Przewodnik dla turystów Czarnogóra
Kraje

Czarnogóra

Czarnogóra to ciekawy kraj wielokulturowy, którego mieszkańcy zazwyczaj wyznają religię prawosławną. Państwo to zachwyca swoją kulturą, muzyką, kuchnią i przyrodą. Trudno dziwić się temu, że cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów.

Czarnogóra – co trzeba zobaczyć?

Czarnogóra ma sporo ciekawych miejsc do zaoferowania turystom.

  1. Kotor – miasto nad brzegiem Zatoki Kotorskiej, symbol Czarnogóry z wpisaną na listę UNESCO starówką. Mieści się tam wieża zegarowa, pałac książęcy czy katedra św. Tryfona. Nad miastem góruje twierdza św. Jana. 
  2. Budva – popularny kurort z plażami i parkami wodnymi. Jest tam także urocza starówka. 
  3. Cetynia – dawna stolica kraju, dzisiaj znajduje się poza głównymi szlakami turystycznymi. Zwiedzić można pałac królewski, cerkwew Wołoską na Cipurze czy monaster Narodzenia Matki Bożej. 
  4. Park Narodowy Durmitor – pasmo górskie i park narodowy na północy kraju z wieloma szlakami pieszymi oraz rowerowymi. Najwyższy szczyt to Bobotov Kuk – 2522 m n.p.m. 
  5. Perast – malownicze miasto w Zatoce Kotorskiej z wyspami Sveti Dorde i Gospa od Škrpjela z Kościołem Matki Boskiej na Skale.
  6. Bar – duży port z XIX-wiecznym Pałacem Króla Mikołaja czy ruinami Starego Baru. Historia miasta sięga VI wieku.
  7. Ulcinj – kurort turystyczny na południu kraju – przy granicy z Albanią. Są tam ładne plaże i stara twierdza piracka.
  8. Jezioro Szkoderskie – największe jezioro Półwyspu Bałkańskiego na granicy z Albanią. Jest tam park narodowy.
  9. Monaster Ostrog – znajduje się w centrum kraju przy skalnym zboczu. To cel pielgrzymek. 
  10. Herceg Novi – nadmorskie miasteczko przy granicy z Chorwacją nad Zatoką Kotorską. Znajdują się tam aż trzy forty. 
  11. Lovcen – par narodowy obejmujący masyw górski o takiej samej nazwie. Z Jezierskiego Vrhu jest piękny widok na Zatokę Kotorską.
  12. Most Durdevica – konstrukcja łącząca miasteczka Pljevlja i Żabljak. Pochodzi z lat 40. XX wieku. Ma wysokość 116 m. 
  13. Kościół Matki Boskiej na Skale – barokowa budowla w miejscowości Perast wzniesiona na pamiątkę odkrycia ikony Matki Boskiej. 
  14. Kanion rzeki Tary – podziwiać go można w czasie spływu rzeką lub z góry z wspomnianego motu Đurđevića. 
  15. Boka Kotorska – południowoeuropejski fiord  w Zatoce Kotorskiej. Jego wysokość sięga 1748 m n.p.m.

Czarnogóra – czego trzeba spróbować?

Kuchnia czarnogórska jest kuchnią bałkańską. Warto spróbować tam baraniny, różnego rodzaju gulaszów, ryb i owoców morza. Spróbować trzeba miejscowego wina. Popularne są soki z granatów i rakije.

Czarnogóra – przygotowanie do wyjazdu

Językiem urzędowym w Czarnogórze jest język czarnogórski, ale wiele osób zna także język albański czy serbski. 

Czarnogóra to kraj zróżnicowany pod względem klimatu. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, a w głębi kraju kontynentalny. W lipcu i sierpniu temperatury przekraczają często 40 stopni Celsjusza. Lepiej więc zaplanować podróż na maj, czerwiec lub wrzesień. Wtedy jest też mniej turystów. Niektóre tereny zwiedzać bez problemu można zimą. Czarnogóra pod tym względem jest dość łaskawa.

Polacy muszą mieć przy sobie dowód osobisty – o ile podróż trwa krócej niż 30 dni. W ciągu 2 4 godzin trzeba zameldować się w odpowiednim urzędzie miasta. Według przewodnika dla kierowców w Czarnogórze obecnie osoby zmotoryzowane nie muszą wyrabiać Zielonej Karty. Wystarczy standardowa polisa OC. 

Czarnogóra – ubezpieczenie turystyczne

Czarnogóra nie jest mimo wszystko krajem egzotycznym. Przed wyjazdem nie ma więc obowiązku szczepienia, ale warto rozważyć wzięcie szczepionki przeciwko polio, błonicy, tężcowi czy durowi brzusznemu. Przydać się też może szczepienie przeciwko WZW A i B.

W Czarnogórze nie obowiązuje karta EKUZ. Leczyć się więc trzeba na własny koszt. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest dobre ubezpieczenie turystyczne obejmujące także NNW, polisę OC prywatne, assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Czarnogóra to malowniczy kraj na Półwyspie Bałkańskim. W lipcu i sierpniu bywa tam bardzo upalnie, a więc warto rozważyć podróż wiosną lub jesienią.
  • Polacy do przekroczenia granicy z Czarnogórą potrzebują dowodu osobistego. Mowa tutaj o podróżach krótszych niż 30 dni. Kierowcy nie muszą wyrabiać Zielonej Karty.
  • Czarnogóra słynie pięknej przyrody i ciekawych zabytków. Koniecznie zwiedzić trzeba Kotor, Budvę, Park Narodowy Durmitor czy Jezioro Szkoderskie. Czarnogóra to także doskonała kuchnia bałkańska.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy warto jechać do Czarnogóry?
Czarnogóra nie bez powodu z roku na rok cieszy się wśród turystów coraz większą popularnością. Są tam ładne plaże, ciekawe zabytki i dziewicza wciąż przyroda.
Czy Czarnogóra należy do strefy Schengen?
Czarnogóra nie jest członkiem UE i nie należy do strefy Schengen. Polacy do przekroczenia granicy potrzebują jednak tylko dowodu osobistego. Mowa tutaj o wyjazdach krótszych niż 30 dni.
Kiedy warto odwiedzić Czarnogórę?
Czarnogóra jest państwem dość zróżnicowanym klimatycznie. Latem bywa tam bardzo upalnie. Temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Lepiej więc w podróż wybrać się późną wiosną lub jesienią.