Przewodnik dla turystów Angola
Kraje

Angola

Angola nie jest krajem najpopularniejszym wśród turystów. Zazwyczaj na podróż tam decydują się doświadczeni podróżnicy i miłośnicy Afryki. Angola jest jednak naprawdę warta uwagi. Warto przy tym do takiej podróży w odpowiedni sposób się przygotować.

Angola – ubezpieczenie turystyczne

Angola nie należy do UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Konieczne jest więc wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Polisa powinna dodatkowo opiewać na wysoką sumę. Mimo to w samej Angoli taki dokument nie jest uznawany – koszty leczenia i tak musi ponieść sam zainteresowany. Jednak już przy okazji medycznego transportu z Angoli do Polski ubezpieczenie jest nieocenione. Warto uzupełnić je o klauzule dodatkowe np. NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Angola – przygotowanie do wyjazdu

W Angoli jest spore ryzyko napaści z bronią w ręku. Istnieje również podwyższone ryzyko sanitarno-epidemiologiczne. Podczas podróżowania po kraju należy trzymać się wyznaczonych dróg. W głębi Angoli wciąż zostało sporo min po wojnie. Szczególnie niebezpieczna jest prowincja Kabinda – grasują tam uzbrojeni separatyści. 

Aby przekroczyć granicę potrzebny jest ważny przez minimum 6 miesięcy paszport. Czasem na granicy wymaga się tego, aby jego ważność przekraczała 12 miesięcy. Konieczna jest także wiza pobytowa, którą można nabyć  w Polsce lub na lotnisku w Luandzie. Taka wiza jest ważna przez maksymalnie 3 miesiące. Przy wjeździe sprawdzana jest poza tym żółta książeczka z potwierdzeniem szczepienia na żółtą febrę. Kierowcy powinni zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Angoli. 

Kraj ten znajduje się w klimacie podrównikowym i zwrotnikowym. Od października aż do marca trwa pora deszczowa. Poruszanie się po Angoli jest wtedy utrudnione.  Z kolei w porze suchej od czerwca do lipca jest tam upalnie. 

W Angoli zachorować można nie tylko na żółtą febrę, ale i trąd, gruźlicę, polio, żółtaczkę oraz cholerę. Warto przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej. Bardzo groźna jest także malaria. Tutaj szczepionki nie ma, ale można wprowadzić w życie pewną profilaktykę antymalaryczną. 

W samej Angoli tylko miejscowi mogą korzystać z publicznej służby zdrowia. Turyści są zmuszeni udawać się do placówek prywatnych. Tam polisy polskich ubezpieczycieli nie są uznawane. Na miejscu można jednak wykupić lokalne ubezpieczenie. 

Angola – co warto zobaczyć?

Angola nie jest popularna wśród turystów, ale ma wiele uroku. Stolicą kraju jest Luanda. Turyści narzekają, że jest tam drogo. Rzeczywiście w pozostałych miejscowościach jest o wiele taniej. 

Większość  osób odwiedza tam Twierdzę Świętego Michała. Dawniej było to centrum administracyjne Angoli. Forteca wpisana jest na listę UNESCO. Być może już wkrótce taki sam los spotka twierdzę Sao Pedro da Barra. 

Ciekawym obiektem jest poza tym Mauzoleum Agostinho Neto Angola. Był to pierwszy prezydent kraju urzędujący w latach 1975-79. W Luandzie zwiedzić jeszcze można Muzeum Niewolnictwa czy Narodowe  Muzeum Historii Naturalnej. Wzdłuż zatoki Luanda jest poprowadzona prestiżowa ulica Avenida 4 de Fevereiro. 

Godne zobaczenia są też najbliższe okolice stolicy. Przykładem jest półwysep Mussulo z pięknymi plażami czy plażą Cabo Ledo – raj dla miłośników surfowania. 

Dodatkowo Angola to dziewicza przyroda:

  • czarne skały w Pungo Andongo – skały wznoszące się nad sawanną,
  • Tundavala Fissure –  punkt widokowy na skarpie Serra da Leba o wysokości 2200 m,
  • Park Narodowy Kissama – funkcjonuje od roku 1938,
  • wodospad Ruacana – jeden z największych w Afryce, ma wysokość 120 m,
  • Park Narodowy Iona – największy taki park w kraju. 

Najważniejsze informacje:

  • Polacy potrzebują do przekroczenia granicy ważnego paszportu i wizy. Sprawdzana jest także żółta książeczka potwierdzająca szczepienie na  żółtą febrę.
  • Angola nie należy do najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Trzeba tam uważać na kradzieże i napaście. Przed wyjazdem warto się zaszczepić na kilka egzotycznych chorób i zadbać o profilaktykę antymalaryczną.
  • W Angoli turyści mogą skorzystać jedynie z prywatnych ośrodków medycznych. Nie są tam uznawane polskie polisy.
  • Zwiedzić trzeba przede wszystkim stolicę kraju - Luandę. Na turystów czekają także atrakcje przyrodnicze np. wodospad Ruacana czy czarne skały w Pungo Andongo.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Angola jest bezpieczna?
Przede wszystkim w Angoli na turystów czyhają liczne zagrożenia zdrowotne. Największym z nich jest malaria. Dodatkowo dość często zdarzają się tam kradzieże i napady.
Z czego słynie Angola?
Angola to kraj zróżnicowany przyrodniczo i kulturowo. Są tam malownicze plaże, czyste wody i parki narodowe pełne dzikich zwierząt.
Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy z Angolą?
Polacy potrzebują wizy wjazdowej i ważnego przez minimum 6 miesięcy paszportu. Trzeba wcześniej zaszczepić się przeciwko żółtej febrze.