Przewodnik dla turystów Czechy
Kraje

Czechy

Czechy to kraj sąsiadujący z Polską, który udowadnia, że wcale nie trzeba wyjechać daleko, aby spędzić świetny urlop. Wystarczy pokonać Karkonosze, aby dojechać do Czech. To ojczyzna Krecika i doskonałego piwa. 

Czechy – największe atrakcje turystyczne

W Czechach naprawdę nie brakuje ciekawych miejsc do zobaczenia.

 1. Praga – trzeba zacząć od stolicy i słynnego Mostu Karola. To najstarszy kamienny most na świecie. Ma 500 metrów długości, a jego nazwa pochodzi od cesarza Karola IV Luksemburskiego, który w roku 1357 wbudował kamień węgielny pod budowę przeprawy przez Wełtawę. Most prowadzi ze Starego Miasta do Małej Strany. Obowiązkowym miejscem do zwiedzenia są Hradczany, a więc siedziba czeskich władców. To duży kompleks pałacowo-katedralny z okazałą, budowaną przez 600 lat Katedrą św. Wita. Zamek Królewski jest największym powierzchniowo zamkiem świata. 
 2. Pilzno – miejsce narodzin słynnego piwa Pilsner Urquell – pierwszego na świecie piwa dolnej fermentacji. Jest tam także mnóstwo restauracji. 
 3. Cesky Krumlov – średniowieczne miasteczko nad Wełtawą ze starówką wpisaną na listę UNESCO. Znajduje się tam zamek z XIII wieku.
 4. Kutna Hora – klimatyczne miasteczko wpisane  na listę UNESCO położone niedaleko Pragi. Związane jest z historycznym wydobyciem srebra. Zwiedzić warto Kaplicę Czaszek, kościół św. Barbary czy kościół św. Jakuba.
 5. Karlowe Wary – znane czeskie uzdrowisko z niemal 80 termalnymi źródłami. 
 6. Brno – drugie pod względem wielkości miasto Czech. Jest tam trójkątny rynek miejski i ciekawe zabytki. 
 7. Telc – położone na zachód od Brna miasteczko morawskie, którego historia sięga XIII wieku. Jest tam wpisany na listę UNESCO wąski rynek z barokowymi i renesansowymi kamieniczkami. 
 8. Ołomuniec – obecna stolica Morawa z barokową Kolumną Trójcy Przenajświętszej czy gotycką katedrą św. Wacława.
 9. Park Narodowy Czeska Szwajcaria – piękny region tuż przy granicy z Polską i Niemcami. Są tam unikalne formacje skalne np. największy skalny most z piaskowca w Europie Brama Pravcicka. 
 10. Hradec Kralove – miasto z X wieku zwane Salonem Republiki. W sercu miasta znajduje się wysoka na 72 m Biała Wieża oraz katedra św. Ducha. 
 11. Pardubice – korzenie miasta sięgają XIII wieku. Znajduje się ono obok miejscowości Hradec Kralove. Zwiedzić warto renesansowy pałac i Zieloną Bramę. 
 12. Ostrava – przemysłowe miasto przy granicy z Polską. Zwiedzić można obszar dawnego kombinatu przemysłowego dolni Vitovice. 
 13. Zamek Karlstejn – gotycki zamek z XIV wieku niedaleko Pragi. Dzisiaj uważa się go za najpiękniejszy zamek w kraju.

Czechy – przygotowanie do wyjazdu

Z Warszawy do Pragi dolecieć można w nieco ponad godzinę. Alternatywnym rozwiązaniem jest podróż autokarem, ale trwa ona około 9 godzin. Podobnie jest w przypadku pociągu. Wiele osób wybiera jednak samochód. Tutaj warto zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Czechach. Przy sobie trzeba mieć dowód osobisty, prawo jazdy i ubezpieczenie OC. Niektóre drogi są płatne – należy zakupić winietę np. na okres 10 dni. 

Pogoda w Czechach nie różni się mocno od polskiej pogody. Najlepsza pora na zwiedzanie to okres od maja do czerwca. Najcieplej jest oczywiście w lipcu i sierpniu. Oczywiście karta EKUZ w Czechach obowiązuje. Warto ją sobie wyrobić, ale czasem może się okazać niewystarczająca. W Czechach płatne jest np. ratownictwo górskie. Koniecznie trzeba więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Dotyczy to nie tylko sportowców. Polisa powinna przy okazji obejmować OC w  życiu prywatnym, NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Z czego słynie czeska kuchnia?

Kuchnia czeska ma naprawdę wiele do zaoferowania.

 • zupa piwna – polewka składająca się z piwa, mleka, mąki oraz cynamonu. To potrawa bardzo prosta.
 • knedliky – kluski wyrabiane z ziemniaków lub mąki pszennej, podawane z gulaszem mięsnym i duszoną kapustą. 
 • Pilsner Urquell – najsłynniejsze czeskie piwo. Co ciekawe, wykorzystywane dzisiaj drożdże to ten sam rodzaj, który zastosował Josef Groll w roku 1842. Ich próbki są zresztą przechowywane w sejfach w całej Europie. 
 • Svickova na smetane – polędwica wołowa ze śmietaną, warzywami i mąką. Podawana jest często z knedlikami.

Najważniejsze informacje:

 • Do Czech udać się można samolotem (najszybszy sposób), autobusem, pociągiem lub samochodem. W tym ostatnim przypadku trzeba mieć ze sobą nie tylko dowód osobisty, ale i polisę OC oraz prawo jazdy.
 • Czechy to kraj, w którym jest całkiem sporo ciekawych miast do zobaczenia. Zwiedzanie trzeba rozpocząć od stolicy - Pragi z Hradaczanami i Mostem Karola na czele. Inne miejsca warte zwiedzenia to Brno, Ostrava czy Karlowe Wary.
 • Dla kuchni czeskiej typową potrawą są kluski - knedliki. Trzeba też spróbować lokalnego piwa, które znane jest na całym świecie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Czechach można płacić w euro?
W Czechach nie można płacić w euro. Kraj ten dopiero przygotowuje się do przyjęcia tej waluty. Obecnie walutą jest tam czeska korona.
Co warto zobaczyć w Czechach?
Większość osób odwiedza Pragę, w tym Most Karola i Hradczany. Jednak jest o wiele więcej miasteczek wartych uwagi. Pilzno, Brno czy Ostrava to tylko niektóre z nich. Tuż przy granicy z Polską znajduje się też wyjątkowy Park Narodowy Czeska Szwajcaria.
Czy w Czechach jest drogo?
Zazwyczaj ceny w Czechach są nieznacznie wyższe niż w Polsce. Sporo zależy jednak od konkretnej miejscowości.