Panamy, a także części Gujany i Brazylii. 

Po śmierci Bolivara Wielka Kolumbia uległa rozpadowi. Powstała m.in. Nowa Granada, która od roku 1886 nazywana jest oficjalnie Republiką Kolumbii. W roku 1903 od Kolumbii oderwała się Panama. Miało to związek z budową słynnego kanału.

Stany Zjednoczone chciały uzyskać kontrolę nad tym ważnym obszarem. Zainicjowały więc oderwanie terenu okalającego kanał i utworzenie Republiki Panamy. Było to marionetkowe państwo związane mocno z USA. 

Wiek XX dla Kolumbii nie był zbyt łaskawy. W latach 1964-2016 toczyła się wojna domowa, w której zginęło 200 tysięcy osób. Problemem były wojny z kartelami narkotykowymi. Z pomocą Stanów Zjednoczonych udało się częściowo ograniczyć ich działalność.

Kolumbia – sekrety lokalnej kuchni

Kuchnia kolumbijska łączy w sobie elementy hiszpańskie i indiańskie. Jada się tam lekkie śniadania, obfite obiady i kolacje. Popularne są słodkie desery na bazie brązowego cukru. W regionach nadmorskich dużą popularnością cieszą się owoce morza. 

Jakie są najważniejsze dania w Kolumbii?

  • arepa – rodzaj kolumbijskiego chleba ze świeżej mąki kukurydzianej. Od roku 2006 jest to kulturowy symbol kraju. Arepę można jeść w zasadzie ze wszystkim.
  • bandeja paisa – stek, mielona wieprzowina, ryż, smażona skórka wieprzowa, jajko, fasola, awokado, arepa i platany. Wszystko to ułożone jest na jednym talerzu. 
  • sanchocho – popularny w całej Ameryce Południowej gulasz. W tym przypadku zawiera w zasadzie wszystko – różne rodzaje mięsa, kukurydzę, ziemniaki, platany itd. Podawany jest z białym ryżem i awokado. 
  • ajiaco – kolejny gulasz, ale z kurczakiem, ziemniakami, kaparami, kukurydzą, awokado i kwaśną śmietaną. Zawiera dodatkowo guasca – to zioło w innych krajach uważane jest za chwast. 
  • mango biche – niedojrzałe mango posypane solą, pieprzem i skropione limonką.
  • lechona – potrawa ta pochodzi z Hiszpanii. Stała się popularna w całej Ameryce Południowej. To cała młoda świnia nadziewana ryżem, grochem, cebulą i przyprawami. W tej formie trafia na 12 godzin do glinianego pieca. 

Najważniejsze informacje:

  • Kolumbia to najludniejszy kraj Ameryki Południowej. Ponad 1/3 jego mieszkańców mieszka w 6 największych miastach, w tym w Bogocie - stolicy kraju.
  • W Kolumbii odwiedzić trzeba Bogotę, Medellin, Cartagenę i Guatape. Z atrakcji przyrodniczych na szczególną uwagę zasługuje Park Narodowy Tayrona.
  • Kolumbia leży w strefie klimatu zwrotnikowego. W zasadzie nie wyróżnia się tam żadnych pór roku.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy jest bezpiecznie w Kolumbii?
Na terenie Kolumbii warto zachować ostrożność. Niebezpiecznie bywa przede wszystkim na terenach przygranicznych. W całym kraju problemem jest przestępczość pospolita.
Z czego słynie Kolumbia?
Wiele osób kojarzy Kolumbię z postacią Pablo Escobara i kartelami narkotykowymi. Rzeczywiście to największy na świecie producent kokainy. Jednak nie brakuje tam ciekawych atrakcji turystycznych. Wymienić trzeba tutaj Bogotę, wyspę San Andres, Sanktuarium Las Lajas czy Valle de Cocora.