Przewodnik dla turystów Belgia
Kraje

Belgia

Belgia to kraj niewielki, który wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z instytucjami Unii Europejskiej. Jednak w praktyce może naprawdę zaskoczyć. To świetny kierunek na kilkudniowy wypad.

Jakie są największe atrakcje turystyczne Belgii?

Belgia oferuje sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia:

  1. Bruksela – stolica kraju. Symbolem miasta jest Manneken pis – wykonana z brązu figurka przedstawiająca sikającego chłopca. Podobną rzeźbę ma dziewczynka i pies. Co ciekawe, chłopiec często jest ubrany – w zależności od okazji. Jego stroje zobaczyć można w Muzeum Miejskim. W stolicy Belgii swoje siedziby ma wiele instytucji UE czy NATO. Odwiedzić trzeba zabytkowy rynek Grand-Place. Niedaleko znajduje się pasaż św. Huberta – galeria handlowa utworzona w roku 1847. Nie można też przegapić Atomium. To powiększony 150 miliardów razy model cząsteczki żelaza i świetny punkt widokowy. Bruksela to również liczne muzea – Browarnictwa, Sztuk Pięknych, Kakao i Czekolady itd. 
  2. Brugia – miasto położone około godzinę drogi od Brukseli. Czas się tam zatrzymał. Miasto przecinają liczne kanały, po których można pływać. Wrażenie robi świetnie zachowana średniowieczna architektura. Obowiązkowo trzeba udać się na wieżę dzwonniczą na rynku. 
  3. Gandawa – miasto, które przed wiekami było ważnym ośrodkiem miejskim w Europie. Dzisiaj jest to stolica uniwersytecka Belgii. Zobaczyć tam można Zamek Hrabiów, Most św. Michała czy Katedrę św. Bawona z Ołtarzem Gandawskim. 
  4. Antwerpia – drugi największy port w Europie. Znajduje się tam również dworzec z roku 1905, dom Rubensa czy katedra NMP. Odwiedzić należy dzielnicę diamentów – przechodzi przez nią większość światowego handlu tym cennym kruszcem. 
  5. Leuven – miasto niedaleko Brukseli z okazałym ratuszem i ciekawą starówką. Jest tam także kościół św. Piotra, browar Stella Artois i muzeum miejskie. 
  6. Mechelen – wyjątkowe miasto z gotycką katedrą św. Rumbolda z dziełem “Ukrzyżowanie Chrystusa” autorstwa Antona Van Dycka. Zwiedzić też można inne kościoły i ratusz miejski. 
  7. Liege – miasto we wschodniej Belgii słynące ze starówki, muzeów, kamieniczek i kościołów. W centrum znajduje się Pałac Biskupów z XVIII wieku. W X wieku wzniesiona została Katedra św. Pawła, a niewiele później kolegiata św. Jakuba.  Na turystów czeka także podziemny kompleks muzealny Archeoforum. 
  8. Ypres – miasto na zachodzie kraju, które historia sięga X wieku. W czasie I wojny światowej niemal je zniszczono, ale zostało odbudowane. Zobaczyć trzeba gotyckie sukiennice Lakenhal z muzeum poświęconym wojnie czy kościół św Marcina z XIII wieku. 
  9. Tournai – stare miasto, którego korzenie sięgają Imperium Rzymskiego. O długiej historii świadczą kościół św. Kwintyna, katedra Notre-Dame czy kamienny most Pont-des-Trous.  
  10.  Dinant – miasto w południowej części kraju przy granicy z Francją. Wyróżnia je piękne położenie. Jest też charakterystyczna budowla – kościół Najświętszej Marii Panny. Inne warte odwiedzenia miejsca to muzeum piwa Leffe, cytadela z XI wieku i muzeum wynalazcy saksofonu Adolfa Saxa. 
  11. Park Mini-Europe – obejrzeć tam można 350 europejskich budynków, ale w skali mini. 
  12. Bastogne – miasto w Ardenach znane w dużej mierze ze swojej historii wojennej z roku 1944. Dzisiaj znajduje się tam wybudowane dla zmarłych mauzoleum. 
  13. Park Narodowy Wysokiej Fagny – najstarszy i zarazem największy park krajobrazowy w Belgii. Znajduje się niedaleko granicy z Niemcami. Tworzy go bagnisty płaskowyż. Na jego terenie jest najwyższy szczyt w kraju – Signal de Botrange o wysokości 694 metrów. 
  14. Spa – miasto uzdrowiskowe w Ardenach słynące z wód termalnych i wód mineralnych. Przy okazji odwiedzić można tor formuły 1. 
  15. Waterloo – miasto niedaleko Brukseli, które znane stało się za sprawą bitwy Napoleona z roku 1815. 

Belgia  to raj dla miłośników natury. Masyw Ardenów rozciągający się także na terenie Francji i Luksemburga zachęca wieloma ciekawymi szlakami. Zahaczyć warto o rozległy kompleks jaskiń w Han-sur-Lesse. Dojechać do niego można zabytkowym tramwajem.

W Belgii odwiedzić też można miejscowości położone nad morzem. Wzdłuż bułgarskiego wybrzeża Morza  Czarnego ciągnie sią najdłuższa linia tramwajowa na świecie Kusstram. Liczy 67 km i prowadzi od De Panne przy granicy z Francją do Knokke-Heist przy granicy z Holandią.

Belgia – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Wiele osób zaskoczyć może fakt, że Belgia jest mocno podzielona. Dzieli się na Flandrię i Walonię, a pomiędzy nimi  znajduje się dodatkowo Region Stołeczny Brukseli. Flamandczycy i Walończycy mają inne języki – niderlandzki i francuski. Sama Bruksela jest dwujęzyczna. Poza tym na niektórych terenach przy granicy z Niemcami obowiązuje język niemiecki. 

Lot z Warszawy do Belgii trwa zaledwie dwie godziny. Na miejscu dobrze rozwinięta jest sieć kolejowa. Alternatywnym rozwiązaniem jest podróż samochodem. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców w Belgii.  

W Belgii nie ma wyraźnego sezonu turystycznego. Najlepiej udać się tam jednak wiosną lub jesienią, aby uniknąć tłumów. Najcieplej jest latem, ale i zimą nie jest tam zbyt mroźnie. 

Belgia – ubezpieczenie turystyczne i dokumenty

Aby wjechać do Belgii trzeba mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Kierowcy muszą pamiętać o prawie jazdy i dowodzie rejestracyjnym. Zielona Karta nie jest wymagana. Warto wyrobić darmową kartę EKUZ do Belgii, bo koszty leczenia w Belgii są naprawdę wysokie. Dodatkowo przydać się może ubezpieczenie turystyczne do Belgii. To dodatkowa ochrona, a przy tym jej wykupienie wcale nie kosztuje dużo. Czasem warto rozważyć zakup ubezpieczenia bagażu.

Sekrety belgijskiej kuchni

Belgia słusznie kojarzy się z frytkami, którym często błędnie przypisuje się francuski rodowód. Zakupić je można w zasadzie na każdym rogu. Podawane są na ogół z majonezem. Porcje są naprawdę duże.

Belgia to także wyjątkowe słodycze. Zacząć trzeba od czekolady – spożywanej tam w każdej możliwej formie. Jest ona jednak dość droga. Tańszą alternatywą deseru są gofry. 

Obowiązkowo spróbować trzeba belgijskiego piwa. Co ciekawe, jest ono zazwyczaj mocniejsze niż piwo polskie. 

Najważniejsze informacje:

  • Belgię warto odwiedzić o każdej porze roku. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Kierowcy muszą też pamiętać o prawie jazdy i dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
  • Belgia słynie z frytek (belgijskich oczywiście), czekolady w każdej odsłonie i smacznego piwa.
  • Belgia to kraj, w którym nie brakuje ciekawych miejsc do zobaczenia. Poza Brukselą (stolicą) odwiedzić warto Brugię, Antwerpię, Gandawę czy Waterloo.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy istnieje język belgijski?
Belgowie posługują się w większości dwoma językami. Są to język niderlandzki zwany flamandzkim i język francuski (waloński).
Co warto zobaczyć w Belgii?
Jeśli mowa o ośrodkach miejskich to trzeba wymienić Brukselę, Gandawę, Antwerpię czy Brugię. Ten kraj naprawdę jest pełen ciekawych atrakcji turystycznych.
Z czego słynie belgijska kuchnia?
Pierwsze na myśl przychodzą frytki, czekolada i piwo. Warto też spróbować lokalnych gofrów.