Przewodnik dla turystów Arabia Saudyjska
Kraje

Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska to kraj, który budzi różne skojarzenia. Jedni uważają go za niebezpieczny, a inni za bardzo atrakcyjny, tajemniczy. Jaka jest prawda? Jak przygotować się do wyjazdu do Arabii Saudyjskiej?

Arabia Saudyjska – atrakcje turystyczne

Arabia Saudyjska ma wbrew pozorom turystom całkiem sporo do zaoferowania:

  • Rijad – stolica i największe miasto kraju, bardzo nowoczesne. Są tam historyczne zabytki i ogromne wieżowce. Zobaczyć trzeba fort Masmak, pałac Marabba czy wieżowiec Mamlaka Tower. Ciekawie prezentuje się arabskie Muzeum Narodowe. Dzielnica At-Turaif jest wpisana na listę UNESCO. 
  • Mekka i Medyna – miasta w zachodniej części kraju. W Mekce znajduje się Wielki Meczet i Al-Kaba – najświętsze miejsce islamu. Zobaczyć warto także Królewską Fortecę. W Medynie do zwiedzania jest Meczet Proroka – drugie najważniejsze miejsce dla muzułmanów na świecie. Niestety osoby, które nie wyznają islamu nie mogą tych miejsc zwiedzić. 
  • Dżudda – miasto na zachodzie kraju nad Morzem Czerwonym. Nazywane jest Bramą do Mekki. To duży port, ale jednocześnie pełen zabytków. Znajduje się tam historyczne centrum Al-Balad, nadmorska promenada Corniche czy Pływający Meczet Al-Zahra z fontanną Fahda wysoką na 312 m. 
  • Al-Ula – miasto na północy kraju, które znajduje się na starożytnym szlaku handlowym. Jest tam grobowiec-mauzoleum Kasr al-Farid. 
  • Mada’in Saleh – drugie po Petrze w Jordanii pozostałości po imperium nabatejskim. Są tam wykute w skale grobowce.
  • Taif – miasto na szlaku kadzidła i róż damasceńskich. Droga tam prowadząca jest kręta i górzysta. Na miejscu zobaczyć można pałac Shubra.

Arabia Saudyjska – ubezpieczenie turystyczne

Arabia Saudyjska nie jest oczywiście członkiem Unii Europejskiej i nie obowiązuje tam karta EKUZ.  Dlatego turyści, którzy planują taką podróż powinni zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. W tym przypadku zdecydowanie nie warto oszczędzać. Polisa powinna obejmować np. koszty transportu medycznego, NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Arabia Saudyjska – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Turyści z Polski muszą mieć przy sobie wizę. Jednocześnie nie można jej uzyskać w sposób indywidualny. Wiza przyznawana jest jedynie członkom zorganizowanych grup o dokładnie sprecyzowanym programie pobytu w Arabii Saudyjskiej. W wizie oznaczona jest religia (ateizm jest uważany za terroryzm). 

Przy sobie trzeba mieć również ważny paszport. Należy nosić go cały czas przy sobie. Obowiązku meldunkowego nie ma. Osoby, które mają zamiar po Arabii Saudyjskiej podróżować samochodem powinny zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Arabii Saudyjskiej. Wjazd na teren kraju uniemożliwić może izraelska pieczątka w paszporcie. 

Arabia Saudyjska to kraj islamski, w którym rygorystycznie przestrzegane jest prawo szariatu. Widać to już na lotniskach. Na teren kraju nie można wwozić wieprzowiny, alkoholu czy pornografii. Surowo karane jest posiadanie narkotyków – nawet wyrokiem śmierci. 

Arabia Saudyjska znajduje się na Półwyspie Arabskim. Pod względem ustroju jest to monarchia absolutna. Od roku 1932 panuje tam Dynastia Saudów. Jedyną religią legalną jest tam islam sunnicki. Praktykowanie innych religii uznawane jest za przestępstwo. Od roku 2019 kobiety nie muszą nosić stroju – abbayi, ale w praktyce zazwyczaj to robią. Od roku 2020 nie ma formalnych podziałów na pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn. 

Arabia Saudyjska znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Jest tam sporo terenów pustynnych. Największa pustynia to Ar-Rab al-Chali – największa pustynia piaszczysta na świecie. Zajmuje 25% terenu kraju. Jest to obszar niezwykle suchy i w zasadzie niezamieszkany. Jednocześnie pod pustynią znajdują się ogromne złoża ropy naftowej. 

Arabia Saudyjska to jeden z najgorętszych krajów na świecie. Występują tam duże dobowe amplitudy powietrza. Powszechne są burze piaskowe i pyłowe. 

Arabia Saudyjska – krótka historia

Do wieku VII na terenie Półwyspu Arabskiego rozwijały się państwa plemienne czy małe królestwa np. Królestwo Saby. Dominowało chrześcijaństwo nestoriańskie. Jezusa traktowano jako człowieka. Potem na tych terenach pojawił się islam. Wszystko to za sprawą działalności Mahometa w latach 610-632. W roku 632 powstał Wielki Kalifat Islamski. Przez kolejne lata dokonywał wielkich podbojów. 

Kalifatem rządziły różne rody np. dynastia Umajjadów czy dynastia Abbasydów. nie była to jednak władza absolutna. W latach 1726-1765 Nadżdu-Muhammad ibn Saud zjednoczył plemiona i założył dynastię Saudów. Rządzi ona krajem również dzisiaj. Państwo z XVIII wieku przestało jednak istnieć w roku 1887. Saudowie stracili władzę na rzecz Raszdytów. 

Do kolejnej zmiany doszło w roku 1902 za sprawą wodza plemiennego Abda al-Aziz II as-Su’ud. W ciągu 30 lat zdołał podbić cały Półwysep Arabski. Potem ogłosił się królem Arabii Saudyjskiej. Na długie lata związał kraj z USA, dając amerykańskim firmom koncesje na wydobycie ropy naftowej. Ta współpraca trwa zresztą do dzisiaj. 

Relacja ze Stanami Zjednoczonymi staje się coraz bardziej napięta. To efekt autorytarnych rządów w Arabii Saudyjskiej i łamania tam praw człowieka.

Najważniejsze informacje:

  • Turyści z Polski poza paszportem muszą mieć przy sobie wizę turystyczną, którą wcale nie jest tak łatwo wyrobić. Nie jest w zasadzie przyznawana turystom indywidualnym.
  • Arabia Saudyjska to kraj islamski, gdzie obowiązuje bardzo surowe prawo. Nie można tam wwozić alkoholu czy wieprzowiny. Surowe karane jest posiadania narkotyków.
  • Arabia Saudyjska jest krajem pustynnym, jednym z najgorętszych na świecie. Jednocześnie występują tam duże dobowe wahania temperatury.
  • W Arabii Saudyjskiej warto na pewno zwiedzić stolicę - Rijad. Wyznawcy innych religii niż islam nie mają wjazdu do Mekki i Medyny.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co jest zakazane w Arabii Saudyjskiej?
Na terenie Arabii Saudyjskiej zakazane jest posiadanie alkoholu, narkotyków czy wieprzowiny. Inne religie niż islam są uważane za nielegalne - dewocjonalia lepiej więc zostawić w domu.
Jak bogata jest Arabia Saudyjska?
Arabia Saudyjska to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Znajduje się tam 30% światowych złóż ropy naftowej.
Z czego znana jest Arabia Saudyjska?
Arabia Saudyjska to kraj pustynny położony na Półwyspie Arabskim. Niestety nie jest nastawiony na turystów. Są tam święte miejsca muzułmanów - Mekka i Medyna, ale nie mogą ich zwiedzać wyznawcy innych religii. Zobaczyć można za to stolicę - Rijad.