Albania to wciąż kraj niedoceniany wśród turystów. Tymczasem jest tam sporo zabytków i ciekawych terenów. Każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W Albanii nie można się nudzić.
Albania – największe atrakcje turystyczne
W Albanii zdecydowanie nie brakuje ciekawych miejsc do odwiedzenia.
- Butrint – antyczna osada przy granicy z Grecją. To obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w którym znajdują się pozostałości murów obronnych, łaźni i domów z III wieku p.n.e., a także baptysterium z V wieku n.e.
- Gjirokastra – miasto zwane miastem tysiąca schodów – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego architektura sięga czasów ormiańskich.
- Berat – kolejne miasto wpisane na listę UNESCO. Zwane jest miastem tysiąca okien. Symbolem Berat są ściany białych, tarasowo ułożonych domów w dzielnicy Mangalem. Kolejną atrakcją miasta jest 130-metrowy kamienny most Gorica.
- Kruja – była stolica kraju. Znajduje się tam zamek i muzeum albańskiego bohatera narodowego Skanderbega.
- Apollonia – pozostałości miasta założonego w VI wieku p.n.e. Znajdują się tam amfiteatr, bizantyjska świątynia czy ruiny świątyni Artemidy.
- Park Narodowy Theth – znajduje się w Górach Północnoalbańskich w dolinie rzeki Theth. Najwyższy szczyt to Maja e Jezercës – 2694 m n.p.m. Są tam także wodospad Grunas i jezioro Jezerca.
- Plaża Dhermi – nad brzegiem Morza Jońskiego. W lipcu i sierpniu staje się turystycznym centrum kraju.
- Shkodra – miasto przy granicy z Czarnogórą nad rzeką Buna i Jeziorem Szkoderskim. Są tam ruiny zamku Rozafa czy neoromański kościół franciszkanów.
- Bunk’Art – bunkier albańskiego dyktatora Envera Hodży przerobiony na muzeum. Znajduje się w Tiranie.
- Blue Eye – źródło wulkaniczne, które mieni się różnymi kolorami w zależności od pory dnia. Znajduje się między Gjirokastrą i Sarandą.
Albania ma do zaoferowania wiele atrakcji dla miłośników poznawania obcych kultur:
- Teatr Opery i Baletu – działa w Tiranie od roku 1953, od roku 2007 razem z Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca.
- Narodowe Muzeum Historyczne w Tiranie – można tam podziwiać np. albańskie stroje ludowe.
- Meczet Ethem Beja – zlokalizowany w Tiranie. Powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Albańczycy w większości są muzułmanami, ale dawniej meczet był przeznaczony głównie dla obcokrajowców.
Albania – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?
Albania znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego podzwrotnikowego na wybrzeżu, umiarkowanego kontynentalnego w centrum kraju i chłodnego w pasmach górskich. Najlepiej wybrać się tam w okresie od maja do września. Wtedy można korzystać z lokalnych plaż i kąpać się w morzu.
Polacy nie mają większych problemów z przekroczeniem granicy. Trzeba mieć przy sobie jedynie dowód osobisty lub paszport. Te dokumenty muszą być ważne przez minimum 3 miesiące od momentu opuszczenia Albanii. Wiza nie jest potrzebna. W przewodniku dla kierowców w Albanii przeczytać można, że kierowcy muszą mieć przy sobie również prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i Zieloną Kartę, która stanowi potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.
Albania – jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić?
Przed wyjazdem do Albanii nie trzeba się dodatkowo szczepić. Jednak na miejscu najlepiej pić wodę butelkowaną lub przegotowaną. Albania nie należy do UE, a więc karta EKUZ nie jest tam honorowana. Polska podpisała jednak z Albanią umowę, na podstawie której leczenie dla turystów z Polski w albańskich ośrodkach opieki zdrowotnej jest bezpłatne. Jednak lokalna służba zdrowia stoi na niskim poziomie. Z kolei korzystanie z usług lekarzy prywatnych kosztuje sporo. Dlatego warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Przydać się też może ubezpieczenie bagażu.
Co do zaoferowania ma albańska kuchnia?
Będąc na miejscu trzeba koniecznie spróbować lokalnej kuchni. Podstawowe albańskie specjały to:
- zapiekanki z podrobów, ryżu i sosu jogurtowego znane jako tavë,
- placki z ryżu i ziół qifqi,
- warzywa nieco przypominające cukinie bamje.
Na pamiątkę warto ze sobą zabrać koniak Skenderberu, lokalny miód czy gojnik – górską herbatę ziołową.
Najważniejsze informacje:
- Aby wjechać do Albanii z Polski potrzebny jest jedynie dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą mieć przy sobie także prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu i Zieloną Kartę.
- Albania to kraj mało popularny wśród turystów, a ma całkiem sporo do zaoferowania. Są tam piaszczyste plaże, wysokie góry i sporo ciekawych obiektów architektonicznych. Niektóre miasta pochodzą z przed naszej ery.
- Do Albanii najlepiej wybrać się latem - w okresie od maja do września. Jest tam wtedy ciepło i można w pełni korzystać z kąpieli morskich.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy Albania jest bogata?
- Do lat 90. XX wieku gospodarska albańska należała do najwolniej rozwijających się gospodarek w całej Europie. Obecnie notuje jednak powolny, stabilny wzrost.
- Czy w Albani jest drogo?
- Albania na tle pozostałych krajów bałkańskich jest stosunkowo tania. Najdroższe jest zakwaterowanie w lipcu i sierpniu, ale kraj ten warto odwiedzić w zasadzie o każdej porze roku.
- Co warto zobaczyć w Albanii?
- Albania to raj dla miłośników zwiedzania. Obowiązkowo zobaczyć trzeba antyczne ruiny w Butrincie i Apollonii oraz miasta-muzea Gjirokastёr i Berat. Miłośników plażowania przyciągają z kolei nadmorskie kurorty.