Austria to romantyczny Wiedeń, Salzburg Mozarta i liczne stoki narciarskie. To tylko początek tego, co ten kraj ma do zaoferowania turystom. Co warto tam zobaczyć i jak przygotować się do wyjazdu?
Z artykułu dowiesz się:
Austria – co warto zobaczyć?
Austria wielu osobom kojarzy się z zimowymi wyjazdami na narty i wiedeńskim jarmarkiem organizowanym przed Bożym Narodzeniem. Jednak ma o wiele więcej do zaoferowania. Prawdziwym symbolem Austrii i Wiednia jest oczywiście Pałac Schonbrunn – piękna budowla barokowa z przełomu XVII i XVIII wieku. Początkowo była to letnia rezydencja Habsburgów. Mieszkali tam cesarzowa Maria Teresa oraz cesarz Franciszek Józef z Sissi. Dzisiaj zobaczyć na własne oczy można 45 komnato i ogromne cesarskie ogrody z zoo Tiergarten działającym od połowy XVIII wieku.
- Wiedeń – tego miasta nie trzeba przedstawiać. Zwiedzanie stolicy Austrii trzeba od wspomnianego pałacu. Do zwiedzenia możliwa jest także zimowa rezydencja Habsburgów Hofburg. Dzisiaj mieszka tam prezydent Austrii. Niedaleko mieści się Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Historii Sztuki. Nie należy poza tym zapominać o Operze Wiedeńskiej czy katedrze św. Szczepana z połowy XII wieku.
- Katedra św. Szczepana Stephansdom – symbol Wiednia łączący w sobie kilka stylów architektonicznych – romański, barokowy i gotycki. Z Wieży Południowej rozciąga się piękny widok na miasto.
- Stare Miasto w Salzburgu Altstadt – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jednym z domów urodził się sam Mozart.
- Wioska Hallstatt – niewielkie miasteczko w Alpach Salzburskich nad Jeziorem Halsztackim. Znajduje się tam najstarsza na świecie kopalnia soli.
- Pałac Belweder – pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego w Wiedniu. W środku znajduje się m.in. największa na świecie kolekcja dzieł Gustava Klimta.
- Wachau – dolina w Dolnej Austrii pełna zabytków architektonicznych. Znajduje się tam np. Opactwo Benedyktynów w Melku czy średniowieczny Dürnstein.
- Innsbruck i Góry Tyrolskie – stolica Alp. Znajduje się tam np. skocznia narciarska, płaca Hofburg czy słynny Złoty Dach. Warto wjechać na szczyt – punkt widokowy Hafelekar.
- Opera Wiedeńska Wiener Staatsoper – gmach z XIX wieku.
- Zamek Hochosterwitz – średniowieczna budowla w Karyntii, do której wiedzie 14 bram obronnych. Zamek położony jest na wysokiej skale.
- Park Narodowy Hohe Tauern – najstarszy i największy park narodowy w kraju.
- Melk – odwiedzić należy Opactwo Benedyktów przebudowane w XVIII wieku.
- Linz – znajduje się tam kościół św. Marcina, którego początki przypadają na wiek VIII. Odwiedzić też można Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos.
Austria to jednak nie tylko wyjątkowa architektura i sztuka. Turyści, którzy preferują aktywny wypoczynek powinni odwiedzić Tyrol. Styria i Karyntia to kolejne regiony warte uwagi.
Austria – ubezpieczenie turystyczne
Oczywiście zabrać ze sobą trzeba kartę EKUZ do Austrii. Dzięki niej można w Austrii skorzystać z pomocy lekarza, gdy zajdzie taka potrzeba. Czasem jednak to za mało. EKUZ nie zapewnia bowiem transportu medycznego czy darmowej akcji ratowniczej np. w górach. Warto więc dodatkowo wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Dodatkowo przydane są ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu.
Austria – jak przygotować się do wyjazdu?
Austrię odwiedzić można zarówno latem, jak i zimą. W okresie letnim wiele osób udaje się do Wiednia. W lipcu i sierpniu temperatura sięga tam 25 stopni Celsjusza. Jest jednak sporo turystów. Rozważyć więc można wyjazd w czerwcu czy wrześniu. Zimą z kolei największą popularnością cieszą się austriackie Alpy. Są tam doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa. Do Austrii wjechać można na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Kierowcy muszą ze sobą zabrać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Nie trzeba dodatkowo wybraniać Zielonej Karty. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców w Austrii. Warto też mieć przy sobie wspomnianą już kartę EKUZ.
Najważniejsze informacje:
- Austria to kraj, który warto zwiedzić o każdej porze roku. Latem, wiosną i jesienią można odwiedzić np. Wiedeń, a zima to raj dla miłośników białego szaleństwa. Austriackie Alpy należą do jednych z najpiękniejszych gór w Europie.
- Polacy do przekroczenia granicy potrzebują ważnego dowodu osobistego. Przydaje się także karta EKUZ. Kierowcy muszą mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC.
- Wiedeń, Salzburg, Linz i Melk to miasta, które musi odwiedzić każdy miłośnik historii i architektury. Jednak Austria ma sporo do zaoferowania także miłośnikom przyrody.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Z czego znana jest Austria?
- Austria jest chyba narciarską stolicą Europy. Tamtejsze Alpy każdego roku przyciągają zapalonych narciarzy. W Austrii nie brak także wyjątkowych zabytków. Koniecznie odwiedzić trzeba Wiedeń, Linz czy Salzburg.
- W jakim języku mówi się w Austrii?
- W Austrii mówi się w języku niemieckim. Sporo osób zna także język angielski.
- Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy z Austrią?
- Polacy muszą mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Kierowcy powinni także zabrać prawo jazdy, ubezpieczenie OC i dowód rejestracyjny.