Przewodnik dla turystów Bułgaria
Kraje

Bułgaria

Bułgaria wśród polskich turystów cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. To ciekawy kierunek na wakacyjny wyjazd. Ceny są tam atrakcyjne, a plaże naprawdę malownicze. Bułgaria to miejsce, które zdecydowanie trzeba odwiedzić.

Bułgaria – co trzeba zobaczyć?

Bułgaria oferuje całkiem sporo ciekawych miejsc wartych odwiedzenia.

  1. Sofia – stolica kraju i największe miasto Bułgarii. Znajduje się u stóp góry Witosza i widać w nim wpływy różnych kultur. Zobaczyć można Cerkiew św. Jerzego z IV wieku, sobór św. Aleksandra Newskiego, ruiny antycznego miasta Serdica czy pałac prezydencki.
  2. Płowdiw – drugie pod względem wielkości miasto Bułgarii położone na siedmiu wzgórzach. Jego historia sięga 3,5 tysiąca lat p.n.e. Zwiedzić można rzymski amfiteatr czy Meczet Piątkowy.
  3. Nesebyr – malownicze miasto na wybrzeżu zwane Perłą Morza Czarnego. Wpisane zostało na listę UNESCO. Najstarsze kościoły, które się w nim znajdują powstały jeszcze w XI wieku. 
  4. Warna – miasto nad brzegiem Morza Czarnego. Jego historia sięga VI wieku p.n.e. Zachwyca pięknymi plażami i zabytkami np. Muzeum Morza Czarnego czy rezydencją królewską Ekwsinograd. 
  5. Rilski Monastyr – najsłynniejszy i zarazem największy klasztor w Bułgarii. Znajduje się w dolinie rzeki Manastirska i otacza go ściana masywu Riła. Wpisany jest na listę UNESCO. Jego historia sięga X wieku. 
  6. Wielkie Tyrnowo  – malownicze miasteczko położone na kilku wzniesieniach, którego historia sięga III wieku p.n.e. Wiele osób uważa je za najpiękniejsze miasto w kraju.
  7. Siedem Rilskich Jezior – polodowcowe jeziora w Parku Narodowym Riła w dolinie na wysokości do 2500  m n.p.m. 
  8. Sozopol – najstarsze miasto w kraju – VII wiek p.n.e Jednocześnie jest bardzo urokliwe. 
  9. Park Narodowy Pirin – położony w górach Pirin. Są tam ciekawe formy skalne liczne szlaki turystyczne i rowerowe.
  10. Bałczik – miejscowość na wapiennym wzgórzu z zabytkami z okresu antycznego i z czasów tureckich. Zwiedzić trzeba pałac królowej Marii Koburg z dużym ogrodem botanicznym. 
  11. Jeździec z Madary  – symbol Bułgarii i zabytek unikalny w skali całego kontynentu. Średniowieczny relief skalny przedstawiający jeźdźca konnego i psa, który za nim biegnie. Wykuty został w litej skale o wysokości 100 metrów i stanowi pozostałość po Cesarstwie Bułgarskim. Wpisany jest na listę UNESCO.
  12. Perperikon – zlokalizowany w południowej części kraju kompleks archeologiczny z ruinami starożytnego miasta trackiego. 

Bułgaria – największe atrakcje turystyczne

Bułgaria to też ciekawe miejsca dla miłośników przyrody:

  • niebieskie skały – nieopodal miejscowości Sliven, 
  • Park Narodowy Ropotamo – żyje tam wiele ciekawych gatunków zwierząt np. żółwie i żurawie. 
  • Riwiera Bułgarska –  świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych i podziwiania krajobrazów. 

Jeśli mowa o bułgarskiej kulturze to w miejscowości Pernik organizowany jest w styczniu festiwal Surwa. To okazja do poznania tradycyjnych bułgarskich tańców. Gratką dla miłośników trunków alkoholowych jest święto  wina Trifon Zarezan. Poza tym w marcu w Ruse organizowane są Marcowe Dni Muzyki. Bułgaria to kraj, którego kultura jest niedoceniana, a jednocześnie bardzo ciekawa.

Kuchnia bułgarska oparta jest na świeżych owocach, warzywach i ziołach. Jada się tam także mięso – drób, wieprzowinę, wołowinę, jagnięcinę, kozinę oraz ryby i owoce morza. Co ciekawe, unika się smażenia na rzecz duszenia, gotowania i grillowania. Bułgaria pod tym względem nieco zaskakuje.

Bułgarzy jedzą sporo gulaszy, także w wersji wegetariańskiej. Lubią sałatki różnego rodzaju. Konieczne wypróbować trzeba:

  • tarator – chłodnik na jogurcie ze świeżym ogórkiem i czosnkiem,
  • sarmi – bułgarska wersja gołąbków,
  • nadziewana papryka – wypełniona mięsem, ryżem, przyprawami i warzywami, 
  • rakija – lokalny trunek z owoców o mocy 40%,
  • owoce morza np. raki, kraby i omułki. 

Bułgaria – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Jeśli celem jest przede wszystkim wylegiwanie się na bułgarskich plażach, wyjazd trzeba zaplanować na okres między czerwcem a wrześniem. W lipcu i sierpniu w Bułgarii temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Miłośnicy aktywnego zwiedzania mogą rozważyć podróż w innym terminie.  Do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie dowód osobisty lub paszport. Jeśli dziecko wyjeżdża z kimś innym niż rodzic, musi mieć przy sobie podpisane przez opiekuna stosowne pełnomocnictwo. Przydać się to może w razie kontroli policyjnej. Kierowcy powinni z kolei zapoznać się bliżej z przewodnikiem dla kierowców w Bułgarii. Muszą zabrać ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Zielona karta nie jest wymagana.

Bułgaria – ubezpieczenie turystyczne

Bułgaria należy do Unii Europejskiej. Karta EKUZ w Bułgarii uprawnia zatem do korzystania z opieki zdrowotnej bez ponoszenia żadnych opłat. Mowa tutaj jednak tylko o placówkach publicznych i podstawowych usługach. Dlatego lepiej jest zadbać dodatkowo o dobre ubezpieczenie turystyczne. Wtedy nie trzeba się martwić o żadne dopłaty. Dobrze jest je rozszerzyć np. o NNW, OC prywatne czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Do wyjazdu do Bułgarii potrzebny jest tylko dowód osobisty lub paszport. Przydać się może karta EKUZ, ale i tak warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
  • Najcieplej w Bułgarii jest w lipcu i sierpniu. Wtedy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza. Dobry czas na zwiedzanie tego kraju to jednak także wiosna i jesień. Mowa tutaj jedna raczej o podziwianiu zabytków, a nie o plażowaniu.
  • Bułgaria to kraj o naprawdę długiej historii. Nie brakuje tam wyjątkowych zabytków. Wymienić warto Rilski Monastyr, Jeźdźca z Madary, Sofię, Nesebyr i Płowdiw. Rilskie Jeziora czy Park Narodowy Gór Piryn to z kolei gratka dla miłośników malowniczych krajobrazów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Bułgarii jest drogo?
Bułgaria wśród polskich turystów uważana jest za dość tani kierunek na wakacyjny wyjazd. Rzeczywiście jest tam taniej niż w krajach Europy Zachodniej.
Co warto zobaczyć w Bułgarii?
Bułgaria to kraj pełen zabytków i atrakcji przyrodniczych. Warto odwiedzić stare miasta - Sofię, Nesebyr czy Płowdiw oraz zobaczyć tak wyjątkowe zabytki jak Rilski Monastyr czy Jeździec z Madary. Największe atrakcje przyrodnicze to z kolei Rilskie Jeziora czy Park Narodowy Gór Piryn.
Co jest potrzebne, aby wjechać na teren Bułgarii?
W zasadzie przy sobie trzeba mieć jedynie dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą pamiętać także o prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym i polisie OC. Przydać się może karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne.