Przewodnik dla turystów Bangladesz
Kraje

Bangladesz

Bangladesz to była kolonia brytyjska, a potem jedna z prowincji Pakistanu. Od ponad 50 lat cieszy się niepodległością. Z czego słynie Bangladesz? Czy warto się tam wybrać na urlop? Jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Bangladesz – atrakcje turystyczne

Bangladesz tnie jest dla turystów krajem najatrakcyjniejszym, ale dlaczego? Jest tam sporo ciekawych miejsc do zobaczenia.

  1. Dhaka – stolica kraju i jedno z najgęściej zaludnionych miast świata. Zwiedzić tam można kompleks świątynny Dhakeshwari z XI wieku, Różowy Pałac Ahsan Manzil czy muzułmańską świątynię Baitul Mukarram. Godny odwiedzenia jest też Fort Lalbagh pamiętający czasy Mongołów z XVII wieku i okazały budynek parlamentu Jatiya Sangsad Bhaban. 
  2. Paharpur – przed wiekami – aż do wieku XII Somapura Mahavira, a więc Wielki Klasztor stanowił ważny ośrodek intelektualny dla buddystów. To wyjątkowy obiekt wpisany na listę UNESCO.
  3. Sonargaon – historyczne miasto położone w centrum kraju. 
  4. Bagerhat – miasto meczetów z XV wieku wpisane na listę UNESCO. 
  5. Chittagong – portowe miasto z malowniczą plaża Patenga, jeziorem Foy i kompleksem świątynnym Baizid Bostami.  
  6. Cox’s Bazar – miasto założone przez Brytyjczyków w roku 1798 nad Zatoką Bengalską. Dzisiaj jest to znany ośrodek turystyczny z najdłuższą na świecie piaszczystą plażą (125 km). 
  7. Kaukata – nadmorskie miasto na południu kraju, w którym odbywają się znane festiwale Rush Purnima i Maghi Purnima.
  8. Park Narodowy Sundarbanów – park w delcie Gangesu i Brahmaputry. Chronione są tam największe na świecie lasy namorzynowe. Spotkać tam można tygrysy bengalskie. W okresie monsunów obszar ten jest zalewany.
  9. Mahasthangarh – stare stanowisko archeologiczne na północy Bangladeszu.

Bangladesz – ubezpieczenie turystyczne

Nikogo nie zdziwi fakt, że w Bangladeszu nie obowiązuje karta EKUZ. Tymczasem każdy może zachorować lub ulec jakiemuś wypadkowi. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie turystyczne. Zazwyczaj w jego skład wchodzi NNW podróżne, ubezpieczenie kosztów leczenia, prywatne OC czy ubezpieczenie bagażu. Można je rozszerzyć np. o klauzulę alkoholową czy klauzulę chorób przewlekłych.

Bangladesz – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Bangladesz znajduje się w południowej Azji nad Zatoką Bengalską. Graniczy z Indiami oraz Mjanmą – Birmą. Do przekroczenia granicy z tym krajem Polacy potrzebują wizy. Dla osób zmotoryzowanych przygotowano specjalny przewodnik dla kierowców w Bangladeszu.

Bangladesz pokrywają głównie tereny zalewowe. W ponad 50% kraj znajduje się w obszarze delty, gdzie od maja do września pojawiają się intensywne opady monsunowe. Stolica Dhaka znajduje się nieopodal miejsca, w którym łączą się systemy rzeczne Gangesu i Brahmaputry. 

Bangladesz to bardzo gęsto zaludniony kraj. Mieszka tam aż 163 miliony osób. Pod względem zaludnienia państwo zajmuje 13. miejsce na świecie. 

Dawniej tereny te razem ze stanem Bengal Zachodni należącym do Indii tworzyły prowincję Bengal w Indiach Brytyjskich. W roku 1947 doszło do podziału Indii i powstała piąta pakistańska prowincja Bengal Wschodni (potem Pakistan Wschodni). Od reszty prowincji oddzielały je całe Indie. Bangladesz niepodległość uzyskał w roku 1971. 

Mieszkańcy kraju władają językiem Bangla (bengalskim). Dotyczy to również wielu mieszkańców Indii. Łącznie językiem tym posługuje się 300 milionów osób. Powstał on jeszcze przed narodzinami Jezusa. Różni się jednak w zależności od regionu. Wyróżnia się jego dwie odmiany – literacką i potoczną. Zawiera wiele słów zapożyczonych z języka angielskiego, arabskiego, perskiego, portugalskiego czy hindi. Od roku 1971 Bangladesz powoli skręca w stronę islamu i państwa wyznaniowego. 

Kraj ten znajduje się w strefie wpływów klimatu monsunowego. Jest tam ciepło, ale i panuje wysoka wilgotność powietrza. Wyróżnia się porę deszczową (od marca do czerwca) i porę suchą (od października do lutego). Najcieplej jest w kwietniu, maju i czerwcu. W Bangladeszu dużo opada. Są również silne burze. Bardzo niebezpieczne bywają przybrzeżne sztormy. w roku 1970 cyklon nad Zatoką Bengalską zabił 500 tysięcy osób. 

Banglijczycy to najliczniejsza grupa etniczna w Bangladeszu. Stanowią aż 98% społeczeństwa. Pozostałe ludy zamieszkują przede wszystkim Wzgórza Chittagong. Niektóre z nich są spokrewnione z ludami Mjanmy, często wyznają buddyzm.

Najważniejsze informacje:

  • Bangladesz to azjatycki kraj położony nad Zatoką Bengalską. Mieszka w nim 163 mln osób. Pod względem liczby ludności Bangladesz zajmuje 13. miejsce na świecie. To jeden z najgęściej zaludnionych krajów.
  • Bangladesz oferuje turystom wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Są to m.in. stolica Dhaka, miasto meczetów Bagerhat czy Park Narodowy Sundarbanów.
  • W Bangladeszu panuje klimat monsunowy - wyróżnia się porę deszczową i suchą. Opady deszczu są wysokie i trzeba uważać na groźne cyklony.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Z czego jest znany Bangladesz?
Bangladesz to jeden z najgęściej zaludnionych krajów świata. W dużej mierze znajduje się na terenie zalewowym. Jest tam jednak sporo atrakcyjnych miejsc dla turystów m.in. Park Narodowy Sundarbanów czy miasto meczetów z XV wieku Bagerhat.
Jaka religia jest w Bangladeszu?
Od uzyskania niepodległości w roku 1971 Bangladesz skręca w stronę islamu i państwa wyznaniowego. Jego mieszkańcy znani są jednak z tolerancyjności.
Czy Bangladesz jest bezpieczny?
Niestety kraj ten jest zagrożony terroryzmem. Takie ataki zdarzały się tam w przeszłości. Problemem jest również przestępczość pospolita.