Przewodnik dla turystów Białoruś
Kraje

Białoruś

Białoruś wielu osobom nie kojarzy się z miejscem odpowiednim na wakacyjny wyjazd. Pewną przeszkodą są na pewno w tym przypadku dość skomplikowane zasady wizowe. Z drugiej strony kraj ten fascynuje całkiem sporo osób. 

Białoruś – z czego słynie?

Białoruś nie jest krajem popularnym wśród turystów, ale ma swoich miłośników. Białorusini to zresztą naród uprzejmy i raczej przyjaźnie nastawiony do Polaków. 

Językami urzędowymi na Białorusi są język rosyjski i język białoruski. Język angielski zna niewiele osób. Lepiej porozumiewać się po polsku. 

Drogi na Białorusi są w dobrym stanie. Autostrady w większości są płatne. Zakupić trzeba specjalne urządzenie BelToll, które jest doładowywane określoną sumą pieniędzy. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców na Białorusi

Białoruś jest w dużej mierze krajem rolniczym. Na wsiach typowym elementem są kolorowe, drewniane chaty. Popularną potrawą jest maczanka białoruska. W zasadzie wszędzie kupić można kwas chlebowy. 

Największe zabytki Białorusi to place, zamki i kościoły. Kraj ten zachwyca przede wszystkim sielskimi krajobrazami. Odwiedzić trzeba przede wszystkim Mińsk, zamek w Nieświeżu., Nowogródek i rodzinny dom Mickiewicza, zamek w Mirze czy jezioro Świteź. 

Zamek w Nieświeżu to dawna siedziba rodu Radziwiłłów. Powstał w wieku XVI. Przez wieki był wielokrotnie zdewastowany i zniszczony. W roku 1994 uznano go za pomnik kultury i historii. W roku 2005 wpisano go na listę UNESCO. Można go zwiedzać. 

Na liście UNESCO znajduje się także zamek w Mirze. Pochodzi z wieku XVI i powstał z inicjatywy marszałka nadwornego litewskiego Jerzego Iwanowicza Ilinicza. W czasie II wojny światowej znajdowało się tam niemieckie getto. Dzisiaj funkcjonuje muzeum z eksponatami prezentującymi historię Wielkiego Księstwa Litewskiego. 

W Nowogródku znajduje się rodzinny dom Adama Mickiewicza. Wieszcz spędził tam dzieciństwo i wczesną młodość. Obecnie mieści się tam jego muzeum. To replika jego domu, bo ten już dwukrotnie odbudowywano.  Jezioro Świteź sławę zyskało za sprawą ballad Mickiewicza. 

Białoruś – przygotowanie do wyjazdu

Na Białorusi najcieplej jest w okresie od czerwca do września. To najlepszy czas na podróż. 

Wjazd na teren kraju możliwy jest w ramach ściśle określonego ruchu bezwizowego lub z wizą i paszportem. Wjazd na Białoruś bez wizy odbywa się np. na lotnisku w Mińsku. Polacy mogą w ten sposób na terenie Białorusi przebywać przez okres do 30 dni. 

Przy sobie trzeba mieć dodatkowo odpowiednią ilość gotówki i ubezpieczenie medyczne opiewające na kwotę minimum 10 tysięcy euro. 

Pobyt powyżej 5 dni wiąże się z koniecznością meldunku czasowego. Można tego dokonać osobiście lub elektronicznie. Jest to zupełnie darmowe.

Białoruś – ubezpieczenie turystyczne

Przestępczość pospolita na Białorusi nie jest dużym problemem, ale zdarzają się kradzieże aut czy włamania do pojazdów. Obecnie z uwagi na wojnę na Ukrainie MSZ odradza podróże na Białoruś.  

Na Białorusi nie obowiązuje EKUZ, a więc za wszystkie usługi medyczne trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Jedynym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, co zresztą jest wymogiem podczas bezwizowego wjazdu na teren kraju. Polisę warto zresztą rozbudować np. o NNW, assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Białoruś to kraj sąsiadujący z Polską, który nie cieszy się wśród turystów zbyt dużą popularnością. To w dużej mierze wynik trudnej sytuacji politycznej na Białorusi.
  • Zamki w Mirze i Nieświeżu oraz rodzinny dom Mickiewicza w Nowogródku to najpopularniejsze atrakcje turystyczne dla turystów z Polski wybierających się na Białoruś. Wybrać warto się także nad jezioro Świteź.
  • Najlepsza pora na podróż na Białoruś to okres od czerwca do września. Jest tam wtedy najcieplej.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile jest Polaków na Białorusi?
Według oficjalnych informacji na Białorusi mieszka 295 tysięcy Polaków. Nieoficjalnie liczba ta może być kilka razy większa.
Z czego słynie Białoruś?
Białoruś to kraj rolniczy, pełen sielskich krajobrazów. Najważniejsze miejsca warte zwiedzenia to Mińsk, zamki w Mirze i Nieświeżu oraz Nowogródek z rodzinnym domem Adama Mickiewicza.
Kiedy warto wybrać się na Białoruś?
Większość osób wybiera lato, a więc okres od czerwca do września. Wtedy jest tam najcieplej. W zimie bywa chłodno i szybko zapada zmrok.