Przewodnik dla turystów Algieria
Kraje

Algieria

Algieria to kraj specyficzny, bo 90% jego powierzchni pokrywa pustynia – Sahara. Czy to ciekawe miejsce na podróż? Oczywiście, że tak. Algieria ma turystom całkiem sporo do zaoferowania. O czym mowa?

Algieria – główne atrakcje turystyczne

W Algierii jest wbrew pozorom całkiem sporo ciekawych miejsc do zobaczenia.

  1. Ruiny rzymskie w Timgad – starożytne miasto założył rzymski imperator Trajan w miejsce kartagińskiej osady. W roku 1982 kompleks trafił na listę UNESCO. To również jedno z najlepszych stanowisk archeologicznych w Afryce Północnej. 
  2. Kasba w Algierze – miasteczko pełne białych domów i wąskich uliczek, ale trzeba uważać na kieszonkowców.
  3. Konstantyna – trzecie największe miasto kraju zawieszone częściowo nad stromym kanionem. Znajduje się tam most linowy. 
  4. Sahara – część pustyni na terytorium Algierii nazywana jest Pustynią Algierską. Pokrywa niemal 90% kraju. Wizyty w tym regionie są monitorowane przez władze 
  5. Park Narodowy Tassili n’Ajjer – obejmuje dużą część pasma górskiego Tasili n-Andżar. Od roku 1982 teren ten znajduje się na liście dziedzictwa ludzkości i na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Endemicznie występuje tam cyprys saharyjski. Są tam również liczne stanowiska archeologiczne. 
  6. Ruiny rzymskie w Dżamila – stanowisko archeologiczne będące ruinami rzymskiego miasta z I wieku naszej ery. 
  7. Oran i Stare Miasto – leży nad Morzem Śródziemnym. Miasto składa się z części nadbrzeżnej i umiejscowionej na tarasach. Najstarsze budynki to cytadela Santa Cruz, Wielki Meczet z roku 1796 oraz katedra Najświętszego Serca. W tej ostatniej dzisiaj mieści się biblioteka.
  8. Wielki Erg Zachodni – północna część Sahary, która jest najgorętszą pustynią świata. Nieopodal biegnie szosa, są też liczne oazy. 
  9. Tlemcen – duże miasto uznawane za stolicę sztuki andaluzyjskiej. 
  10. Bazylika Matki Boskiej Afrykańskiej w Algierze – świątynia katolicka z lat 1958-72 utrzymana w stylu bizantyjskim i neoromańskim. Stoi na wysokim klifie nad brzegiem morza. 

Algieria – ubezpieczenie turystyczne

Algieria to dość nieoczywisty kierunek na wakacyjny wyjazd. Nie obowiązuje tam EKUZ, a więc trzeba zabrać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Powinno ono obejmować m.in. pokrycie kosztów leczenia w razie choroby lub wypadku, pokrycie kosztów akcji ratowniczej, pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski, odszkodowanie NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Algieria – najważniejsze informacje

Do przekroczenia granicy z Algierią potrzebny jest ważny paszport i wiza. Dla kierowców przygotowano specjalny przewodnik dla kierowców w Algierii

Sama nazwa Algieria pochodzi od nazwy najstarszego miasta i obecnej stolicy kraju – Algieru. To duże miasto portowe. Algieria nie jest państwem jednolitym etnicznie. Duża część społeczeństwa to Arabowie, ale są też plemiona berberyjskie. Językiem podstawowym jest arabski – posługuje się nim 82% mieszkańców Algierii. Drugim istotnym językiem jest francuski – to pozostałość po przeszłości kolonialnej. Sporo osób posługuje się także dialektami języka berberyjskiego. 

Algieria znajduje się w północnej Afryce. Graniczy z Tunezją, Libią, Nigrem, Mali, Mauretanią, Marokiem i Saharą Zachodnią. Na północny znajduje się Morze Śródziemne. Algieria jest największym krajem Afryki i dziesiątym pod względem wielkości państwem na świecie. 

W niemal 90% Algierię pokrywa pustynia. Jednak 90% ludności mieszka na wybrzeżu. Klimat jest tam pustynny, ale zimą pojawiają się deszcze. Tylko 3% ziemi można uprawiać rolniczo. 

Największym miastem i stolicą Algierii jest Algier. To stare miasto, którego początki sięgają 3000 lat wstecz aż do czasów fenickich. Drugim największym miastem kraju jest Oran zbudowany przez Arabów w roku 903. W roku 1509 miasto zajęli na dwa wieki Hiszpanie. Potem trafiało z rąk do rąk. Było nawet bazą piracką. W roku 1831 zajęli je Francuzi.  

Algieria – co jeszcze warto wiedzieć?

Tradycyjną potrawą algierską jest kuskus. To gotowane na parze ziarna pszenicy serwowane z jagnięciną, kurczakiem, gotowanymi warzywami i sosem. Dodatkami mogą być w tym przypadku rzepa, cebula, ciecierzyca, czerwona papryka czy rodzynki. Kuskus na słodko podawany jest z miodem, cynamonem i migdałami. 

Dużą popularnością cieszy się jagnięcina serwowana z chlebem. To potrawa zwana mechoui. Inne popularne w Algierii dania to pikantna zupa chorba, mieszanka pomidorów i papryki dolma czy bourek – ciasto skrywające mięso mielone z cebulą i smażonymi jajkami. Biedniejsza część plemion berberyjskich często spożywa ciasto tworzone z mieszanych ziaren oraz napój z pokruszonego koziego sera, wody i daktyli. 

99% obywateli kraju to muzułmańscy sunnici. Społeczność żydowska jest niewielka. Chrześcijaństwo istniało tam od czasów rzymskich, ale nigdy nie zdobyło dużej popularności. Dodatkowo na pustyni istnieją pozostałości rdzennej religi berberyjskiej.

Najważniejsze informacje:

  • Algieria to największy kraj w Afryce. Znajduje się na południu kontynentu. 90% powierzchni państwa zajmuje pustynia Sahara.
  • Zdecydowana większość mieszkańców Algierii wyznaje islam. Językiem urzędowym jest oczywiście język arabski.
  • Będąc w Algierii, trzeba zobaczyć nie tylko Saharę, ale i starożytne ruiny miasta TImgad czy stare miasto (kasba) w Algierze.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Algieria jest krajem bezpiecznym?
Algieria nie jest miejscem zbyt bezpiecznym. Istnieje tam dość wysokie zagrożenie terrorystyczne. MSZ zaleca unikanie miejsc kultu religijnego itd. Na południu kraju często dochodzi do porwań i napadów.
Z czego znana jest Algieria?
Algieria jest największym państwem afrykańskim. 90% powierzchni kraju zajmuje pustynia - Sahara.
Kiedy warto udać się do Algierii?
Większość osób odwiedziny w Algierii ogranicza do wybrzeża. Im dalej na południe, tym klimat jest trudniejszy, bardziej pustynny. Najlepszy czas na podróż do okres od listopada do kwietnia.